Voordeelkaart voor mensen met beperking straks voor hele EU
BRUSSEL (ANP) - Mensen met een beperking kunnen uiterlijk in 2026 in de hele Europese Unie aanspraak maken op hulp en voordelen met een gehandicaptenkaart. Die bewijst dat ze een handicap hebben, waardoor ze bijvoorbeeld korting kunnen krijgen. De EU-landen en het Europees Parlement hebben daarover een principeakkoord gesloten.
Nederland heeft, anders dan een aantal andere EU-landen, nu nog niet zo'n gehandicaptenkaart. Die zou mensen met een beperking maar stigmatiseren, was lang de gedachte. Maar ook Nederland steunt de kaart inmiddels. Die zou mensen wier beperking niet meteen zichtbaar is bijvoorbeeld onzekerheid, ongemak en woordenwisselingen aan loketten en kassa's kunnen schelen.
De tientallen miljoenen EU-burgers met een beperking krijgen straks een gehandicaptenkaart van hun eigen land, hebben onderhandelaars van de EU-landen en het Europees Parlement afgesproken. Omdat die in de andere lidstaten wordt erkend, kunnen ze ook daar rekenen op hulp en voordelen in openbaar vervoer, museum of pretpark.
QR-code
Voor Nederlanders met een beperking was er al wel een speciale parkeerkaart, net als in andere EU-lidstaten. Deze parkeerkaarten worden in heel de EU gelijkgetrokken, zodat gebruikers er zeker van kunnen zijn dat ze die overal kunnen gebruiken.
Aanvragers hoeven niet voor de gehandicaptenkaart te betalen. Zowel de algemene kaart als de parkeerkaart krijgt een QR-code. Die moet fraude bemoeilijken.
De lidstaten en het parlement moeten het akkoord nog bekrachtigen, maar dat is in dit geval een formaliteit.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - Bij Israëlische aanvallen op Zuid-Libanon zijn zaterdag zeven mensen omgekomen en meer dan veertig personen gewond geraakt. Dat heeft het ministerie van Volksgezondheid bekendgemaakt. Israël meldde dat een Israëlische soldaat in de regio is omgekomen.
5 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Bij een grote aanval op de Iraanse hoofdstad Teheran zijn volgens de Amerikaanse president Donald Trump "veel Iraanse militaire leiders" omgekomen. Trump deelde daarbij een video van een aanval, het is niet duidelijk wanneer die plaatsvond.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft gedreigd de hele regio "in een hel" te veranderen, als Israël en de Verenigde Staten de oorlog verder laten escaleren. De Amerikaanse president Donald Trump zei eerder juist de hel boven Iran te laten losbarsten als het land niet snel de Straat van Hormuz heropent.
2 uur geledenTEHERAN/BAGDAD (ANP/AFP) - Het Iraanse opperbevel heeft gezegd dat schepen uit of naar Irak zonder problemen door de Straat van Hormuz kunnen varen. "We kondigen aan dat ons broederlijk buurland Irak vrijgesteld is van beperkingen die voor de tocht door de Straat van Hormuz zijn ingesteld", zo luidde de verklaring.
6 uur geledenSAINT-DENIS (ANP/AFP) - In de Parijse voorstad Saint-Denis zijn duizenden mensen de straat opgegaan om hun steun te betuigen aan de nieuwe burgemeester Bally Bagayoko. Die kreeg na zijn verkiezingswinst vorige maand te maken met racistische berichten en riep daarom op tot een protest tegen racisme.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - Sinds het begin van de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran eind februari zijn volgens de Iraanse Rode Halve Maan (IRCS) meer dan 1900 burgers gedood en meer dan 20.000 gewond geraakt. IRCS-chef Jagan Chapagain dankt de medewerkers voor hun buitengewone moed en vaardigheid onder de moeilijke omstandigheden.
11 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht heeft een dringend evacuatiebevel uitgevaardigd aan de inwoners van de Zuid-Libanese kuststad Tyrus. Er zullen meer aanvallen volgen tegen Hezbollah, aldus een verklaring.
12 uur geleden