Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voor het eerst meer dan 50 miljoen euro naar koningshuis

Voor het eerst meer dan 50 miljoen euro naar koningshuis

DEN HAAG (ANP) - Voor het eerst gaat er meer dan 50 miljoen euro naar het koningshuis. In de miljoenennota die dinsdag op Prinsjesdag is gepresenteerd staat 50,2 miljoen euro begroot voor het koningshuis. Koning Willem-Alexander, koningin Máxima, prinses Amalia en prinses Beatrix hebben volgend jaar 464.000 euro meer te besteden dan dit jaar. De Rijksvoorlichtingsdienst verklaart de stijging onder meer doordat "de leden van het koninklijk huis met een grondwettelijke uitkering trendvolgers zijn", wat inhoudt dat het inkomen van de koninklijke familie mee stijgt met dat van rijksambtenaren.

Vorig jaar ging er 48,2 miljoen naar het koningshuis. Dat bedrag is opgebouwd uit de uitkering aan koning Willem-Alexander, koningin Máxima, prinses Amalia en prinses Beatrix, de functionele uitgaven van de koning en de doorbelaste uitgaven van andere begrotingen. Koning Willem-Alexander krijgt er ten opzichte van vorig jaar 276.000 euro bij, wat zijn totale uitkering op 6,41 miljoen euro zet. De stijging van 276.000 euro is opgebouwd uit het inkomen van de koning, 28.000 euro, en de vergoeding voor personele en materiële uitgaven, 248.000 euro. Van die laatste component moet hij personeel en materieel betalen.

Koningin Máxima krijgt er in totaal 44.000 euro bij, waarmee haar totale uitkering op 1,11 miljoen euro komt. Dat is opgebouwd uit 411.000 euro loon en 700.000 euro onkostenvergoeding. Ook prinses Beatrix heeft als afgetreden vorst recht op een uitkering. Die is volgend jaar 70.000 euro hoger dan dit jaar, namelijk 1,74 miljoen euro.

Amalia

De uitkering voor prinses Amalia, die vorig jaar achttien werd, gaat eveneens omhoog. Waar zij dit jaar recht zou hebben op bijna 1,7 miljoen euro, is dat volgend jaar ruim 1,73 miljoen euro. De Prinses van Oranje heeft echter aangegeven dat zij afziet van de uitkering. Haar inkomen van ruim 300.000 euro stort zij tot het einde van haar studie terug. Ook de onkostenvergoeding van ruim 1,4 miljoen euro zal zij "zolang zij geen hoge kosten zal maken in haar functie als Prinses van Oranje" terugstorten. Dat geld gaat terug de schatkist in.

De Rijksvoorlichtingsdienst benadrukt dat de leden van het koninklijk huis "trendvolger" zijn en de cao van het Rijk volgen. Daar gaan per 1 april 2023 de salarissen met 3 procent omhoog. Ook de inkomens van de koninklijke familie gaan met bijna 3 procent omhoog. De vergoeding voor de personele en materiële uitgaven stijgt met ongeveer 4,9 procent. Dat komt volgens de Rijksvoorlichtingsdienst "deels voort uit de consumentenprijsindex die door de huidige inflatie relatief hoog is".

Meer uit Binnenland

Ruim 1 op 10 jongeren minstens een keer verdacht van misdrijf

DEN HAAG (ANP) - Ruim een op de tien jongeren wordt minstens een keer verdacht van een misdrijf. Dat staat in een donderdag gepubliceerd onderzoek in opdracht van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC). De kosten van criminaliteit per groep adolescenten die in hetzelfde jaar van de basisschool kwamen, worden geschat op bijna 2,6 miljard euro.

58 minuten geleden
Schoof botst met Kamer over extra geld voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof is donderdagavond in aanvaring gekomen met de Tweede Kamer over extra geld voor Oekraïne. Een meerderheid wil volgend jaar 2 miljard euro extra steun aan de regering in Kyiv geven, maar Schoof wil daar pas bij de voorjaarsnota over praten.

2 uur geleden
Schoof vroeg Sierra Leoonse president om uitlevering Bolle Jos

DEN HAAG (ANP) - Dick Schoof heeft de Sierra Leoonse president Julius Maada Bio eerder deze week gevraagd om de uitlevering van Jos Leijdekkers, ook wel Bolle Jos. Dat bevestigt een woordvoerder van de demissionaire premier na berichtgeving door het AD.

3 uur geleden
Defensie: geen gevolgen voor betrokken medewerkers mortierongeval

DEN HAAG (ANP) - Defensie treft geen maatregelen tegen medewerkers die betrokken waren bij het mortierongeval in Mali, waarbij in 2006 twee militairen om het leven kwamen en een derde zwaargewond raakte. Defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) vindt het niet passend om "rechtspositionele maatregelen" te nemen. Want, zo redeneert hij in een Kamerbrief, veel van de onderliggende problemen zijn veroorzaakt door de manier waarop zijn ministerie is georganiseerd.

3 uur geleden
Keijzer wil dat Oekraïners huur en zorgpremie gaan betalen

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) wil dat Oekraïense vluchtelingen met een baan huur en premie voor de ziektekostenverzekering gaan betalen, bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws. Ook krijgen zij een speciale vluchtelingenstatus die erop gericht is dat ze terugkeren naar hun moederland als daar vrede is. Dat moet de Europese regeling voor deze groep vervangen, die in maart 2027 verloopt. Dat staat in een voorstel dat de demissionaire bewindsvrouw vrijdag voorlegt in de ministerraad.

4 uur geleden
Drukste avondspits van het jaar, meer dan 1200 kilometer file

DEN HAAG (ANP) - De avondspits van donderdag is volgens de ANWB de drukste spits van het jaar. Op het hoogtepunt, rond 17.30 uur, stond 1218 kilometer file. Het is vooral druk op de A27 tussen Utrecht en Breda en op de wegen rond Rotterdam.

4 uur geleden
NAM moet honderden miljoenen betalen voor schade Groningen

DEN HAAG (ANP) - De NAM moet honderden miljoenen bijdragen aan de schadeafhandeling en versterkingsoperatie in Groningen. Dat heeft de rechter beslist in een tussenuitspraak, in de rechtszaak die het gaswinningsbedrijf begon om de heffingen aan te vechten. Energieminister Sophie Hermans (VVD) en staatssecretaris Eddie van Marum (Groningen, BBB) hebben de vonnissen in de rechtszaken hierover donderdag naar de Tweede Kamer verstuurd.

4 uur geleden