Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voor het eerst meer vrouwen dan mannen in Europees Parlement

Voor het eerst meer vrouwen dan mannen in Europees Parlement

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft meer vrouwen dan mannen verkozen in het Europees Parlement. De 31 zetels gingen naar zestien vrouwen en vijftien mannen. Dat is voor het eerst.

De Kiesraad heeft alleen bekendgemaakt wie genoeg stemmen hebben gekregen om te zijn verkozen. Of zij uiteindelijk ook echt in het Europees Parlement komen, is aan henzelf. Zo is partijleider Geert Wilders verkozen namens de PVV. Hij stond als lijstduwer op hun kandidatenlijst. Als hij afziet van zijn zetel, gaat die plek naar de eerste reserve van zijn partij. Wilders was in 2014 ook verkozen.

Drie vrouwen zijn dankzij voorkeursstemmen gekozen voor het Europees Parlement. Dit zijn Catarina Cordeiro Vieira en Hedy d'Ancona van GroenLinks-PvdA en Anouk van Brug van de VVD. Zij stonden te laag op de kandidatenlijst om rechtstreeks verkozen te worden, maar halen mensen boven hen in. Als zij de zogenoemde voorkeursdrempel niet hadden gehaald, zouden die drie zetels naar mannen zijn gegaan en zou de man-vrouwverhouding 18-13 zijn geweest.

d'Ancona

Hedy d'Ancona ziet volgens GroenLinks-PvdA af van haar voorkeurszetel. Die plek in het Europees Parlement zou dan naar Thijs Reuten gaan. In dat geval bestaat de Nederlandse delegatie uit zestien mannen en vijftien vrouwen.

De vorige verkiezingen voor het Europees Parlement waren in 2019. Voor de 26 zetels die Nederland toen mocht verdelen, werden veertien mannen en twaalf vrouwen verkozen. Een jaar later kreeg Nederland er drie zetels bij, toen het Verenigd Koninkrijk de EU verliet. Die gingen naar twee mannen en een vrouw. In 2014 waren vijftien mannen en elf vrouwen verkozen, en in 2009 veertien mannen en elf vrouwen.

De eerste zitting van het nieuwe Europees Parlement is van 16 tot 19 juli.

Meer uit Politiek

Verkenner Koolmees ziet voor kerst geen nieuw kabinet op bordes

DEN HAAG (ANP) - Voor de kerst ziet verkenner Wouter Koolmees nog geen nieuw kabinet op het bordes staan. "Die kans acht ik niet heel groot", zei hij vrijdag na drie dagen van overleg met de politieke leiders uit de Tweede Kamer die in de campagne allemaal verklaarden heel snel een nieuw kabinet te willen.

55 minuten geleden
Yeşilgöz: VVD is niet over te halen voor coalitie met GL-PvdA

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA kan VVD-leider Dilan Yeşilgöz op geen enkele manier overhalen om samen in een coalitie te stappen, zei ze voor een gesprek met de linkse leider en verkenner Wouter Koolmees. De politica zei dat "de verschillen enorm" zijn en dat één gesprek dat niet gaat veranderen. "Dan zouden zij richting hun eigen kiezers een eigen draai moeten maken op alle punten. Dat lijkt me niet geloofwaardig."

3 uur geleden
Kamer moet eerst besluiten over verlaging eigen risico

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet stelt de beslissing over het al dan niet verlagen van het eigen risico in de zorg uit. "We willen eerst kijken hoe het ligt in de Tweede Kamer, dan gaan we besluiten of we het ook voorleggen," zegt zorgminister Jan Anthonie Bruijn (VVD) na afloop van de ministerraad.

4 uur geleden
JA21 en D66 zien vooral op klimaat, asiel en EU grote verschillen

DEN HAAG (ANP) - JA21-leider Joost Eerdmans en D66-voorman Rob Jetten zien vooral op het gebied van klimaat, asiel en Europese samenwerking nog grote inhoudelijke verschillen tussen hun partijen. Dat zeiden de twee fractievoorzitters voor aanvang van een gesprek bij verkenner Wouter Koolmees.

5 uur geleden
Kiesraad: bijstellen van uitslagen was onwenselijk

DEN HAAG (ANP) - Meerdere gemeenten hebben hun voorlopige uitslagen voor de Tweede Kamerverkiezingen een paar keer aangepast. "Dat heeft geleid tot onrust. Dat is onnodig en onwenselijk", zei voorzitter Wim Kuijken van de Kiesraad daar vrijdag over bij het vaststellen van de einduitslag.

5 uur geleden
Haagse wethouder Van Asten stapt op om Kamerlid te worden

DEN HAAG (ANP) - Robert van Asten van D66 heeft vrijdag aangekondigd dat hij opstapt als wethouder in Den Haag, omdat hij lid van de Tweede Kamer wordt. Van Asten blijft tot volgende week in functie. D66 wil bij de gemeenteraadsvergadering van 12 november een opvolger voordragen. De termijn van het huidige college loopt nog tot de gemeenteraadsverkiezingen in maart.

5 uur geleden
Keijzer boos op het COA om hoog aantal asielzoekers in Ter Apel

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) verwijt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) niet genoeg te doen om het aantal asielzoekers in Ter Apel onder de afgesproken grens van 2000 te houden. "Ik vind dit gewoon echt heel beroerd", zei de demissionaire bewindsvrouw na afloop van de ministerraad. Ze zegt van het COA te hebben gehoord dat er "honderden" beschikbare bedden zijn in het land en wordt er "knap chagrijnig van" dat die niet worden benut.

5 uur geleden