Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voor altijd 'sterke' troepenmacht VS in Europa, verzekert Rutte

Voor altijd 'sterke' troepenmacht VS in Europa, verzekert Rutte

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten blijven voor altijd met "een heel sterke" strijdmacht in Europa, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. De VS zullen zich meer op de concurrentiestrijd met China richten en meer aan Europa zelf overlaten, maar gaan volgens hem niet weg.

Europese landen vrezen sinds het aantreden van president Donald Trump dat die Amerikaanse troepen uit Europa terugtrekt. Nu zijn dat er nog tienduizenden, en die zijn zeker volgens Oost-Europese landen nog hard nodig om Rusland af te schrikken. De nieuwe Amerikaanse defensiestrategie die vrijdag uitkwam, kondigde aan dat de VS hun aanwezigheid in Europa "bijstellen".

Maar Rutte zag "geen verrassingen". De VS begrijpen volgens hem dat Europa de tijd nodig heeft om zijn eigen strijdkrachten op te bouwen. "En er zal altijd een heel sterke conventionele Amerikaanse aanwezigheid in Europa zijn."

'We hebben elkaar nodig'

Dat is volgens de NAVO-chef maar goed ook, want "als iemand hier denkt dat de Europese Unie of Europa als geheel zich zonder de VS kan verdedigen: droom verder. Dat kun je niet. We hebben elkaar nodig".

De NAVO wankelt volgens deskundigen als nooit tevoren, nu Europa en de VS onder Trump steeds verder uit elkaar drijven. Met de knallende ruzie over het Amerikaanse dreigement om Groenland van NAVO-bondgenoot Denemarken af te pakken als voorlopig dieptepunt. De roep om te breken met de VS, en dus ook met de Amerikaanse bescherming die Europa tachtig jaar genoot, zwelt aan.

"Maar als je echt alleen verder wilt, vergeet dan maar dat je dat af kunt met 5 procent" van je bruto binnenlands product voor defensie, waarschuwde Rutte. Vorig jaar stemden Europese NAVO-landen met hangen en wurgen in met 3,5 procent van het bbp. "Dat wordt 10 procent. Dus hé, veel succes."

Meer uit Buitenland

VAE melden neerhalen raketten uit Iran

ABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten melden drie raketten uit Iran te hebben neergehaald. Een vierde raket belandde in zee, liet het ministerie van Defensie weten.

6 minuten geleden
Duitsland maakt haast met eigen langeafstandsraket nu VS afzeggen

BERLIJN/ATHENE (ANP/RTR/DPA) - Duitsland wil haast maken met de ontwikkeling van eigen langeafstandsraketten nu beloofde Amerikaanse Tomahawks waarschijnlijk niet komen. Rusland bedreigt Europa met soortgelijke raketten en Duitsland en zijn bondgenoten mogen daar geen gat laten vallen, zegt de regering in Berlijn. De aankondiging van de VS heeft bezorgdheid gewekt over zo'n gat in de 'afschrikking'.

1 uur geleden
VS ontkennen Iraanse aanval op Amerikaans schip

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) ontkent dat er een fregat is beschoten in de Straat van Hormuz. Iraanse staatsmedia meldden eerder een raketaanval op het Amerikaanse schip, maar volgens de Amerikanen is dat niet waar.

4 uur geleden
Iraanse staatsmedia: fregat VS in Straat van Hormuz aangevallen

DUBAI (ANP/RTR) - Iran zegt een Amerikaans marinefregat te hebben aangevallen nabij de haven van Jask, in de Straat van Hormuz. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau Fars. Het schip zou Iraanse waarschuwingen hebben genegeerd. Volgens Fars zou het schip geraakt zijn door twee projectielen en nadien zijn gekeerd. Onduidelijk is op dit moment of er doden of gewonden zijn.

5 uur geleden
Veel interesse in Roemenië om gestolen gouden helm te bekijken

BOEKAREST (ANP) - Het was de afgelopen weken druk bij het Nationaal Historisch Museum in Boekarest. Daar werden sinds woensdag 22 april de gouden helm van Cotofenesti en twee gouden armbanden tijdelijk tentoongesteld, die vorig jaar in Nederland werden gestolen. Het museum meldt aan het ANP dat het aantal bezoekers deze periode flink is gestegen.

5 uur geleden
Zelensky wil 'één Europese stem' voor overleg met Rusland

JEREVAN (ANP) - Europa heeft "één stem" nodig om in overleg te treden met Rusland, vindt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. "We moeten een werkbare opzet vinden" voor besprekingen over het beëindigen van de oorlog, zei hij op de top van de Europese Politieke Gemeenschap in Armenië.

6 uur geleden
CNN: Kremlin voert beveiliging Poetin op vanwege moordaanslagen

MOSKOU (ANP) - Het Kremlin heeft de persoonlijke beveiliging van de Russische president Vladimir Poetin "drastisch opgevoerd", blijkt uit een rapport van een Europese inlichtingendienst dat CNN in handen heeft gekregen. Aanleiding zouden een reeks moordaanslagen op hoge Russische militairen zijn en de angst voor een staatsgreep.

7 uur geleden