Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voor bewoners BES-eilanden zijn de Kamerverkiezingen heel ver weg

Voor bewoners BES-eilanden zijn de Kamerverkiezingen heel ver weg

WILLEMSTAD (ANP) - Op 22 november mogen alle kiesgerechtigde Nederlandse bewoners van Bonaire, Sint Eustatius en Saba een stem uitbrengen voor de Tweede Kamerverkiezingen. Jarenlang daalden per verkiezing de opkomstpercentages.

De eilanden zijn sinds 2010 bijzondere gemeenten van Nederland, maar de verkiezingen voor het Nederlandse parlement leven niet. Zo was het opkomstpercentage van de Tweede Kamerverkiezingen in 2021 op de eilanden historisch laag, met maar 22,8 procent van de kiesgerechtigden die kwam opdagen op Bonaire. Saba scoorde nog 'relatief hoog' met 50,2 procent.

Veel bewoners voelen afstand met Den Haag. Campagnes zijn een zeldzaamheid, met het bezoek van de Piratenpartij onlangs als een uitzondering. Lijsttrekker Mark van Treuren bezocht Bonaire eind augustus om tijdens verschillende bijeenkomst met potentiële kiezers te praten.

Uitkeringen

De meeste bezoeken uit Den Haag komen van de staatssecretaris van Koninkrijksrelaties, momenteel Alexandra van Huffelen (D66). Zij bezocht sinds haar aanstelling de eilanden zeer regelmatig.

Het meest bijzondere bezoek was eind oktober toen ze, samen minister van Armoede Carola Schouten, op een persconferentie in Kralendijk bekendmaakte dat Nederland het minimumloon en de uitkeringen op Bonaire, Sint-Eustatius en Saba aanzienlijk verhoogt.

Sociaal minimum

Schouten en Van Huffelen zeiden hiermee te reageren op het recent gepubliceerde rapport van de Commissie Thodé. Die stelde vast dat één op de drie bewoners van de eilanden niet rond kan komen, hoewel een groot deel van hen werkt.

De impact van die beslissing kan niet makkelijk overschat worden. Armoede, vooral bij mensen met een baan, is al meer dan een decennium een groot probleem op de eilanden. Er wordt door lokale bestuurders al lang gevraagd om het vaststellen van een sociaal minimum, omdat daarmee het probleem concreet kan worden aangepakt.

'Belangrijke stap'

De eerste drie kabinetten Rutte wilden daar echter niet aan, maar na lang aandringen heeft Den Haag nu wel een duidelijke stap gezet. Behalve een verhoging van het minimumloon en de uitkeringen gaat vanaf januari volgend jaar ook de kinderbijslag met 90 dollar per kind per maand omhoog. Daarnaast is er een subsidie aangekondigd om de kosten van water, internet en energie te drukken.

Van Huffelen sprak van een "heel belangrijke stap om te zorgen dat het leven van iedereen hier op de eilanden beter wordt". Het is de vraag of deze stap van het kabinet-Rutte IV op 22 november ook leidt tot een grotere gang naar de stembussen.

Meer uit Politiek

CDA'er Tom Berendsen wordt minister van Buitenlandse Zaken

DEN HAAG (ANP) - CDA-Europarlementariër Tom Berendsen wordt minister van Buitenlandse Zaken in het aankomende kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door het AD.

4 minuten geleden
Letschert en Vijlbrief worden minister voor D66 in nieuw kabinet

DEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.

19 uur geleden
Beoogd zorgminister Hermans: ingewikkelde opgave op nieuwe post

DEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.

23 uur geleden
Bart van den Brink wordt minister van Asiel en Migratie

DEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.

1 dag geleden
Palmen: toeslagenjongeren met schulden weten hulp niet te vinden

DEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.

1 dag geleden
Partijloze staatssecretaris Palmen vroeg om rugdekking in kabinet

DEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".

1 dag geleden
Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs namens D66

DEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.

1 dag geleden