Voor energieverbruikers is Gronings gas geen laatste redmiddel
AMSTERDAM (ANP) - Grootverbruikers van energie willen dat het kabinet het openhouden van het gasveld in Groningen als reële optie achter de hand houdt als een tekort aan gas in Nederland dreigt. Het kabinet zou daar wat belangenorganisatie VEMW betreft nu al over moeten onderhandelen met omwonenden. "Voor ons is Gronings gas geen allerlaatste redmiddel", zegt voorzitter Hans Grünfeld naar aanleiding van de leveringsstop van Gazprom aan de Nederlandse groothandelaar GasTerra.
Volgens Grünfeld is de stap van Gazprom een nieuwe stap in het afknijpen van Europa van Russisch gas, als represaille voor EU-sancties tegen Rusland vanwege de oorlog in Oekraïne. Zakelijke energieverbruikers in Nederland maken zich steeds grotere zorgen om de leveringszekerheid van gas.
"Als er een tekort aan gas ontstaat, dan vind ik dat de regering de mogelijkheid moet hebben het Groningenveld in te zetten. Maar om dat te doen moet het kabinet heel goede afspraken maken met omwonenden, om te voorkomen dat er een crisissituatie ontstaat waarbij daar geen tijd meer voor is", zegt Grünfeld.
Kolencentrales
Vanwege de aardbevingsproblematiek in Groningen wil de regering de gaswinning daar zo snel mogelijk afbouwen naar nul. Door de gascrisis en oorlog in Oekraïne heeft het kabinet het openhouden van het gasveld nooit helemaal uitgesloten, maar altijd benadrukt dat dit een allerlaatste redmiddel is.
Volgens de VEMW is het afsluiten van gas van grote verbruikers bij acute tekorten een paardenmiddel met hoge maatschappelijke kosten. Het is één van de mogelijke ingrepen die de overheid kan doen bij gastekorten. Naast Gronings gas ziet Grünfeld ook een oplossing in het op volle kracht laten draaien van de kolencentrales in Nederland, die nu vanwege de hoge CO2-uitstoot op slechts 35 procent van hun capaciteit mogen draaien.
Tuinders met kassen zien vooral deze winter nieuwe obstakels als duur gas hen opnieuw met hoge kosten opzadelt. De impact van het wegvallen van Gazprom-gas in Nederland had slechts een beperkte invloed op de Europese gasprijzen dinsdag, die met zo’n 4 procent stegen. Doordat in de zomer amper gas nodig is voor de glastuinbouw zijn de directe gevolgen nog niet zo groot, zegt energie-expert Alexander Formsma van Glastuinbouw Nederland. Maar daarna is het de vraag hoe duur het gas is dat in de plaats komt van de 2 miljard kuub Russisch gas die Gazprom niet meer levert. "We hebben al een winter gehad met hoge gasprijzen. Het houdt een keer op voor een bedrijf."
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europees Parlement en de lidstaten hebben donderdag overeenstemming bereikt over een verbod op bepaalde vleestermen voor plantaardige producten. Een omschrijving als vegetarische kip mag straks niet meer worden gebruikt. Dat geldt ook voor combinaties met bijvoorbeeld steak of bacon. Aanduidingen als veggieburger of vegaworst blijven wel toegestaan.
6 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) schort zijn plannen voor een beursgang in de Verenigde Staten op. Volgens het platenbedrijf achter popsterren als Billie Eilish, Taylor Swift en Harry Styles is er momenteel te veel onzekerheid op de markt. Dat zorgt volgens de onderneming, met hoofdkantoor in Hilversum, voor een aanzienlijke verstoring in de eigen waardering.
51 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een nieuwe flinke toename van de olieprijzen door de oorlog in Iran drukte donderdag het sentiment op de aandelenbeurs in Amsterdam. De belangrijkste beursgraadmeters in Europa gingen eveneens met verliezen de handel uit. Olie- en gasconcern Shell zag zijn beurswaarde wel toenemen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid heeft Nederlandse schepen gewaarschuwd om de regio van Iran te mijden. Een woordvoerder van de kustwacht meldt dat een bericht met die strekking namens het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat is doorgegeven aan Nederlandse reders. Meerdere updates zijn verstuurd, waarvan de precieze inhoud geheim is.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De omzet van de Nederlandse auto- en motorbranche daalde vorig jaar met 2,6 procent. De grootste afnames waren in de zwaardere bedrijfsautobranche en voor importeurs. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemers in de sector zijn desondanks voor het eerst in ruim vier jaar positief gestemd over de vooruitzichten voor het eerste kwartaal dit jaar.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - In de Perzische Golf zitten ongeveer 15.000 cruisepassagiers en 20.000 zeevarenden vast als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de Verenigde Naties donderdag laten weten aan het Franse persbureau AFP.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Broadcom behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. De chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht, dankzij de aanhoudende sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI). Ook de omzetverwachting voor het huidige kwartaal viel hoger uit dan voorzien.
4 uur geleden