Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voor het eerst sinds de brand beroemd klokgelui bij Notre-Dame

Voor het eerst sinds de brand beroemd klokgelui bij Notre-Dame

PARIJS (ANP/AFP) - De klokken van de Notre-Dame in Parijs hebben weer geluid. Na de brand in 2019 zijn ze schoongemaakt en zijn drie nieuwe klokken toegevoegd. Volgende maand wordt de kathedraal heropend. In aanloop worden de klokken getest.

De Notre-Dame telt tien kerkklokken, die allemaal een naam hebben. Twee daarvan hangen in de zuidelijke toren: de 13.000 kilo zware Emmanuel en de nog niet half zo zware, in Nederland gegoten Marie. Deze vrijdag werden voor het eerst sinds de brand de acht kleinere klokken in de noordelijke toren gelijktijdig geluid.

"Dit is een mooie, belangrijke, symbolische stap", zegt Philippe Jost van de organisatie die de restauratie overzag. De komende tijd worden de klokken nog verder afgesteld in aanloop naar de heropening van de Notre-Dame.

Bijzondere gelegenheden

Boven het altaar komen ook nog drie nieuwe klokken te hangen. Een daarvan is de zogenoemde Olympische klok. Die werd tijdens de Spelen in Parijs geluid door kampioenen.

De klok Emmanuel was in 2020 voor het eerst weer te horen om stil te staan bij de brand, precies een jaar eerder. Die luidt alleen bij bijzondere gelegenheden. Klokken in de noordelijke toren klonken iedere dag.

Meer uit Buitenland

Libanese leger: Israël beschiet dorpen na staakt-het-vuren

BEIROET (ANP) - Israël heeft het staakt-het-vuren in Libanon, dat om middernacht inging, meteen geschonden, meldt het Libanese leger. Israël beschoot meerdere dorpen in het zuiden van het land. Het Libanese leger riep burgers op voorlopig niet terug te keren naar dorpen en steden in het zuiden.

12 minuten geleden
VS waarschuwen Europa voor vertraging wapenleveringen door oorlog

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben enkele Europese bondgenoten laten weten dat eerder afgesproken wapenleveringen waarschijnlijk vertraging oplopen door de oorlog met Iran, melden vijf ingewijden aan persbureau Reuters. Volgens hen gaat het onder meer om landen in het Baltische gebied en Scandinavië.

1 uur geleden
Iran opent weer deel van telefoon- en internetverkeer

TEHERAN (ANP) - Iran heeft voor het eerst sinds de aanvallen van de Verenigde Staten en Israël op 28 februari een deel van het internationale telefoonverkeer en internet hersteld. Dat melden lokale media.

1 uur geleden
Trump: Iran akkoord om nucleair materiaal over te dragen

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is Iran akkoord om het "nucleaire stof" over te dragen, waarmee hij lijkt te doelen op het verrijkte uranium waarmee Iran volgens de Amerikanen een kernwapen zou kunnen bouwen.

6 uur geleden
Netanyahu stemt in met staakt-het-vuren in Libanon

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft ingestemd met een tijdelijk staakt-het-vuren in Libanon. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde het tiendaagse bestand eerder op donderdag aan.

6 uur geleden
Iraanse bronnen: Iran en VS werken aan tijdelijke overeenkomst

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran en de Verenigde Staten hebben hun ambities om tot een volledig vredesakkoord te komen "afgeschaald" en proberen in plaats daarvan tot een tijdelijke overeenkomst te komen, zeggen Iraanse bronnen tegen persbureau Reuters. Volgens hen is er vooruitgang geboekt in onderhandelingen over de Straat van Hormuz, maar blijft het kernprogramma van Iran een gevoelig punt.

8 uur geleden
Trump kondigt bestand aan tussen Libanon en Israël

WASHINGTON (ANP) - Israël en Libanon hebben ingestemd met een bestand van tien dagen. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump bekend via zijn platform Truth Social.

9 uur geleden