Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voor nazaten legendarisch paard Totilas is podium Tokio haalbaar

Voor nazaten legendarisch paard Totilas is podium Tokio haalbaar

ERMELO (ANP) - Het afgelopen weekeinde stonden bij selectiewedstrijden dressuur in Tolbert drie kinderen van de legendarische hengst Totilas op het podium. Twee bereden door Edward Gal, een door Marlies van Baalen. Mogelijk gaan de nazaten van het grensverleggende dier de komende jaren medailles veroveren op de grote kampioenschappen. "Dat zou zomaar kunnen", zegt Ralph Van Venrooij, hoofd fokkerijzaken bij het Nederlandse stamboek KWPN.

Het KWPN (Koninklijk Warmbloed Paardenstamboek Nederland), de Nederlandse fokkerij-organisatie voor spring- en dressuurpaarden, tuigpaarden en Gelderse paarden, speelt een belangrijke rol bij de ontwikkeling van toptalent. Van Venrooij: "Het gaat in de fokkerij bij het uitkiezen van hengst en merrie om de juiste combinatie. Zijn de juiste genen aanwezig? Een paard moet functioneel en goed gebouwd zijn. Talent speelt een voorname rol. Maar de instelling, de bereidheid om te werken voor de ruiter is doorslaggevend."

Dat laatste ziet Van Venrooij bij de ‘jonge Totilassen’ terug. De wil om er iets van te maken. "Dat leidt misschien niet direct tot indrukwekkende prestaties. De kwaliteit zie je vaak pas op latere leeftijd terug. Niet al als veulen. Als jong paard was Totilas ook niet zo opvallend. De opleiding die Totilas kreeg was de juiste en alleen dan komen de exceptionele kwaliteiten van een paard onder een topruiter in de ring tot uiting."

Edward Gal

Gal, vorig jaar Nederlands kampioen met de afstammeling Toto Jr, was de ruiter die Totilas naar grote successen leidde. Europees kampioen in Windsor, wereldtitels in Kentucky. De verkoop van Totilas voorkwam het voor de hand liggende olympisch succes. Zonder Gal leverde het paard nooit meer opzienbarende prestaties. Totilas overleed eind vorig jaar.

Bekend zijn de verhalen van mensen die de tranen de vrije loop lieten bij het zien van de combinatie. Het paard leek bijkans op te stijgen en Gal heette de enige ruiter te zijn die het talent in goede banen kon leiden. "Het was een ideale match", zegt Van Venrooij. "Al denk ik niet zo dat het is dat Edward de enige is die zoiets kan. Maar hij behoort wel tot de beste van de wereld."

Kippenvel

Een paard dat kippenvel veroorzaakt, aldus Van Venrooij over Totilas. "Twee jaar geleden liep Totilas bij een KWPN-hengstenkeuring in Den Bosch met enkele van zijn zonen. Dan zie je dat hij nog steeds heel veel emotie oproept bij de mensen. Dat was geweldig. Of zijn kinderen beter worden? Laten we niet vergeten dat Totilas exceptioneel was. Maar een groot aantal van zijn nazaten is absoluut zeer bovengemiddeld getalenteerd. En inmiddels hebben wij ook al vijf zonen en zeven kleinzonen kunnen goedkeuren als dekhengst."

Er zijn ingewijden die denken dat er momenteel al 1500 kinderen van Totilas rondlopen, die inmiddels ook al nakomelingen hebben voortgebracht. Van Venrooij durft geen aantallen te noemen, maar bij het KWPN zijn er 400 nakomelingen geregistreerd. En er zullen er zeer waarschijnlijk nog de nodige volgen. Sperma van de hengst is ingevroren.

Een ‘kleine’ Totilas straks op het podium in Tokio? Van Venrooij: "Daar is zeker een kans op. Al zullen andere paarden zich ook doorontwikkelen. Het blijft een momentopname, succes is ook afhankelijk van hoe goed je concurrent op dat moment is. Maar het is mogelijk. En Parijs 2024 wordt dan de volgende stap."

Meer uit Sport

Seixas (19) wint Ronde van Baskenland, slotrit voor August

BERGARA (ANP) - Paul Seixas heeft met de zege van de Ronde van Baskenland als eerste Franse wielrenner in negentien jaar een etappekoers in de WorldTour gewonnen. De zelf pas 19-jarige Fransman van Decathlon CMA CGM zag zijn leidende positie in de slotrit van Goizper-Antzuola naar Bergara niet meer in gevaar komen. De ritzege ging naar de Amerikaan Andrew August van Ineos Grenadiers, Frank van den Broek eindigde als derde.

56 seconden geleden
Waterpoloërs verliezen in World Cup opnieuw van Servië

ALEXANDROUPOLIS (ANP) - De Nederlandse waterpoloërs hebben in de World Cup hun vijfde nederlaag geleden. De ploeg van bondscoach Branko Mitrovic wist voor de tweede keer dit toernooi niet van Servië te winnen. In de 'verliezerspoule' werd het 16-12.

47 minuten geleden
Sinner laat Zverev kansloos en bereikt finale masters Monte Carlo

MONTE CARLO (ANP) - Jannik Sinner heeft zich op overtuigende wijze geplaatst voor de finale van het masterstoernooi van Monte Carlo. De Italiaanse tennisser was in de halve finale veel te sterk voor Alexander Zverev. Sinner rekende binnen anderhalf uur in twee sets af met de Duitse nummer drie van de wereld: 6-1 6-4.

2 uur geleden
Marathon Parijs vestigt record met 60.000 deelnemers

PARIJS (ANP) - De marathon van Parijs verwelkomt zondag een recordaantal van 60.000 deelnemers. De Franse hoofdstad kan wedijveren met de marathons van New York en Londen, die ook zulke aantallen tellen. Opmerkelijk is dat er steeds meer vrouwelijke deelnemers zijn; van 25 procent in 2022 naar 33 procent in de komende editie.

5 uur geleden
NBA-vedette James bereikt nieuwe mijlpaal met 12.000 assists

LOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse basketballer LeBron James heeft een nieuwe mijlpaal bereikt in zijn imposante carrière. De 41-jarige forward van Los Angeles Lakers passeerde in de NBA-wedstrijd tegen Phoenix Suns de grens van 12.000 assists. Hij is daarmee de vierde speler in de historie van de NBA die dat is gelukt.

8 uur geleden
Golfer McIlroy neemt historisch grote voorsprong in Masters

AUGUSTA (ANP) - Titelverdediger Rory McIlroy staat na een indrukwekkende tweede ronde met een ruime voorsprong aan de leiding in de negentigste editie van de Masters. De Noord-Ierse golfer sloeg na een tweede ronde van 65 slagen een gat van zes slagen met zijn eerste concurrenten. Niet eerder in de historie van de Masters nam een speler zo'n grote voorsprong na 36 van de 72 holes.

9 uur geleden
Tennissters voorkomen degradatie in Billie Jean King Cup

OEIRAS (ANP) - De Nederlandse tennissters hebben degradatie uit groep 1 van de Europees-Afrikaanse zone in de Billie Jean King Cup voorkomen. Het team van captain Kiki Bertens won in het Portugese Oeiras met 2-0 van Noorwegen.

20 uur geleden