Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voormalig D66-leider Pechtold: te vroeg voor minderheidscoalitie

Voormalig D66-leider Pechtold: te vroeg voor minderheidscoalitie

DEN HAAG (ANP) - Het is nog "veel te vroeg" voor een minderheidscoalitie, zei voormalig D66-leider Alexander Pechtold in het tv-programma Buitenhof. Hij vindt dat de partijen aan de formatietafel eerst over de inhoud moeten praten voordat besloten wordt dat een meerderheidscoalitie er niet in zit. Informateur Mariëtte Hamer concludeerde vorige week dat een meerderheidskabinet voorlopig niet gaat lukken.

Nu de koning niet meer betrokken is bij de formatie, is het volgens Pechtold aan alle partijen om er verantwoordelijkheid voor te dragen dat er een regering komt. De VVD heeft daar als grootste partij een voortrekkersrol in, vindt hij. VVD-leider Mark Rutte moet volgens Pechtold dan ook "gaan bewegen" en zich "niet zo vasthouden" aan CDA-leider Wopke Hoekstra.

De voormalig D66-leider vindt dat de VVD en D66 "een mooi stuk" hebben geschreven afgelopen zomer, met daarin "prachtige dingen" waar partijen aansluiting op kunnen vinden. Met fracties die minder aanknopingspunten zien, zoals de ChristenUnie, zou volgens Pechtold een "constructieve verbintenis" aangegaan moeten worden. Bovenal moeten "alle partijen" - ook zijn eigen D66 - niet langer "zwelgen in hun eigen gelijk" en gaan praten over de inhoud.

Formatieverslag

Hamer presenteerde afgelopen donderdag haar verslag van de afgelopen formatiefase. Daarin schreef zij dat de blokkade in de formatie niet bij één partij ligt, maar bij alle partijen die aan de formatietafel zaten. VVD en CDA willen niet samen in een coalitie met zowel de PvdA als GroenLinks, terwijl die linkse partijen elkaar niet willen loslaten. D66-leider Kaag ziet regeren met de ChristenUnie niet zitten en wil een zo "progressief mogelijke coalitie".

Hamer was "zeer, zeer bezorgd" over de verslechterde verhoudingen in politiek Den Haag. Het is nodig dat er snel weer werkbare relaties komen, zegt ze, omdat anders zelfs een minderheidscoalitie op losse schroeven staat. Vroeger lukte het partijen uit het politieke midden wel om tot een coalitie te komen, en dat dit nu niet mogelijk lijkt vindt ze "curieus".

Meer uit Politiek

Schoof: goed nieuws dat Revolutionaire Garde op terreurlijst komt

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof vindt het "goed nieuws" dat de EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben besloten de Iraanse Revolutionaire Garde op de lijst van terroristische organisaties te zetten. "Nederland heeft hier jarenlang voor gepleit", memoreert de partijloze premier in een tweet.

11 uur geleden
Van Weel: over maand besluit nieuw EU-sanctiepakket tegen Rusland

BRUSSEL (ANP) - Onder de EU-ministers van Buitenlandse Zaken is brede steun om snel een nieuw sanctiepakket op te leggen aan Rusland, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). Niet in de laatste plaats omdat de situatie voor Oekraïners onleefbaar is door de kou. Het is Oekraïne daarnaast niet duidelijk hoe serieus Rusland is in de onderhandelingen over vrede.

12 uur geleden
D66, VVD en CDA ronden coalitieakkoord af na input fracties

DEN HAAG (ANP) - De partijleiders van D66, VVD en CDA hebben donderdag het coalitieakkoord helemaal afgemaakt. Zij hebben nog een paar "kleine aanpassingen" gemaakt na terugkoppeling uit de fracties. Die fracties hadden het akkoord woensdagavond al goedgekeurd.

15 uur geleden
Van Marum wacht onderzoek af over overname bedrijf achter DigiD

DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum van Digitalisering wil nog niets zeggen over mogelijk overheidsingrijpen rond de verkoop van Solvinity, het bedrijf achter DigiD. Hij wacht onderzoeken van twee toezichthouders af.

17 uur geleden
Stagevergoeding verplichten kan, maar minister ziet ook dilemma's

DEN HAAG (ANP) - Het wettelijk verplichten van stagevergoedingen is mogelijk, maar brengt ook "wezenlijke dilemma's" met zich mee, laat demissionair onderwijsminister Gouke Moes weten aan de Tweede Kamer. Een Kamermeerderheid wil zo'n wettelijke verplichting voor stagiairs, maar het definitieve besluit laat Moes over aan zijn opvolger.

17 uur geleden
Ook Van Oosten vindt verbetering strafrecht 'wel erg lang' duren

DEN HAAG (ANP) - Het duurt "wel erg lang" om problemen in de strafrechtketen op te lossen, vindt ook demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD). Tegelijkertijd zei hij dat er hard aan wordt gewerkt, en kon hij de Tweede Kamer weinig meer beloven dan dat. De strafrechtketen bestaat uit alle organisaties die ervoor zorgen dat strafbare feiten worden opgespoord, berecht en bestraft.

17 uur geleden
Van Weel: Iraanse Garde op terroristenlijst zetten is belangrijk

BRUSSEL (ANP) - Demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) heeft er goede hoop op dat de EU-ministers van Buitenlandse Zaken donderdag ermee instemmen de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) op de Europese terrorismelijst te zetten. Met het dodelijke geweld tegen Iraanse demonstranten heeft het Iraanse regime "een behoorlijke grens" overschreden, zei hij voor het begin van de vergadering met zijn EU-collega's. Het is belangrijk om de ruggengraat van de Iraanse overheid als terroristische organisatie te beschouwen, zei hij in Brussel.

18 uur geleden