
Voor het eerst meer vrouwen dan mannen in Europees Parlement
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft meer vrouwen dan mannen verkozen in het Europees Parlement. De 31 zetels gingen naar zestien vrouwen en vijftien mannen. Dat is voor het eerst.
De Kiesraad heeft alleen bekendgemaakt wie genoeg stemmen hebben gekregen om te zijn verkozen. Of zij uiteindelijk ook echt in het Europees Parlement komen, is aan henzelf. Zo is partijleider Geert Wilders verkozen namens de PVV. Hij stond als lijstduwer op hun kandidatenlijst. Als hij afziet van zijn zetel, gaat die plek naar de eerste reserve van zijn partij. Wilders was in 2014 ook verkozen.
Drie vrouwen zijn dankzij voorkeursstemmen gekozen voor het Europees Parlement. Dit zijn Catarina Cordeiro Vieira en Hedy d'Ancona van GroenLinks-PvdA en Anouk van Brug van de VVD. Zij stonden te laag op de kandidatenlijst om rechtstreeks verkozen te worden, maar halen mensen boven hen in. Als zij de zogenoemde voorkeursdrempel niet hadden gehaald, zouden die drie zetels naar mannen zijn gegaan en zou de man-vrouwverhouding 18-13 zijn geweest.
d'Ancona
Hedy d'Ancona ziet volgens GroenLinks-PvdA af van haar voorkeurszetel. Die plek in het Europees Parlement zou dan naar Thijs Reuten gaan. In dat geval bestaat de Nederlandse delegatie uit zestien mannen en vijftien vrouwen.
De vorige verkiezingen voor het Europees Parlement waren in 2019. Voor de 26 zetels die Nederland toen mocht verdelen, werden veertien mannen en twaalf vrouwen verkozen. Een jaar later kreeg Nederland er drie zetels bij, toen het Verenigd Koninkrijk de EU verliet. Die gingen naar twee mannen en een vrouw. In 2014 waren vijftien mannen en elf vrouwen verkozen, en in 2009 veertien mannen en elf vrouwen.
De eerste zitting van het nieuwe Europees Parlement is van 16 tot 19 juli.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Teun Struycken (Justitie, NSC) weet nog niet wat de strengere asielwet gaat betekenen voor het al nijpende cellentekort. De Tweede Kamer stemde na een chaotische dag in met de asielwet, waarin nu ook staat dat illegaliteit en hulp aan illegalen strafbaar zijn. Illegalen of helpers kunnen tot zes maanden celstraf krijgen, terwijl het kabinet vanwege het cellentekort nu al toestaat dat gevangenen tot twee weken eerder de cel mogen verlaten.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu) is blij met het voorstel van het bedrijfsleven om jaarlijks minstens 115.000 ton gerecycled plastic in te kopen. Voorafgaand aan de ministerraad zegt de demissionaire VVD-bewindsman dat hij "nu eindelijk een keer die discussie kan gaan voeren."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van 94 Tweede Kamerleden heeft voor de asielnoodmaatregelenwet gestemd na een avond waarin de fracties van NSC en SGP tot op het laatst onbeslist waren. De partijen hadden veel moeite met het wijzigingsvoorstel van de PVV over de strafbaarstelling van illegaliteit, omdat ze vreesden dat humanitaire hulp aan illegalen daardoor strafbaar zou worden.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid van 95 Kamerleden heeft voor de wet gestemd over een tweestatusstelsel. Hierin wordt geregeld dat vluchtelingen worden opgedeeld in twee groepen, waarvan er één minder rechten krijgt. Het is nog allerminst zeker of de wet ook op voldoende steun kan rekenen in de Eerste Kamer. Daar is de steun van het CDA belangrijk en die partij is tegen.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitie- en asielminister David van Weel (VVD) is bereid het artikel uit de asielnoodmaatregelenwet dat de strafbaarstelling van illegaliteit regelt, niet meteen in werking te laten treden. Hij laat eerst de Raad van State advies uitbrengen en bespreekt dit vervolgens met de Tweede Kamer.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD en CDA willen een boycot van producten uit illegale Israëlische nederzettingen op de bezette Westelijke Jordaanoever. Ze willen dat demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) hiervoor steun gaat zoeken in de Europese Unie. De bewindsman ontraadde donderdag de motie, maar een meerderheid in de Kamer stemde er toch mee in.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij NSC wil "zwart op wit" van justitie- en asielminister David van Weel dat de strenge asielwetgeving er niet voor zorgt dat het strafbaar wordt om humanitaire hulp te bieden aan mensen die illegaal in Nederland zijn. Komt die garantie er niet, dan kan NSC niet met het wetsvoorstel instemmen, zegt fractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven.
23 uur geleden