Voor eerst in jaren weer meer geregistreerde misdrijven
DEN HAAG (ANP) - Het aantal geregistreerde misdrijven is vorig jaar, na een jarenlange daling, voor het eerst in lange tijd weer gestegen. Waren er in 2018 nog ongeveer 770.000 geregistreerde misdrijven, vorig jaar ging het om iets meer dan 800.000, een stijging van bijna 4 procent, meldt de politie.
Fraude waarvan burgers en bedrijven slachtoffer werden, vormt de grootste stijging. In 2019 steeg het aantal geregistreerde fraudemisdrijven met bijna 20.000, een stijging van 30 procent. Dat komt vooral door een toename van internetfraude en fraude met betaalproducten, licht een politiewoordvoerder toe. "Criminaliteit heeft steeds vaker een digitale kant en strekt zich vaak uit naar andere landen", aldus de politie.
Fraude met handel via internet steeg met 31 procent. Bovendien ziet de politie dat steeds meer jongeren onlinedelicten plegen. "Bij onlinefraude neemt het aandeel verdachten onder de 18 jaar flink toe: van 12 procent in 2018 naar 29 procent in 2019." De politie zegt erop in te zetten deze trend te keren, onder meer met een publiciteitscampagne waarmee de politie in 2019 zo’n 10.000 jongeren wilde laten zien hoe hun online-experimenteergedrag met één klik kan uitmonden in cybercrime.
Grote vraag
De vraag naar de politie was net als andere jaren groot. In 2019 werd bijna 2,95 miljoen keer naar 112 gebeld, bijna 70.000 keer meer dan het jaar daarvoor, en bijna 4,5 miljoen keer naar 0900 8844, bijna 200.000 keer minder dan in 2018. De politie stelt dat er indicaties zijn dat het alarmnummer 112 steeds meer te maken krijgt met meldingen met verzoeken om assistentie en handhaving en minder vanwege criminaliteit. De 2,95 miljoen 112-meldingen leidden in 58 procent van de gevallen tot inzet. Van de bijna 300.000 zogenoemde prio-1 spoedmeldingen, was de politie in 84,6 procent van de gevallen binnen vijftien minuten ter plaatse. Wie 0900 8844 belde, kreeg in 66 procent van de gevallen binnen 20 seconden iemand aan de lijn.
Het afgelopen jaar solliciteerden ruim 31.500 mensen op een operationele functie bij de politie, een stijging van 58 procent ten opzichte van de bijna 20.000 in 2018. De komende jaren gaan bij de politie 17.000 medewerkers met pensioen of iets anders doen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bij de Iraanse ambassade in Den Haag vieren zo'n tweehonderd mensen feest na de dodelijke aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op het regime van Iran. Meerdere kopstukken, onder wie ayatollah Ali Khamenei, kwamen daarbij om. Het Iraanse volkslied klinkt en er is een metersgrote Iraanse vlag uitgerold waarmee wordt gedanst, ziet een ANP-verslaggever.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ongeveer duizend informatieverzoeken gekregen van Nederlanders in het Midden-Oosten. De mensen maken zich zorgen over hun veiligheid of vragen naar mogelijkheden om te vertrekken.
49 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nu de leider van Iran gedood is, is het van groot belang dat de Iraanse bevolking zelf bepaalt hoe het bestuur van het land eruit gaat zien. Dat zegt Shahin Sultany Taied, voorzitter van de Vereniging van Iraanse Academici in Nederland. "Mijn landgenoten vechten voor een Iraanse republiek met democratie, vrijheid en gelijkheid voor iedereen."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook de Nederlandse ambassade in Amman, de hoofdstad van Jordanië, blijft zondag uit voorzorg gesloten voor publiek. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit in verband met de veiligheidssituatie in de regio. Zaterdag werd al bekend dat de ambassades in de Iraanse hoofdstad Teheran en Koeweit om dezelfde reden gesloten blijven.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Pianist, componist en jazzpedagoog Jan Huydts is op 89-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie zondag aan het ANP gemeld. Hij overleed vrijdag in zijn woonplaats Hilversum.
6 uur geledenHOUTEN (ANP) - Maart begint met zacht lenteweer. Overdag stijgt de temperatuur deze maand naar 11 tot 16 graden, al kan het in de nachten fris zijn, met regionaal nog kans op lichte vorst. Pas tegen het einde van de maand keert een "normaal weertype" terug, meldt Weeronline.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kosten voor een gehandicaptenparkeerkaart (GPK) lopen per gemeente flink uiteen. In de duurste gemeente kost de kaart 333 euro, terwijl het in zestien gemeenten gratis is. Dat blijkt uit een analyse en uitvraag van het ANP bij 338 Nederlandse gemeenten. Tussen 2024 en 2026 was de inflatie 6,7 procent. De kosten zijn in 123 gemeenten meer gestegen dan de inflatie over twee jaar.
7 uur geleden