Voor het eerst sinds 2014 minder nieuwe bedrijven opgericht
UTRECHT (ANP) - Voor het eerst in tien jaar is het aantal startende ondernemers in Nederland gedaald. Vorig jaar begonnen net geen 254.000 mensen in ons land een nieuw bedrijf, 8 procent minder dan in 2023. Sinds 2014 was het niet meer voorgekomen dat het aantal starters daalde, maakte de Kamer van Koophandel (KVK) woensdag bekend.
In alle sectoren was vorig jaar sprake van een daling van het aantal startende ondernemers. Vooral in de bouw en gezondheidssector waagden minder mensen de stap naar het ondernemerschap.
Volgens de KVK, die alle inschrijvingen van bedrijven bijhoudt, is er ook een duidelijk verschil te zien tussen Nederlanders en mensen die in het buitenland zijn geboren. Het aantal door Nederlanders nieuw opgerichte bedrijven daalde vorig jaar met 12 procent, terwijl het bij nieuwe bedrijven van buitenlanders om een veel kleinere daling (min 3 procent) ging.
ZZP'ers
Eerder maakte de KVK bekend dat in december veel zzp'ers ermee stopten, vermoedelijk om de strengere handhaving van wet- en regelgeving tegen schijnzelfstandigheid die dit jaar ingaat. Toch steeg over heel 2024 het aantal zelfstandigen zonder personeel nog met 4 procent, tot bijna 1,8 miljoen. De toename was wel minder sterk dan een jaar eerder.
In 2024 stopten ook meer ondernemingen dan een jaar eerder. Het aantal stoppers nam met 11 procent toe tot bijna 164.000. In totaal telde Nederland eind vorig jaar 2.581.399 bedrijven. Dat zijn er 3 procent meer dan eind 2023.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
1 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een containerschip van een Franse eigenaar is door de Straat van Hormuz gevaren, meldt persbureau Bloomberg. Daarmee lijkt de eerste doorvaart van een West-Europees schip sinds de start van de Iranoorlog volgens het persbureau een feit.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Investeerders van Vesteda hebben het bedrijf weer wat financiële lucht gegeven, nadat ze hebben ingestemd met een pakket maatregelen. Donderdag leek de grootste commerciële woningbelegger van Nederland nog verder onder financiële druk te komen, waardoor mogelijk veel woningen zouden moeten worden verkocht.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden worden "voorzichtig" weer aangevuld. Dat laat Gasunie vrijdagochtend weten. Donderdag vond de eerste vulling plaats. Door een koude winter was de gasvoorraad tot het laagste niveau in zeker tien jaar gezakt. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
5 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is vrijdag fors in prijs gestegen aan de Nederlandse pomp door de aanhoudende Iranoorlog. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter diesel bij de grote oliemaatschappijen met meer dan 10 eurocent omhooggegaan.
5 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in Azië lieten vrijdag herstel zien na verliezen van een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan een bericht dat Iran samen met Oman aan een protocol werkt rondom de Straat van Hormuz. Japan en Zuid-Korea zijn voor olie erg afhankelijk van import uit het Midden-Oosten.
6 uur geleden