Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voor het eerst meer vrouwen dan mannen in Europees Parlement

Voor het eerst meer vrouwen dan mannen in Europees Parlement

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft meer vrouwen dan mannen verkozen in het Europees Parlement. De 31 zetels gingen naar zestien vrouwen en vijftien mannen. Dat is voor het eerst.

De Kiesraad heeft alleen bekendgemaakt wie genoeg stemmen hebben gekregen om te zijn verkozen. Of zij uiteindelijk ook echt in het Europees Parlement komen, is aan henzelf. Zo is partijleider Geert Wilders verkozen namens de PVV. Hij stond als lijstduwer op hun kandidatenlijst. Als hij afziet van zijn zetel, gaat die plek naar de eerste reserve van zijn partij. Wilders was in 2014 ook verkozen.

Drie vrouwen zijn dankzij voorkeursstemmen gekozen voor het Europees Parlement. Dit zijn Catarina Cordeiro Vieira en Hedy d'Ancona van GroenLinks-PvdA en Anouk van Brug van de VVD. Zij stonden te laag op de kandidatenlijst om rechtstreeks verkozen te worden, maar halen mensen boven hen in. Als zij de zogenoemde voorkeursdrempel niet hadden gehaald, zouden die drie zetels naar mannen zijn gegaan en zou de man-vrouwverhouding 18-13 zijn geweest.

d'Ancona

Hedy d'Ancona ziet volgens GroenLinks-PvdA af van haar voorkeurszetel. Die plek in het Europees Parlement zou dan naar Thijs Reuten gaan. In dat geval bestaat de Nederlandse delegatie uit zestien mannen en vijftien vrouwen.

De vorige verkiezingen voor het Europees Parlement waren in 2019. Voor de 26 zetels die Nederland toen mocht verdelen, werden veertien mannen en twaalf vrouwen verkozen. Een jaar later kreeg Nederland er drie zetels bij, toen het Verenigd Koninkrijk de EU verliet. Die gingen naar twee mannen en een vrouw. In 2014 waren vijftien mannen en elf vrouwen verkozen, en in 2009 veertien mannen en elf vrouwen.

De eerste zitting van het nieuwe Europees Parlement is van 16 tot 19 juli.

Meer uit Politiek

Van Weel vindt veroordeling Weski 'schokkend'

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel vindt het "schokkend" dat bewezen is dat strafrechtadvocaat Inez Weski als boodschapper fungeerde voor haar cliënt Ridouan Taghi. Zij speelde berichten van de topcrimineel door naar anderen in zijn criminele netwerk. De rechtbank acht bewezen dat zij "een actieve rol" had in de bende van Taghi, maar de ex-advocaat hoeft onder meer vanwege haar broze gezondheid en fouten in het proces niet meer terug de cel in.

2 uur geleden
PVV toch tegen maatregelen voor alleen fatbikes: 'kan niet'

DEN HAAG (ANP) - De PVV ziet maatregelen die alleen tegen fatbikes zijn gericht toch niet zitten. "Wij zijn binnen de fractie tot elkaar gekomen en hebben moeten concluderen dat het vrijwel een onmogelijke opgave is", zei PVV-Kamerlid Erwin Prickaertz in een debat over verkeersveiligheid. Hij pleitte voor een minimumleeftijd van 14 jaar voor het besturen van e-bikes in het algemeen en een helmplicht tot 18 jaar.

3 uur geleden
Aantal aangiftes tegen Kamerlid Markuszower opgelopen naar 20

AMSTERDAM (ANP) - Er zijn inmiddels twintig aangiftes binnengekomen tegen Tweede Kamerlid Gidi Markuszower om zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers, melden de politie en het Openbaar Ministerie (OM). Die spreken de verwachting uit dat dit aantal de komende dagen verder oploopt "omdat diverse personen al een afspraak bij de politie hebben gemaakt om aangifte te doen".

4 uur geleden
Organisaties: alleen de toon over Israël is bij kabinet anders

DEN HAAG (ANP) - Vijf organisaties spraken donderdag met premier Rob Jetten over Israël en de situatie in Gaza, de Westelijke Jordaanoever en Libanon. "De toon van het kabinet is anders. Er is meer begrip, maar met begrip verander je de situatie niet", concludeerde Rolien Sasse van PAX. Ze willen dat het kabinet snel met sancties komt.

5 uur geleden
Asielminister: gemeenten verplichten tot spoedopvang kan niet

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft niet de bevoegdheid om een "juridisch dwingende maatregel" te nemen waardoor een gemeente noodopvangplekken voor asielzoekers moet regelen. Dat zei hij donderdagochtend naar aanleiding van het bericht dat het aanmeldcentrum in Ter Apel woensdagavond niet iedereen een slaapplek kon bieden.

6 uur geleden
Binnenhof al bij voorbaat te klein voor alle organisaties

DEN HAAG (ANP) - Nog voordat de verbouwing van het Binnenhof klaar is, is het complex te klein voor alle organisaties die erin moeten. Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) zei in een debat met de Tweede Kamer: "De Tweede Kamer is gegroeid, de Eerste Kamer is gegroeid, de Raad van State is gegroeid, alles is gegroeid. Dus het gaat niet passen, tenzij we in afgeslankte vorm teruggaan."

1 dag geleden
Commissaris Groningen wil snel actie kabinet in 'opvangcrisis'

GRONINGEN (ANP) - Commissaris van de Koning in Groningen René Paas vindt dat het kabinet "een crisissituatie zou moeten uitroepen" om de opvang van asielzoekers met spoed te kunnen regelen in de gemeenten. Volgens hem vragen de provincies dit "tot nu toe vergeefs". Paas zei woensdag tijdens een vragenuurtje in de Provinciale Staten "dat de situatie nu alle trekken vertoont van een crisis. Daar is de aarzeling bij de Staat te groot".

1 dag geleden