
Voor het eerst EU-sancties om seksueel geweld tegen vrouwen
BRUSSEL (ANP) - De EU legt voor het eerst sancties op vanwege verkrachtingen en andere vormen van seksueel geweld tegen vrouwen. De 27 lidstaten zijn het eens geworden over een pakket strafmaatregelen tegen negen personen en drie organisaties die ze daar verantwoordelijk voor houden. Volgens minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) is het besluit, aan de vooravond van de Internationale Vrouwendag op 8 maart, "een duidelijk signaal aan diegenen die schuldig zijn aan seksueel geweld dat zij hier niet mee wegkomen".
Sinds de Russische inval in Oekraïne komen steeds weer verhalen naar buiten over verkrachtingen en andere vormen van seksueel geweld tegen voornamelijk vrouwen en meisjes. Maar ook in andere oorlogsgebieden zoals in Zuid-Sudan, en bij demonstraties en gevangenschap, zoals in Iran, Afghanistan en Myanmar is sprake van seksueel geweld. Vaak blijven de daders ongestraft.
"Deze gruwelijke en mensonterende acties hebben consequenties", aldus Hoekstra. "Ook geven we een signaal aan de slachtoffers: als EU staan we deze mensen, waar ook ter wereld, bij." De sancties betekenen dat eventuele tegoeden van de gestraften in de EU worden bevroren, ze niet langer naar de EU kunnen reizen en dat het vanuit de EU verboden is deze mensen of organisaties diensten te verlenen.
"Dit sanctiepakket is geen ‘one-off event’", zegt Hoekstra. "We schromen niet om de lijst uit te breiden met andere verantwoordelijken voor seksueel geweld."
Meer uit Buitenland
ISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin gaat niet naar Turkije voor onderhandelingen met Oekraïne. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky had gezegd dat hij persoonlijk met Poetin wilde praten, maar de president behoort niet tot de delegatie die donderdag naar Istanbul afreist.
3 uur geledenMOSKOU (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin is niet van plan om donderdag naar Turkije af te reizen voor gesprekken met zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky. Dat schrijft de onafhankelijke krant The Moscow Times op basis van anonieme bronnen rond het Kremlin.
4 uur geledenAMMAN (ANP) - Jordanië heeft vier kankerpatiënten en twaalf van hun familieleden uit de Gazastrook geëvacueerd voor een behandeling, meldt staatspersbureau Petra. Het betreft de tweede groep kinderen uit het door oorlog verwoeste gebied, die wordt opgevangen. In februari kondigde de Jordaanse koning Abdullah, toen op bezoek in het Witte Huis, aan om voor in totaal tweeduizend zieke kinderen uit Gaza een medische behandeling te faciliteren.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky weet nog steeds niet wie donderdag namens Rusland naar Turkije komt voor de geplande onderhandelingen met Oekraïne. Zelensky wil alleen meedoen aan de gesprekken als president Vladimir Poetin zelf komt, maar die heeft zijn aanwezigheid nog niet bevestigd.
5 uur geledenPAU (ANP/AFP) - De Franse premier François Bayrou ontkent dat hij al in de jaren negentig op de hoogte was van grootschalig misbruik op een katholieke school. Hij moest getuigen voor een parlementaire commissie over wat hij wist over het schandaal toen hij minister van Onderwijs was, van 1993 tot 1997.
6 uur geledenGRANADA (ANP/RTR) - De enorme stroomstoring in Spanje en Portugal van twee weken geleden is ontstaan in een onderstation in de zuidelijke stad Granada, meldt de Spaanse minister van Energie Sara Aagesen. Het is nog altijd niet duidelijk wat de oorzaak was van de stroomuitval.
9 uur geledenDOHA (ANP) - Donald Trump is onder de indruk van de nieuwe Syrische leider Ahmed al-Sharaa, heeft hij kort na een ontmoeting gezegd tegen journalisten. Hij omschreef de voormalige guerrillaleider als een "jonge, aantrekkelijke man" met een hele sterke achtergrond. De ontmoeting was volgens hem "geweldig".
10 uur geleden