Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voor het eerst gaat vrouw uit Saudi-Arabië naar de ruimte

Voor het eerst gaat vrouw uit Saudi-Arabië naar de ruimte

CAPE CANAVERAL (ANP) - Een vrouw uit Saudi-Arabië gaat zondag naar de ruimte. Dat is een primeur voor dat land. De astronaute, de 34-jarige Rayyanah Barnawi, moet ongeveer anderhalve week in het internationale ruimtestation ISS verblijven. Ze wordt ook de eerste moslima in de ruimte.

Barnawi is een van de bemanningsleden van een commerciële vlucht, georganiseerd door ruimtevaartbedrijf Axiom. Saudi-Arabië heeft twee van de vier plaatsen aan boord gekocht om reclame te maken voor het land. De andere Saudiër aan boord is een man, luchtmachtpiloot Ali Alqarni.

Barnawi en Alqarni worden de eerste Saudi's die het ISS bezoeken. Ze gaan bovendien als twaalfde en dertiende moslims ooit naar de ruimte. In 2007, bij de ruimtevlucht van een Maleisiër, zijn richtlijnen opgesteld voor islamitische astronauten. Die gaan onder meer over de vraag hoe ze moeten bidden richting Mekka terwijl ze met bijna 8 kilometer per seconde rond de aarde vliegen. Elk moment is Mekka dus ergens anders. De fatwa is om daar flexibel mee om te gaan: liefst richting Mekka en anders naar de aarde, maar de intentie is belangrijker dan de precieze richting. Vasten tijdens ramadan kan ook lastig zijn: voor astronauten is het steeds drie kwartier dag en drie kwartier nacht. De oplossing daarvoor: hou de vasttijden aan op de plek van lancering, of haal het vasten na terugkeer op aarde in. Voor Barnawi en Alqarni is die richtlijn niet nodig, want ramadan eindigde ongeveer een maand geleden.

De twee andere astronauten in de vlucht van zondag zijn Peggy Whitson en John Shoffner uit de Verenigde Staten. De raket met de vier ruimtevaarders moet om 23.37 uur Nederlandse tijd worden gelanceerd vanuit Cape Canaveral in Florida. Maandag rond 15.24 uur Nederlandse tijd moeten de nieuwe bezoekers aankomen bij het ISS.

Meer uit Buitenland

Trump en president Colombia 'positief' na ontmoeting in VS

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump en zijn Colombiaanse ambtgenoot Gustavo Petro zeiden beiden "positief" gestemd te zijn na hun ontmoeting in het Witte Huis. Trump zei met Petro te hebben "gewerkt" aan een akkoord over samenwerking bij drugsbestrijding in een "heel goed gesprek".

3 uur geleden
Bootmigranten omgekomen bij botsing met Griekse kustwacht

ATHENE (ANP/RTR/AFP) - Zeker vijftien migranten zijn omgekomen op de Egeïsche Zee doordat hun boot in botsing kwam met een vaartuig van de Griekse kustwacht. Dat meldt de dienst. Het incident vond plaats ten noorden van het eiland Chios.

4 uur geleden
Amnesty: dwangarbeid in Noord-Korea voor verkeerd tv-kijken

LONDEN (ANP) - Noord-Koreanen die worden betrapt op het kijken naar Zuid-Koreaanse tv-programma's of het luisteren naar Zuid-Koreaanse muziek kunnen worden veroordeeld tot jarenlange dwangarbeid. Als je het verspreidt, is de doodstraf mogelijk. De zwaarste straffen treffen vooral mensen die te arm zijn om ambtenaren om te kopen, stelt Amnesty International. De mensenrechtenorganisatie interviewde mensen die uit Noord-Korea zijn gevlucht.

4 uur geleden
Trump ondertekent begroting, einde gedeeltelijke shutdown

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft met een pennenstreek een einde gemaakt aan de gedeeltelijke overheidssluiting in de VS. Eerder dinsdag stemde het Huis van Afgevaardigden voor het begrotingsvoorstel dat een einde moest maken aan de politieke impasse in het land.

6 uur geleden
Bootmigranten omgekomen bij botsing met Griekse kustwacht

ATHENE (ANP/RTR) - Zeker veertien migranten zijn omgekomen op de Egeïsche Zee doordat hun boot in botsing kwam met een vaartuig van de Griekse kustwacht. Dat meldt de dienst. Het incident vond plaats ten noorden van het eiland Chios.

7 uur geleden
Gezochte zoon van Libische oud-dictator Kaddafi vermoord

TRIPOLI (ANP/AFP/RTR) - Saif al-Islam Kaddafi, tweede zoon van de Libische oud-dictator Muammar Kaddafi, is doodgeschoten. Hij werd gezocht door het Internationaal Strafhof in Den Haag. Hij werd thuis door vier mannen geëxecuteerd, aldus zijn adviseur tegen media.

8 uur geleden
Amerikaanse Huis stemt voor begroting, einde shutdown in zicht

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft ingestemd met een begroting die de gedeeltelijke shutdown in het land moet beëindigen. De begroting die leidde tot de impasse ligt nu voor bij president Trump.

9 uur geleden