Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voordeelkaart voor mensen met beperking straks voor hele EU

Voordeelkaart voor mensen met beperking straks voor hele EU

BRUSSEL (ANP) - Mensen met een beperking kunnen uiterlijk in 2026 in de hele Europese Unie aanspraak maken op hulp en voordelen met een gehandicaptenkaart. Die bewijst dat ze een handicap hebben, waardoor ze bijvoorbeeld korting kunnen krijgen. De EU-landen en het Europees Parlement hebben daarover een principeakkoord gesloten.

Nederland heeft, anders dan een aantal andere EU-landen, nu nog niet zo'n gehandicaptenkaart. Die zou mensen met een beperking maar stigmatiseren, was lang de gedachte. Maar ook Nederland steunt de kaart inmiddels. Die zou mensen wier beperking niet meteen zichtbaar is bijvoorbeeld onzekerheid, ongemak en woordenwisselingen aan loketten en kassa's kunnen schelen.

De tientallen miljoenen EU-burgers met een beperking krijgen straks een gehandicaptenkaart van hun eigen land, hebben onderhandelaars van de EU-landen en het Europees Parlement afgesproken. Omdat die in de andere lidstaten wordt erkend, kunnen ze ook daar rekenen op hulp en voordelen in openbaar vervoer, museum of pretpark.

QR-code

Voor Nederlanders met een beperking was er al wel een speciale parkeerkaart, net als in andere EU-lidstaten. Deze parkeerkaarten worden in heel de EU gelijkgetrokken, zodat gebruikers er zeker van kunnen zijn dat ze die overal kunnen gebruiken.

Aanvragers hoeven niet voor de gehandicaptenkaart te betalen. Zowel de algemene kaart als de parkeerkaart krijgt een QR-code. Die moet fraude bemoeilijken.

De lidstaten en het parlement moeten het akkoord nog bekrachtigen, maar dat is in dit geval een formaliteit.

Meer uit Buitenland

Parket van Parijs wijst team aan voor Epstein-onderzoek

PARIJS (ANP/AFP) - Het parket van Parijs richt een team op voor onderzoek naar zedendelinquent Jeffrey Epstein. De focus ligt daarbij op mogelijke misdrijven waarbij Fransen betrokken zijn.

53 minuten geleden
Zwitserland: Oman faciliteert overleg tussen VS en Iran in Genève

BERN (ANP/AFP) - Oman faciliteert volgende week het overleg tussen de Verenigde Staten en Iran in het Zwitserse Genève. "Zwitserland verwelkomt en ondersteunt deze gesprekken", aldus het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken.

2 uur geleden
Tientallen mensen gedood bij aanvallen op Nigeriaanse dorpen

ABUJA (ANP/AFP) - Gewapende mannen hebben meer dan veertig mensen gedood bij drie nieuwe aanvallen op dorpen in Nigeria, zo vertelde een humanitaire bron zaterdag aan AFP.

2 uur geleden
Immigratiedienst VS zette duizenden mensen onterecht vast

WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse rechters hebben sinds oktober in minstens 4421 zaken bepaald dat de immigratiedienst (ICE) migranten onrechtmatig heeft vastgezet. Persbureau Reuters meldt dit op basis van rechtbankdocumenten.

3 uur geleden
Massale betoging in München tegen regime Iran

MÜNCHEN (ANP/AFP) - Naar schatting 200.000 mensen zijn volgens de politie in München op de been om te demonstreren tegen het regime in Iran. De betoging is op de Theresienwiese, een groot evenemententerrein waar in de herfst ook het Oktoberfest plaatsvindt.

6 uur geleden
Premier Orbán belooft voor verkiezingen goed jaar voor Hongaren

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De conservatieve eurosceptische Hongaarse premier Viktor Orbán heeft in zijn jaarlijkse rede over de toestand van het land beloofd dat "2026 een jaar van overwinning zal zijn voor gezinnen, zijn partij Fidesz en voor Hongarije". In april zijn er verkiezingen. Orbán werd sinds 1998 vijf keer premier na grote verkiezingsoverwinningen. Maar volgens opiniepeilingen maakt de oppositie nu kans onder leiding van Peter Magyar om Orbán te verslaan.

7 uur geleden
Nederland en bondgenoten: Rusland vergiftigde Navalny in cel

MÜNCHEN (ANP/AFP) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalny is door Rusland in zijn cel vermoord met gif, concluderen Nederland, het VK, Zweden, Frankrijk en Duitsland. Er is op hem epibatidine gevonden, stellen ze. "Alleen de Russische staat had de middelen, het motief en het lak aan het internationaal recht" om zo'n daad te plegen, menen ze.

7 uur geleden