Voor bondscoach Van Gaal gaat het WK nu pas beginnen
DOHA (ANP) - Louis van Gaal wilde dinsdag opnieuw niets weten van de kritiek op het veldspel van Oranje op het WK. Tijdens de persconferentie na het laatste groepsduel met Qatar beet de bondscoach bij enkele vragen van zich af. Van Gaal zag progressie en zei dat het toernooi nu pas echt gaat beginnen.
Oranje wist zowel tegen Senegal (2-0), Ecuador (1-1) als Qatar (2-0) niet te imponeren. Het spel oogde traag en ideeënloos. Van Gaal schakelde een jaar geleden over naar het 5-3-2-systeem, dat er vooral op gericht is dat Nederland vanuit een gesloten organisatie speelt en bij het veroveren van de bal snel om kan schakelen en kan counteren. Als Oranje zelf het spel moet maken, is de ploeg van Van Gaal minder comfortabel.
"Louis, denk jij nou dat dit Nederlands elftal de bal eigenlijk liever niet heeft dan wel?", vroeg een journalist na het duel met Qatar daarover aan de 71-jarige bondscoach. "Nee, dat denk ik niet. Dat heb je ook vandaag kunnen constateren. Dan heb je een andere mening dan ik", antwoordde Van Gaal.
Groepsfase van het uitproberen
De bondscoach kon de groepsfase, met niet al te sterke tegenstanders, deels gebruiken om nog dingen uit te proberen en te zien. Als Oranje in Qatar ver wil komen, is het van cruciaal belang dat spelmaker Frenkie de Jong in zijn kracht komt te spelen. Van Gaal zocht naar de beste 'partner' naast hem op het middenveld. Eerst kreeg Steven Berghuis de kans, daarna Teun Koopmeiners en tegen Qatar verscheen Marten de Roon aan de aftrap. De Roon hield de ruimtes klein en compact en lijkt in die zin het meest dienstbaar voor De Jong.
Van Gaal had in de poulewedstrijden ook de gelegenheid om spelers die niet geheel fit aan het WK begonnen, langzaam te laten terugkeren. Naast De Jong is Nederland in de knock-outfase afhankelijk van Memphis Depay. De aanvaller van FC Barcelona speelde na een hamstringblessure tegen Senegal een half uur mee en tegen Ecuador en Qatar een uur.
Fitheid
"Ik heb in dat opzicht zoveel op mijn visie moeten inleveren, door spelers te selecteren die niet fit waren", zei Van Gaal, die naast Depay ook De Roon en Matthijs de Ligt noemde. "Al die problemen hebben we overwonnen. De fase dat het op dit toernooi om het 'echie' gaat, kunnen we met een positief gevoel ingaan."
Het Nederlands elftal is een van de weinige landen op het WK die alle 26 spelers nog fit heeft. Van Gaal denkt dat ook dat, in combinatie met nog niet heel veel verspilde energie en kracht, een belangrijk verschil kan maken.
Meer uit Voetbal
BRUSSEL (ANP) - Zinédine Zidane gaat het Franse elftal aanpassen voor het duel van maandag met België. Dat heeft de bondscoach van Frankrijk in aanloop naar de wedstrijd in de Nations League in Brussel gezegd. Frankrijk won vrijdag met 1-0 in en van Turkije.
13 minuten geledenBELGRADO (ANP) - Cody Gakpo heeft in de uitwedstrijd van het Nederlands elftal tegen Servië in de Nations League een blessure opgelopen. De buitenspeler van Liverpool werd na een kwartier spelen in de middencirkel geraakt door Saša Lukić.
30 minuten geledenBELGRADO (ANP) - Het Nederlands elftal begint de uitwedstrijd tegen Servië in de Nations League zondag met Joey Veerman en Mexx Meerdink in het basiselftal. Veerman neemt op het middenveld de plaats in van Quinten Timber en wordt daarmee beloond voor zijn goede invalbeurt van donderdag in de Johan Cruijff ArenA tegen Duitsland (1-1).
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR) - Het Zweedse nationale voetbalelftal moet het de komende Nations League-wedstrijden zonder Alexander Isak stellen. De 27-jarige spits van Liverpool moet het trainingskamp van zijn land met een lichte blessure verlaten, meldt de Zweedse bond.
2 uur geledenWIJDEWORMER (ANP) - De voetbalsters van FC Twente hebben een eenvoudige overwinning geboekt op bezoek bij AZ. De ploeg van trainer Corina Dekker won met 5-0 en verstevigde daarmee de koppositie in de Vrouwen Eredivisie.
4 uur geledenDEBRECEN (ANP) - De Ierse verdediger Jimmy Dunne is aangewezen als een van de twee reservekeepers voor de Nations League-wedstrijd van zijn land zondagavond tegen Israël. Dat blijkt uit de wedstrijdselectie die de UEFA heeft vrijgegeven, nadat de Ierse doelman Gavin Bazunu besloot niet te spelen. Hij ontbreekt in de selectie.
8 uur geledenBELGRADO (ANP) - Oranje-international Jeremie Frimpong komt zondag niet in actie in de uitwedstrijd tegen Servië in de Nations League. Bondscoach Xavi Hernández heeft besloten de rechtsback van Liverpool, die ook als rechtsbuiten kan spelen, in Belgrado op de tribune te zetten. Dat blijkt uit de wedstrijdselectie die de UEFA heeft vrijgegeven.
11 uur geleden