Vooralsnog geen schouw in proces MH17
SCHIPHOL (ANP) - De rechtbank gaat vooralsnog niet naar de reconstructie van de wrakstukken van het neergehaalde toestel van vlucht MH17 kijken. De advocaten van verdachte Oleg Poelatov kunnen daar wel met een door hen gevraagde deskundigen gaan kijken. Daarna beslist de rechtbank of zij naar de hangar van de luchtmachtbasis Gilze-Rijen gaat. Daar bevinden zich de wrakstukken.
Dat heeft de rechter vrijdag laten weten, tijdens een korte zitting in het Justitieel Complex Schiphol. De rechtbank maakte de beslissingen bekend op de onderzoekswensen die door zowel het Openbaar Ministerie als de verdediging zijn gedaan.
Poelatov is de enige van de vier verdachten die zich door Nederlandse advocaten laat verdedigen. De andere drie - Igor Girkin, Sergej Doebinski en Leonid Chartsjenko - hebben niets van zich laten horen. Poelatov woont het proces zelf niet bij.
Alternatieve scenario's
Vlucht MH17 werd op 17 juli 2014 boven het oosten van Oekraïne uit de lucht geschoten. Alle 298 inzittenden, waaronder bijna 200 Nederlanders, kwamen om het leven. Een door de Nederlandse justitie geleid, internationaal onderzoek leidde tot de aanklacht tegen de vier verdachten. De rechtbank Den Haag is belast met het bijzondere proces.
De rechtbank heeft een aantal beslissingen op de verzoeken van Poelatovs advocaten uitgesteld, totdat duidelijk is hoe de beklaagde zich in het proces gaat opstellen. Poelatov heeft nog geen inhoudelijke verklaring afgelegd. Zijn advocaten vinden onder meer dat zogeheten alternatieve scenario's niet genoeg zijn onderzocht. Het Openbaar Ministerie baseert de strafvervolging op het hoofdscenario: vlucht MH17 is neergeschoten met een Buk-raket, afgevuurd vanaf een landbouwveld.
Verder op 31 augustus
De rechtbank wil eerst weten wat Poelatov precies betwist in deze lezing van de gebeurtenissen dan wel wat er volgens hem is gebeurd. Pas dan kan zij besluiten welke verzoeken tot nader onderzoek zij inwilligt. Tot dusver heeft Poelatov zich niet rechtstreeks met zijn advocaten verstaan, maar via een tussenpersoon. De rechtbank heeft de advocaten tot eind september de tijd gegeven met Poelatov te overleggen.
Het proces gaat verder op 31 augustus. De rechtbank heeft tot en met november 2021 blokken zittingsdagen van een of meerdere weken gereserveerd.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - De twaalf medewerkers van het Radboudumc die uit voorzorg in quarantaine zitten omdat ze mogelijk zijn blootgesteld aan het hantavirus, zijn niet besmettelijk geweest voor anderen. "Bloedonderzoek heeft dit bevestigd", meldt het Nijmeegse ziekenhuis op een pagina met veelgestelde vragen over de situatie.
5 minuten geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft het azc-protest in Loosdrecht woensdagavond beëindigd en daarbij is tegen enkele demonstranten het waterkanon gebruikt. Dat was rond 22.00 uur.
1 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De zes Caribische eilanden binnen het koninkrijk Nederland kunnen volgens premier Rob Jetten een goed voorbeeld zijn voor hoe de energietransitie goed kan werken. Dat Aruba momenteel juist inzet op gas hoeft volgens de minister-president geen probleem te zijn.
1 uur geledenANTALYA (ANP) - Zangeres Karsu heeft woensdag in de Turkse stad Antalya een koninklijke onderscheiding gekregen. Ze is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De Nederlandse ambassadeur in Turkije, Joep Wijnands, heeft namens de koning de onderscheiding uitgereikt.
1 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft de demonstranten in Loosdrecht woensdagavond opgedragen weg te gaan. De situatie rond het protest begon in de loop van de avond grimmig te worden en er werd ook vuurwerk afgestoken. De mobiele eenheid is ter plaatse met onder meer een waterkanon.
1 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt woensdagavond opnieuw gedemonstreerd tegen de noodopvang van asielzoekers in het gemeentehuis. De ruim 150 demonstranten staan vanwege een noodverordening en een veiligheidsrisicogebied die door de gemeente zijn ingesteld iets verderop.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bijna een derde van de 430 klachten die het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) tot nu toe heeft binnengekregen over geluidsoverlast gaat over fatbikes. Dat zegt bestuurslid en woordvoerder Inass Jagour. Het gaat bijvoorbeeld om alarmen van fatbikes op het schoolplein.
3 uur geleden