Voor het eerst in jaren nieuw type schizofreniemedicijn in VS
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Farmaceut Bristol Myers Squibb heeft in de Verenigde Staten goedkeuring gekregen voor de markttoelating van het eerste nieuwe type schizofreniemedicijn in ongeveer zeventig jaar. Dit opent een nieuwe behandelingsmogelijkheid voor miljoenen mensen met deze ziekte die vaak hallucinaties en waanbeelden veroorzaakt.
Decennialang richtten behandelingen voor schizofrenie zich voornamelijk op zogeheten dopaminereceptoren die invloed hebben op beweging, emoties en het beloningssysteem van de hersenen. Veel mensen reageren echter niet op deze medicijnen, en door bijwerkingen zoals gewichtstoename en slaperigheid blijft minder dan de helft van de patiƫnten ze gebruiken. De behandeling van Bristol Myers Squibb maakt deel uit van een nieuwe klasse medicijnen die anders werkt.
De goedkeuring van het middel, dat onder de naam Cobenfy verkocht zal worden, is ook een overwinning voor Bristol Myers Squibb. De Amerikaanse farmaceut nam vorig jaar een gewaagde stap door Karuna Therapeutics voor 14 miljard dollar over te nemen om het medicijn binnen te halen. Dat bedrijf werkte eerst aan de ontwikkeling van het middel. Met Cobenfy valt waarschijnlijk veel geld te verdienen. Analisten schatten dat de twee keer daags in te nemen pil, ook bekend als KarXT, in 2027 al goed is voor een jaaromzet van 1 miljard dollar.
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - Stressgerelateerde klachten en griepverschijnselen waren ook dit jaar de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim onder werknemers in Nederland. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Ze zeggen dat het verzuim onverminderd hoog bleef en dat er meer focus moet komen op preventie, bijvoorbeeld door snelle ondersteuning bij mentale en fysieke klachten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De producent van borstimplantaten Allergan is niet verantwoordelijk voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen, zo oordeelt de rechtbank. Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann had de zaak aangespannen.
1 dag geledenVEENENDAAL (ANP) - De Nederlandse Patiƫnten Vereniging (NPV) is teleurgesteld in de Kamermeerderheid die dinsdagmiddag voor de initiatiefwet voor embryokweek stemde. Dat zegt directeur Bert-Jan Heusinkveld. "Daarmee gaat wel een wissel om. Leven wordt nu gekweekt om instrumenteel gebruikt te worden. Het gaat niet meer over het leven van het embryo, maar de dienst van het embryo voor onderzoeksdoelen", aldus de directeur van de christelijke organisatie.
2 dagen geledenHEERLEN (ANP) - Het Zuyderland-ziekenhuis in Limburg komt met een nieuwe vleugel voor acute zorg in Sittard-Geleen. Deze opent naar verwachting in 2031, meldt het ziekenhuis. Deze zorg verdwijnt dan uit de vestiging in Heerlen, zoals al eerder bekend was.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Artsen roepen in een open brief aan informateur Rianne Letschert het nieuwe kabinet op om de productie, lozing en het gebruik van PFAS te verbieden. "Dat is goed voor de mens, de toekomstbestendigheid van de zorg en de schatkist", aldus de ondertekenaars, onder wie intensivist Diederik Gommers, longarts Wanda de Kanter en huisarts en voorzitter Groene Zorg Alliantie Evelyn Brakema.
3 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Tata Steel moet duidelijker maken hoeveel impact geplande miljardeninvesteringen in het productieproces hebben op de gezondheid van omwonenden. Dat staat in een tussentijds advies van de Commissie voor de milieueffectrapportage (MER), die op verzoek van de provincie Noord-Holland het verduurzamingsplan van het staalbedrijf heeft beoordeeld. Volgens de commissie ontbreken in het ingediende MER "belangrijke cijfers en verklaringen" over processen en de impact op het milieu en de leefomgeving.
3 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Sinds corona gaan minder mensen naar de huisarts om van een rookverslaving af te komen. Dat komt naar voren uit onderzoek van het kennisinstituut Nivel naar de huisartsenzorg tijdens en na de coronapandemie.
6 dagen geleden