Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voor het eerst in 150 jaar afzettingsprocedure tegen minister VS

Voor het eerst in 150 jaar afzettingsprocedure tegen minister VS

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft voor de eerste keer in bijna 150 jaar een afzettingsprocedure goedgekeurd tegen een minister. De Republikeinen houden minister van Binnenlandse Veiligheid Alejandro Mayorkas verantwoordelijk voor problemen aan de grens, waar al jaren veel migranten arriveren.

Voorzitter Mike Johnson van het Huis verweet Mayorkas in een verklaring dat hij nalaat om immigratiewetgeving te handhaven. "Dat verergert de grootste grenscatastrofe in de Amerikaanse geschiedenis", citeerde NBC News de Republikein. "Aangezien de minister weigert het werk te doen waar de Senaat hem voor heeft benoemd, moet het Huis nu optreden."

Het is de tweede keer in de geschiedenis dat het lagerhuis van het Congres op deze manier probeert een kabinetslid van de president af te zetten. De vorige impeachmentprocedure tegen zo'n bewindspersoon stamt uit 1876. Toen was minister van Oorlog William Belknap beschuldigd van corruptie. Hij stapte zelf op en het kwam in de Senaat ook niet tot een veroordeling.

Verontwaardigd

De kans dat Mayorkas wel moet vertrekken wordt klein geacht. De Senaat zou hem moeten veroordelen en daar is naar verwachting niet genoeg steun voor. In het Huis, waar de Republikeinen in de meerderheid zijn, lukte dat alleen met de kleinst mogelijke meerderheid. Er waren 214 stemmen voor en 213 tegen, volgens NBC News omdat drie Republikeinen tegenstemden.

President Joe Biden reageerde verontwaardigd op de afzettingsprocedure tegen zijn minister. Hij verweet de Republikeinse parlementariƫrs "kleinzielige politieke spelletjes te spelen over de rug van een eervolle overheidsmedewerker".

Eerder deze maand mislukte nog een poging om een afzettingsprocedure te starten tegen de minister vanwege problemen aan de grens. Daar arriveren al langer grote aantallen migranten en dat geldt als een politiek zeer gevoelig onderwerp. Volgens Amerikaanse media waren veel migranten vroeger vooral Mexicanen die werk zochten, maar inmiddels arriveren ook steeds meer mensen uit andere delen van de wereld.

Meer uit Buitenland

Geen ontmoeting tussen Von der Leyen en Trump in Davos

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft woensdag geen ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump in Davos. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie gezegd. Von der Leyen reist vanuit Straatsburg rechtstreeks naar Brussel "om zich te concentreren op de voorbereidingen voor de zeer belangrijke EU-top", zei de woordvoerder.

2 uur geleden
Japan herstart grootste kerncentrale ter wereld

TOKIO (ANP/AFP/RTR) - Japan heeft de kerncentrale Kashiwazaki-Kariwa weer opgestart, voor het eerst sinds de Fukushima-kernramp in 2011. Het gaat om de grootste kerncentrale ter wereld.

2 uur geleden
Witkoff donderdag naar Moskou voor gesprek met Poetin

MOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff reist donderdag naar Rusland voor een ontmoeting met president Vladimir Poetin. Volgens hem hebben de Russen het initiatief genomen voor het gesprek. "En ik zie dat als een belangrijk statement van hun kant", zei Witkoff tegen CNBC.

2 uur geleden
Meerdere Europese landen doen niet mee aan vredesraad

DEN HAAG/BERLIJN (ANP/RTR/AFP) - Meerdere Europese landen zien momenteel af van deelname aan de Raad van Vrede, een initiatief van de Amerikaanse president Donald Trump. Het gaat om in ieder geval Zweden en Noorwegen en volgens bronnen ook Italiƫ, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Bondskanselier Friedrich Merz is donderdag in ieder geval niet bij de topontmoeting over de oprichting van de raad met Trump in Davos.

3 uur geleden
Partijen EU-parlement halen uit naar uiterst-rechts om Trump

STRAATSBURG (ANP) - Meerdere partijen in het Europees Parlement hebben vanwege de spanning om Groenland uitgehaald naar uiterst-rechtse politici om hun affiniteit met de Amerikaanse president Donald Trump. Met name Jordan Bardella, rechterhand van Franse politica Marine Le Pen, en zijn partij Patriotten voor Europa kregen veel verwijten in een debat over de soevereiniteit van de EU.

3 uur geleden
Rutte en Stubb houden met galgenhumor de moed erin

DAVOS (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte en de Finse president Alexander Stubb, twee van Europa's belangrijkste 'Trumpfluisteraars', blijven monter in de hoogopgelopen ruzie waarin de NAVO zich bevindt. Gevraagd op het World Economic Forum naar zijn recept om de spanningen te bedaren, wees Stubb grappend haastig naar buurman Rutte.

4 uur geleden
Zweden weigert voorlopig deelname aan vredesraad

STOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden doet voorlopig niet mee aan het door de Amerikaanse president Donald Trump voorgestelde initiatief voor een zogenoemde vredesraad. Premier Ulf Kristersson heeft laten weten dat toetreding niet zal plaatsvinden met de tekst die tot dusver over de raad is gepresenteerd.

4 uur geleden