Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voor het eerst meer vrouwen dan mannen in Europees Parlement

Voor het eerst meer vrouwen dan mannen in Europees Parlement

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft meer vrouwen dan mannen verkozen in het Europees Parlement. De 31 zetels gingen naar zestien vrouwen en vijftien mannen. Dat is voor het eerst.

De Kiesraad heeft alleen bekendgemaakt wie genoeg stemmen hebben gekregen om te zijn verkozen. Of zij uiteindelijk ook echt in het Europees Parlement komen, is aan henzelf. Zo is partijleider Geert Wilders verkozen namens de PVV. Hij stond als lijstduwer op hun kandidatenlijst. Als hij afziet van zijn zetel, gaat die plek naar de eerste reserve van zijn partij. Wilders was in 2014 ook verkozen.

Drie vrouwen zijn dankzij voorkeursstemmen gekozen voor het Europees Parlement. Dit zijn Catarina Cordeiro Vieira en Hedy d'Ancona van GroenLinks-PvdA en Anouk van Brug van de VVD. Zij stonden te laag op de kandidatenlijst om rechtstreeks verkozen te worden, maar halen mensen boven hen in. Als zij de zogenoemde voorkeursdrempel niet hadden gehaald, zouden die drie zetels naar mannen zijn gegaan en zou de man-vrouwverhouding 18-13 zijn geweest.

d'Ancona

Hedy d'Ancona ziet volgens GroenLinks-PvdA af van haar voorkeurszetel. Die plek in het Europees Parlement zou dan naar Thijs Reuten gaan. In dat geval bestaat de Nederlandse delegatie uit zestien mannen en vijftien vrouwen.

De vorige verkiezingen voor het Europees Parlement waren in 2019. Voor de 26 zetels die Nederland toen mocht verdelen, werden veertien mannen en twaalf vrouwen verkozen. Een jaar later kreeg Nederland er drie zetels bij, toen het Verenigd Koninkrijk de EU verliet. Die gingen naar twee mannen en een vrouw. In 2014 waren vijftien mannen en elf vrouwen verkozen, en in 2009 veertien mannen en elf vrouwen.

De eerste zitting van het nieuwe Europees Parlement is van 16 tot 19 juli.

Meer uit Politiek

Meer reclametijd moet NPO 12 miljoen euro opleveren

DEN HAAG (ANP) - Het kabinetsplan om de NPO meer tijd te laten inruimen voor reclame, moet jaarlijks ongeveer 12 miljoen euro opleveren. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met dit plan van demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB), waar media donderdag al over berichtten.

8 uur geleden
Wiersma verwacht 'positieve grondhouding' Brussel over mest

DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma verwacht een "positieve grondhouding" van de Europese Commissie als het gaat om een nieuwe uitzondering die Nederlandse boeren ruimte geeft meer mest uit te rijden. Dat zei de demissionaire BBB-minister vrijdag voor het begin van de ministerraad. Ze legt een verband tussen de mestregels en een internationaal handelsverdrag.

10 uur geleden
Voorzitter klimaatplatform: nieuw kabinet moet 'gretig' zijn

DEN HAAG (ANP) - Nederland is gebaat bij een "gretig" kabinet dat voortvarend aan de slag wil met klimaatbeleid. Met die boodschap is voorzitter Kees Vendrik van het Nationaal Klimaat Platform aangeschoven bij informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.

10 uur geleden
Minister: hoge verkeersboetes nodig voor politie en brandweer

DEN HAAG (ANP) - Hoge verkeersboetes blijven nodig om "de politie, de brandweer en andere veiligheidsvraagstukken" te betalen. Dat zei demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. "Het zijn hoge boetes, dat erken ik. Dat heeft enerzijds te maken met het naleven van de verkeersregels, en anderzijds met een financieringsvraagstuk dat we hieruit betalen."

11 uur geleden
Brekelmans zet 'grote vraagtekens' bij vredesplan Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Defensieminister Ruben Brekelmans heeft "grote vraagtekens" bij "een aantal elementen" van het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne. Welke punten dat precies zijn, wilde de demissionaire VVD-bewindsman niet zeggen.

11 uur geleden
Kabinet bekijkt gevolgen overname bedrijf achter DigiD

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat kijken wat de gevolgen zijn als het bedrijf Solvinity, dat onder meer een belangrijke rol speelt bij het gebruik van DigiD, wordt overgenomen door een Amerikaans bedrijf. Het Amerikaanse bedrijf Kyndryl staat op het punt Solvinity over te nemen, meldde de Autoriteit Consument & Markt vrijdag.

11 uur geleden
Voormalig ASML-baas: Europa handelt te traag bij grote transities

DEN HAAG (ANP) - Voormalig ASML-topman Peter Wennink maakt zich zorgen over het tempo waarin elders in de wereld wordt ingespeeld op grote maatschappelijke veranderingen, zoals digitalisering, vergrijzing, oplopende zorgkosten en de energietransitie. Europa en Nederland blijven daarbij achter, zei hij voor aanvang van een gesprek met informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.

11 uur geleden