Voordeelkaart voor mensen met beperking straks voor hele EU
BRUSSEL (ANP) - Mensen met een beperking kunnen uiterlijk in 2026 in de hele Europese Unie aanspraak maken op hulp en voordelen met een gehandicaptenkaart. Die bewijst dat ze een handicap hebben, waardoor ze bijvoorbeeld korting kunnen krijgen. De EU-landen en het Europees Parlement hebben daarover een principeakkoord gesloten.
Nederland heeft, anders dan een aantal andere EU-landen, nu nog niet zo'n gehandicaptenkaart. Die zou mensen met een beperking maar stigmatiseren, was lang de gedachte. Maar ook Nederland steunt de kaart inmiddels. Die zou mensen wier beperking niet meteen zichtbaar is bijvoorbeeld onzekerheid, ongemak en woordenwisselingen aan loketten en kassa's kunnen schelen.
De tientallen miljoenen EU-burgers met een beperking krijgen straks een gehandicaptenkaart van hun eigen land, hebben onderhandelaars van de EU-landen en het Europees Parlement afgesproken. Omdat die in de andere lidstaten wordt erkend, kunnen ze ook daar rekenen op hulp en voordelen in openbaar vervoer, museum of pretpark.
QR-code
Voor Nederlanders met een beperking was er al wel een speciale parkeerkaart, net als in andere EU-lidstaten. Deze parkeerkaarten worden in heel de EU gelijkgetrokken, zodat gebruikers er zeker van kunnen zijn dat ze die overal kunnen gebruiken.
Aanvragers hoeven niet voor de gehandicaptenkaart te betalen. Zowel de algemene kaart als de parkeerkaart krijgt een QR-code. Die moet fraude bemoeilijken.
De lidstaten en het parlement moeten het akkoord nog bekrachtigen, maar dat is in dit geval een formaliteit.
Meer uit Buitenland
NAIROBI (ANP/RTR) - Bij protesten tegen de verhoging van brandstofprijzen in verschillende Keniaanse steden zijn vier mensen omgekomen, aldus de minister van Binnenlandse Zaken. "We hebben vandaag vier Kenianen verloren bij het geweld, waarbij ook meer dan 30 mensen gewond raakten", zei Kipchumba Murkomen in een televisietoespraak.
2 uur geledenLA PAZ (ANP/AFP) - Protesten in de Boliviaanse hoofdstad La Paz zijn geëscaleerd. Demonstranten bestormden onder meer overheidsgebouwen en een protestleider wordt door de regering vervolgd voor terrorisme vanwege het veroorzaken van onrust.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat TrumpRx.gov nu ook generieke medicijnen zal gaan aanbieden. TrumpRx.gov is een door de overheid gesteunde website die kortingen biedt op receptgeneesmiddelen.
2 uur geledenSAN DIEGO (ANP/RTR/AFP) - Bij een schietpartij in een islamitisch centrum in de Californische stad San Diego zijn drie mensen gedood. Dat meldt de politie, die het schieten onderzoekt als "haatmisdrijf".
4 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/AFP/RTR) - Aanklagers in de Amerikaanse staat Minnesota hebben een 53-jarige agent van de immigratie- en douanedienst ICE aangeklaagd wegens onder meer mishandeling met behulp van een gevaarlijk vuurwapen. De aanklacht heeft betrekking op schoten die half januari zijn gelost op een Venezolaanse migrant die in het been werd getroffen.
5 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - Een grote politiemacht, inclusief pantserwagens, is in de Californische stad San Diego opgetrokken rond een islamitisch centrum met moskee in de wijk Clairmont. Er zou een schutter in het complex actief zijn, meldt de burgemeester van de stad,Todd Gloria.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld. Trump waarschuwde dat de VS klaarstaan voor nieuwe aanvallen op Iran indien er geen deal gesloten kan worden.
6 uur geleden