Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voor het eerst gaat vrouw uit Saudi-Arabië naar de ruimte

Voor het eerst gaat vrouw uit Saudi-Arabië naar de ruimte

CAPE CANAVERAL (ANP) - Een vrouw uit Saudi-Arabië gaat zondag naar de ruimte. Dat is een primeur voor dat land. De astronaute, de 34-jarige Rayyanah Barnawi, moet ongeveer anderhalve week in het internationale ruimtestation ISS verblijven. Ze wordt ook de eerste moslima in de ruimte.

Barnawi is een van de bemanningsleden van een commerciële vlucht, georganiseerd door ruimtevaartbedrijf Axiom. Saudi-Arabië heeft twee van de vier plaatsen aan boord gekocht om reclame te maken voor het land. De andere Saudiër aan boord is een man, luchtmachtpiloot Ali Alqarni.

Barnawi en Alqarni worden de eerste Saudi's die het ISS bezoeken. Ze gaan bovendien als twaalfde en dertiende moslims ooit naar de ruimte. In 2007, bij de ruimtevlucht van een Maleisiër, zijn richtlijnen opgesteld voor islamitische astronauten. Die gaan onder meer over de vraag hoe ze moeten bidden richting Mekka terwijl ze met bijna 8 kilometer per seconde rond de aarde vliegen. Elk moment is Mekka dus ergens anders. De fatwa is om daar flexibel mee om te gaan: liefst richting Mekka en anders naar de aarde, maar de intentie is belangrijker dan de precieze richting. Vasten tijdens ramadan kan ook lastig zijn: voor astronauten is het steeds drie kwartier dag en drie kwartier nacht. De oplossing daarvoor: hou de vasttijden aan op de plek van lancering, of haal het vasten na terugkeer op aarde in. Voor Barnawi en Alqarni is die richtlijn niet nodig, want ramadan eindigde ongeveer een maand geleden.

De twee andere astronauten in de vlucht van zondag zijn Peggy Whitson en John Shoffner uit de Verenigde Staten. De raket met de vier ruimtevaarders moet om 23.37 uur Nederlandse tijd worden gelanceerd vanuit Cape Canaveral in Florida. Maandag rond 15.24 uur Nederlandse tijd moeten de nieuwe bezoekers aankomen bij het ISS.

Meer uit Buitenland

Chinese oud-minister krijgt levenslang voor omkoping

BEIJING (ANP/RTR) - Een Chinese oud-minister van Justitie is tot een levenslange gevangenisstraf veroordeeld voor het aannemen van steekpenningen tussen 2006 en 2022. Een rechtbank acht bewezen dat Tang Yijun jarenlang verschillende topfuncties hiervoor misbruikte, melden Chinese staatsmedia als CCTV en China Daily.

8 minuten geleden
Kremlin bevestigt volgende overlegronde met Oekraïne in Abu Dhabi

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft bevestigd dat het diplomatieke overleg met Oekraïne en de VS woensdag en donderdag wordt hervat in Abu Dhabi. Het geplande overleg van afgelopen weekend ging niet door om planningsredenen, aldus het Kremlin.

30 minuten geleden
Vijftal opgepakt in Duitsland voor leveren van wapens aan Rusland

BERLIJN (ANP) - Vijf mannen die het wapenembargo tegen Rusland zouden hebben omzeild zijn opgepakt in Duitsland. De vijf leverden voor minstens 30 miljoen euro aan tientallen Russische bedrijven, stelt het Duitse Openbaar Ministerie. Ze zouden zijn aangestuurd door Russische diensten.

47 minuten geleden
Noorse premier wil uitleg van kroonprinses over Epstein-contact

OSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit moet uitleg geven over haar contact met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, volgens premier Jonas Gahr Støre. Dat zei hij maandag tegen het Noorse dagblad VG.

50 minuten geleden
Iran ontbiedt Europese ambassadeurs om terreurlijst

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft Europese ambassadeurs ontboden, omdat landen van de Europese Unie vorige week besloten de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) op de terreurlijst te zetten. Eerder werd bekend dat Teheran als vergeldingsmaatregel militairen uit die landen als terroristen gaat bestempelen.

2 uur geleden
Trump dreigt met rechtszaak tegen 'loser Noah' na Grammy Awards

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woedend gereageerd op de uitreiking van de Grammy Awards. Hij noemde de ceremonie bijna onkijkbaar en dreigde met een rechtszaak tegen komiek en presentator Trevor Noah, die grappen maakte over Trump en zedendelinquent Jeffrey Epstein. "Maak je klaar, Noah, ik ga wat lol met je hebben", schreef hij online.

3 uur geleden
Grensovergang Rafah in beide richtingen heropend

RAFAH (ANP/AFP/RTR) - De grensovergang Rafah tussen de Gazastrook en Egypte is heropend, meldt een Israëlische veiligheidsfunctionaris. Palestijnen kunnen via de grensovergang Gaza weer in- en uitgaan.

3 uur geleden