Voor het eerst meer stroom duurzaam opgewekt dan uit steenkool
DEN HAAG (ANP) - Nederland wekte vorig jaar voor het eerst meer elektriciteit op uit duurzame bronnen dan uit steenkool. Steenkool verstoken wordt minder lucratief omdat het duurder wordt om CO2 uit te stoten. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
De productie van duurzame energie bleef een stijgende lijn vertonen. Dat was volgens een woordvoerder van het CBS "business as usual". Hij vindt het opvallender dat gascentrales bijna een kwart meer elektriciteit produceren dan een jaar eerder, terwijl kolencentrales een beweging in tegengestelde richting laten zien. Met name vanwege de productiepiek van gascentrales werd vorig jaar een recordhoeveelheid elektriciteit geproduceerd in Nederland.
Steenkolencentrales ondervinden concurrentie van gascentrales, die goedkoper elektriciteit kunnen produceren omdat deze daarbij minder CO2 uitstoten. Bedrijven mogen alleen CO2 uitstoten als ze daar de emissierechten voor hebben. De Europese Unie wil de uitstoot omlaag brengen en is daarom bezig emissierechten duurder te maken.
Gascentrales zijn volgens de woordvoerder van het CBS op zoek naar andere manieren om geld te verdienen, aangezien de winning van Gronings gas wordt afgebouwd. Zij importeren steeds meer aardgas uit Noorwegen en Rusland en vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit de Verenigde Staten. Gascentrales verkopen de daarmee opgewekte elektriciteit behalve in Nederland ook steeds meer in Duitsland. Ook hier zoekt men alternatieven voor de duurder wordende elektriciteit uit kolencentrales.
In Nederland wordt al lange tijd de meeste elektriciteit opgewekt uit gas. In 2019 ging het om 71 miljard kilowattuur. Duurzame energie staat met afstand op de tweede plaats met ruim 22 miljard kilowattuur.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Een tram en een lijnbus zijn donderdagmiddag in Utrecht op elkaar gebotst. Daarbij zijn drie mensen gewond geraakt. Twee van hen zijn naar het ziekenhuis gebracht, meldt de politie. Volgens vervoersbedrijf Transdev is de buschauffeur een van de gewonden die door de ambulance zijn meegenomen.
51 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Door een landelijke storing in het reisinformatiesysteem van de NS is er geen informatie zichtbaar op borden op stations in heel Nederland en kunnen er ook geen berichten worden omgeroepen op de stations. Dat meldt de NS. Ook de informatie in de app is door de storing niet altijd actueel, zegt een woordvoerder.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Er is een verband tussen de stroomstoring bij bedrijven aan de Botlekweg en Merseyweg in het Rotterdamse Botlekgebied en de brand in een transformatorhuis op de Maasvlakte, meldt de veiligheidsregio. Een van de getroffen bedrijven was Esso. De raffinage moest deels worden stilgelegd en er werd afgefakkeld.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Jacques Wallage, voormalig politicus van de Partij van de Arbeid, is woensdag op 79-jarige leeftijd overleden. De gemeente Groningen, waar Wallage opgroeide, woonde en studeerde, meldt dat donderdag. Van 1998 tot 2009 was hij er burgemeester.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - Voor de achtste keer dit jaar is er sprake van een regionaal zeer hete dag met een temperatuur van 35 graden of meer. Dat is een record, meldt Weeronline. In 2020 werden zeven zeer hete dagen gemeten.
4 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De politie gaat boeren die vrijdag met de trekker op de snelweg naar Den Bosch rijden niet tegenhouden. Dat zegt een politiewoordvoerder voor de eenheid Oost-Brabant. Voor een protestactie bij het provinciehuis van Noord-Brabant worden veel boeren verwacht van binnen en buiten de provincie. De Provinciale Staten debatteren vrijdag over het intrekken van vergunningen van pluimveehouders.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft donderdag de 32-jarige Boris S. veroordeeld tot 13,5 jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het wurgen van zijn ex-vriendin in 2020. Dat is anderhalf jaar meer dan de rechtbank hem in 2022 oplegde en waartegen hij hoger beroep aantekende. De straf is gelijk aan de eis van het Openbaar Ministerie.
4 uur geleden