Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voormalig D66-leider Pechtold: te vroeg voor minderheidscoalitie

Voormalig D66-leider Pechtold: te vroeg voor minderheidscoalitie

DEN HAAG (ANP) - Het is nog "veel te vroeg" voor een minderheidscoalitie, zei voormalig D66-leider Alexander Pechtold in het tv-programma Buitenhof. Hij vindt dat de partijen aan de formatietafel eerst over de inhoud moeten praten voordat besloten wordt dat een meerderheidscoalitie er niet in zit. Informateur Mariëtte Hamer concludeerde vorige week dat een meerderheidskabinet voorlopig niet gaat lukken.

Nu de koning niet meer betrokken is bij de formatie, is het volgens Pechtold aan alle partijen om er verantwoordelijkheid voor te dragen dat er een regering komt. De VVD heeft daar als grootste partij een voortrekkersrol in, vindt hij. VVD-leider Mark Rutte moet volgens Pechtold dan ook "gaan bewegen" en zich "niet zo vasthouden" aan CDA-leider Wopke Hoekstra.

De voormalig D66-leider vindt dat de VVD en D66 "een mooi stuk" hebben geschreven afgelopen zomer, met daarin "prachtige dingen" waar partijen aansluiting op kunnen vinden. Met fracties die minder aanknopingspunten zien, zoals de ChristenUnie, zou volgens Pechtold een "constructieve verbintenis" aangegaan moeten worden. Bovenal moeten "alle partijen" - ook zijn eigen D66 - niet langer "zwelgen in hun eigen gelijk" en gaan praten over de inhoud.

Formatieverslag

Hamer presenteerde afgelopen donderdag haar verslag van de afgelopen formatiefase. Daarin schreef zij dat de blokkade in de formatie niet bij één partij ligt, maar bij alle partijen die aan de formatietafel zaten. VVD en CDA willen niet samen in een coalitie met zowel de PvdA als GroenLinks, terwijl die linkse partijen elkaar niet willen loslaten. D66-leider Kaag ziet regeren met de ChristenUnie niet zitten en wil een zo "progressief mogelijke coalitie".

Hamer was "zeer, zeer bezorgd" over de verslechterde verhoudingen in politiek Den Haag. Het is nodig dat er snel weer werkbare relaties komen, zegt ze, omdat anders zelfs een minderheidscoalitie op losse schroeven staat. Vroeger lukte het partijen uit het politieke midden wel om tot een coalitie te komen, en dat dit nu niet mogelijk lijkt vindt ze "curieus".

Meer uit Politiek

Timmermans: heel onwaarschijnlijk dat ik terugkeer in politiek

MAASTRICHT (ANP) - Het is "heel onwaarschijnlijk" dat Frans Timmermans terugkeert in de politiek. Dat zei de voormalige partijleider van GroenLinks-PvdA in gesprek met journalist Jaïr Ferwerda van RTL Tonight. Hij wil "absoluut niet" als minister aan de slag, mocht GroenLinks-PvdA in het kabinet belanden.

8 uur geleden
Klaver wil met zijn partij meer de wijk in

UTRECHT (ANP) - GroenLinks-PvdA moet veel meer de straat op en de wijk in, zei de nieuwe fractievoorzitter Jesse Klaver op een bijeenkomst woensdagavond met circa vijfhonderd leden in het Utrechtse poppodium De Helling. "We moeten met andere bubbels in aanraking komen."

9 uur geleden
Van der Plas heeft na halvering geen ambities om te regeren

DEN HAAG (ANP) - BBB is in zetels gehalveerd bij de verkiezingen en heeft daarom geen ambities om te regeren, verklaart partijleider Caroline van der Plas nadat ze heeft gesproken met verkenner Wouter Koolmees. Verder heeft ze aangegeven dat een "centrumrechtse coalitie goed zou passen" na de verkiezingen.

13 uur geleden
Eerdmans doet oproep aan partijen: sluit PVV niet uit

DEN HAAG (ANP) - Joost Eerdmans (JA21) wil andere partijen via de verkenner vragen om de PVV niet langer uit te sluiten als mogelijke coalitiepartner. Dat zei Eerdmans voorafgaand aan zijn afspraak met verkenner Wouter Koolmees (D66). JA21 wil graag samenwerken met "partijen uit de groep PVV, D66, VVD, CDA, BBB of SGP" in een 'centrumrechtse' coalitie.

15 uur geleden
Bontenbal hoopt op constructieve opstelling andere partijen

DEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal vindt dat alle partijen zich "constructief" moeten opstellen in de kabinetsformatie. Dat zei hij voordat zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66) begon. Verder hield hij zich grotendeels op de vlakte.

16 uur geleden
Klaver wil 'bijdragen' vanuit de coalitie of oppositie

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA wil "heel graag bijdragen om Nederland weer vooruit te helpen" en dat kan "vanuit de coalitie, kan ook vanuit de oppositie", zo bleef hij woensdag herhalen voorafgaand aan het gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Daarbij benoemde hij ook "geen blokkades vooraf" te hebben. De nieuwe linkse partijleider lijkt zich daarmee af te zetten tegen Dilan Yeşilgöz van de VVD, die een coalitie met GroenLinks-PvdA uitsluit.

17 uur geleden
Van Weel bezoekt Israël en Westelijke Jordaanoever

DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) brengt woensdag, donderdag en vrijdag een bezoek aan Israël en de Palestijnse gebieden. Hij zal een bezoek brengen aan Ramallah in de Westelijke Jordaanoever, maar gaat volgens zijn woordvoerder niet naar Gaza. Op zijn agenda staan ontmoetingen met zijn Israëlische en Palestijnse ambtsgenoten, de Israëlische president Isaac Herzog en Mohammad Mustafa, de premier van de Palestijnse Autoriteit.

18 uur geleden