Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voordeelkaart voor mensen met beperking straks voor hele EU

Voordeelkaart voor mensen met beperking straks voor hele EU

BRUSSEL (ANP) - Mensen met een beperking kunnen uiterlijk in 2026 in de hele Europese Unie aanspraak maken op hulp en voordelen met een gehandicaptenkaart. Die bewijst dat ze een handicap hebben, waardoor ze bijvoorbeeld korting kunnen krijgen. De EU-landen en het Europees Parlement hebben daarover een principeakkoord gesloten.

Nederland heeft, anders dan een aantal andere EU-landen, nu nog niet zo'n gehandicaptenkaart. Die zou mensen met een beperking maar stigmatiseren, was lang de gedachte. Maar ook Nederland steunt de kaart inmiddels. Die zou mensen wier beperking niet meteen zichtbaar is bijvoorbeeld onzekerheid, ongemak en woordenwisselingen aan loketten en kassa's kunnen schelen.

De tientallen miljoenen EU-burgers met een beperking krijgen straks een gehandicaptenkaart van hun eigen land, hebben onderhandelaars van de EU-landen en het Europees Parlement afgesproken. Omdat die in de andere lidstaten wordt erkend, kunnen ze ook daar rekenen op hulp en voordelen in openbaar vervoer, museum of pretpark.

QR-code

Voor Nederlanders met een beperking was er al wel een speciale parkeerkaart, net als in andere EU-lidstaten. Deze parkeerkaarten worden in heel de EU gelijkgetrokken, zodat gebruikers er zeker van kunnen zijn dat ze die overal kunnen gebruiken.

Aanvragers hoeven niet voor de gehandicaptenkaart te betalen. Zowel de algemene kaart als de parkeerkaart krijgt een QR-code. Die moet fraude bemoeilijken.

De lidstaten en het parlement moeten het akkoord nog bekrachtigen, maar dat is in dit geval een formaliteit.

Meer uit Buitenland

Nederland vangt vluchtelingen op bij echte nood, zegt Jetten

NICOSIA (ANP) - Als er echt noodzaak is voor mensen om te vluchten door de oorlog in het Midden-Oosten, "dan is er natuurlijk opvang" mogelijk in Nederland, zei premier Rob Jetten na afloop van een EU-top op Cyprus. Maar volgens hem is de hele EU het ermee eens dat zij niet meer de "ongecontroleerde migratie van de afgelopen jaren" aankan.

1 uur geleden
Rusland komt naar G20-top in Miami, 'mogelijk' Poetin zelf

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin komt in december mogelijk naar de G20-top in het Amerikaanse Miami. De Verenigde Staten hebben Poetin uitgenodigd, zegt een Russische onderminister.

1 uur geleden
Hegseth over blokkade: tientallen schepen tegengehouden

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie heeft Iran gewaarschuwd dat de blokkade van Iraanse havens steeds verder wordt versterkt. De VS hebben al 34 schepen tegengehouden, verklaarde minister Pete Hegseth op een persconferentie. "Niemand vaart van de Straat van Hormuz naar waar dan ook in de wereld zonder toestemming van de Amerikaanse marine."

1 uur geleden
Zelensky weer in Saudi-Arabië voor topoverleg

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is weer afgereisd naar Saudi-Arabië. Hij meldt op X dat hij daar gaat overleggen met de feitelijke leider van de rijke Golfstaat, Mohammed bin Salman. "Vandaag werken we verder aan onze afspraken met Saudi-Arabië over veiligheid, energie en infrastructuur."

3 uur geleden
China stuurt panda's naar VS voor bezoek Trump aan Beijing

ATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - China zet opnieuw de befaamde 'panda-diplomatie' in voor zijn geopolitieke belangen. De dierentuin in Atlanta maakte vlak voor een bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan Beijing bekend dat het twee reuzenpanda's uit China zal ontvangen.

3 uur geleden
Europa verwerpt vermeend plan VS dwarse bondgenoten te straffen

BERLIJN/LONDEN (ANP/RTR) - Europese NAVO-landen zeggen zich niets aan te trekken van vermeende Amerikaanse plannen om onvoldoende volgzame bondgenoten te straffen. Het Verenigd Koninkrijk laat zich niet onder druk zetten, aldus de Britse regering. En Spanje, een tweede mikpunt van de VS, hoeft volgens Duitsland niet te vrezen voor zijn NAVO-lidmaatschap.

3 uur geleden
Iraanse minister Abbas Araghchi vrijdag verwacht in Islamabad

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi wordt volgens Pakistaanse bronnen vrijdagavond in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad verwacht. Hij komt met een delegatie om eventueel met de VS te onderhandelen. Een Amerikaans team is volgens de bronnen al in Islamabad om een nieuwe ronde onderhandelingen tussen Iran en de VS voor te bereiden.

3 uur geleden