Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voor het eerst betoger omgekomen bij protesten Myanmar

Voor het eerst betoger omgekomen bij protesten Myanmar

YANGON (ANP/AFP/RTR) - De onrust in Myanmar heeft het leven gekost aan een betoger. Een jonge vrouw overleed in het ziekenhuis nadat ze was neergeschoten bij een demonstratie in hoofdstad Naypyidaw. Het gaat voor zover bekend om de eerste demonstrant die om het leven komt bij de aanhoudende protesten tegen de staatsgreep.

Demonstrant Mya Thwate Thwate Khaing zou in het hoofd zijn geschoten op 9 februari. Toen begon de politie met rubberen kogels te schieten op demonstranten. Artsen zeggen dat ook met scherp is geschoten en daar zou ook de jonge vrouw het slachtoffer van zijn geworden. Ze was op het moment van haar dood net twintig geworden.

Het neerschieten van de vrouw had al geleid tot grote verontwaardiging onder betogers. Het moment waarop ze in elkaar zakte na te zijn beschoten was vastgelegd op video. Betogers trokken in de dagen daarna met foto's van de neergeschoten tiener door de straten. Ook hingen ze een spandoek met haar beeltenis aan een grote brug in metropool Yangon.

Staatsgreep

De broer van Mya Thwate Thwate Khaing vertelde dat komende zondag een uitvaartplechtigheid worden gehouden. "We zijn er kapot van en kunnen er nu weinig over zeggen", reageerde hij. Ook betogers reageren bedroefd. "Ik ben nu nog vastberadener om de straat op te blijven gaan", zei een 24-jarige demonstrant bij een protestbijeenkomst in Yangon. "Ik maak me geen zorgen over mijn eigen veiligheid."

In Myanmar ontstond grote onrust na de staatsgreep van 1 februari. Toen arresteerde het leger regeringsleider Aung San Suu Kyi. Haar politieke partij had de parlementsverkiezingen met een overweldigende meerderheid gewonnen, terwijl een aan het leger gelieerde partij een zware nederlaag leed. De generaals betoogden vervolgens dat er gefraudeerd was. Ze beloven dat ze nieuwe verkiezingen zullen houden.

Veel burgers nemen daar geen genoegen mee. Op demonstraties komen soms tienduizenden mensen af. Ook de internationale druk op het militaire regime groeit. Meerdere westerse landen hebben sancties opgelegd. Het grote buurland India sloot zich donderdag aan bij landen die aandrongen op het het herstel van de democratie.

Meer uit Buitenland

Trump meldt inbeslagname tanker voor kust Venezuela

WASHINGTON/OSLO/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".

2 uur geleden
Opnieuw grote betogingen in Bulgarije tegen regering en corruptie

SOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.

3 uur geleden
Nepal sluit overeenkomst met leden Gen Z-protestbeweging

KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".

5 uur geleden
Aanhoudingen in Frankrijk over 'kindersekspoppen'

PARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.

5 uur geleden
IJsland doet ook niet mee aan Eurovisie Songfestival 2026

REYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.

6 uur geleden
Grote Europese bondgenoten bellen Trump over vredesplan Oekraïne

PARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.

6 uur geleden
Media: Amerikaans ministerie koopt zelf Boeings voor deportaties

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.

7 uur geleden