Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vonnis Surinaamse Decembermoorden volgt nog dit jaar

Vonnis Surinaamse Decembermoorden volgt nog dit jaar

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-legerleider en voormalig president Desi Bouterse (77) hoort nog dit jaar of hij wordt veroordeeld voor zijn rol in de zogeheten Decembermoorden van 1982. Dat maakte het Hof maandag bekend in Paramaribo na de laatste inhoudelijke zitting in deze zaak. Dan horen ook vier eveneens bejaarde medeverdachten hun vonnis.

De zitting in de hoger beroepszaak duurde ruim vier uur. Bouterse had die aangespannen na zijn veroordeling tot 20 jaar gevangenisstraf voor zijn aandeel in de moord op vijftien ongewapende tegenstanders van zijn militaire bewind op 7, 8 en 9 december 1982 in Fort Zeelandia in Paramaribo.

Het Openbaar Ministerie houdt vast aan de eis van 20 jaar gevangenisstraf en vordert ook de onmiddellijke gevangenneming van Bouterse en zijn medeverdachten. "Alles wijst op kalm beraad en rustig overleg", aldus de aanklager. Advocaat Irvin Kanhai ontkent dat er sprake was van voorbedachten rade. Hij vroeg opnieuw vrijspraak voor de vijf mannen.

Klaar voor

In zijn laatste woord stelde Bouterse Nederland, het voormalige moederland, verantwoordelijk voor de dood van de vijftien mannen. Volgens hem dreigde er in december 1982 een invasie die moest worden voorkomen. Bouterse sprak bijna een uur en dat ging soms moeizaam omdat hij een verkeerde bril had meegenomen.

"Ik bid dat de almachtige u zal zegenen met de vereiste wijsheid en de vereiste moed om het laatste oordeel te vellen, ook wanneer dat het moederland niet welgevallig zal zijn", zei Bouterse tegen het Hof. "Maar wat het ook zal zijn, I'm ready for it. Ook omdat ik ervan overtuigd ben dat de andere rechter (God) mij voor 100 procent zal vrijspreken."

Strafproces

Journalisten, advocaten, hoogleraren, ondernemers, militairen en vakbondsleiders werden in de nacht van 7 december 1982 van hun bed gelicht en gefolterd. Van deze zestien mannen zijn er vijftien geëxecuteerd, concludeert de procureur-generaal uit onder meer getuigenverhoren en het in 2004 verschenen verslag van forensisch onderzoek op de opgegraven lichamen.

Het strafproces in deze zaak begon op 30 november 2007. Tijdens de behandeling in eerste aanleg heeft Bouterse geen van de tientallen zittingen bijgewoond. In november 2019 werd de voormalig legerleider, toen democratisch gekozen president van Suriname, veroordeeld tot 20 jaar cel.

Meer uit Buitenland

Hamas gaat gijzelaar Edan Alexander maandag vrijlaten

GAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Hamas laat de Amerikaans-Israëlische gijzelaar Edan Alexander deze maandag vrij. Dat maakte een woordvoerder van de gewapende tak van Hamas bekend.

19 minuten geleden
Turkse regeringspartij verwelkomt besluit ontbinding PKK

ANKARA (ANP/RTR) - De Turkse regeringspartij AK verwelkomt het besluit van de Koerdische groepering PKK om te ontbinden. Een woordvoerder spreekt van een belangrijke stap richting een "terreurvrij Turkije".

33 minuten geleden
PKK heeft besloten tot opheffing van groepering

ANKARA (ANP/RTR/AFP) - De Koerdische militante beweging PKK heeft besloten zichzelf op te heffen. Dat meldt persbureau ANF, dat banden met de groepering heeft. PKK-leider Abdullah Öcalan had eerder opgeroepen tot het ontbinden van de organisatie.

2 uur geleden
Netanyahu: vrijlating gijzelaar leidt niet tot bestand met Hamas

JERUZALEM (ANP/RTR) - De vrijlating van de Israëlisch-Amerikaanse gijzelaar Edan Alexander door Hamas zal niet leiden tot een wapenstilstand of vrijlating van Palestijnse gevangenen. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt dat zijn land alleen zal zorgen voor veilige omstandigheden rond de vrijlating.

3 uur geleden
India meldt 'eerste kalme nacht' sinds bestand met Pakistan

NEW DELHI (ANP/AFP) - Afgelopen nacht waren er geen incidenten aan de grens tussen India en Pakistan. Het Indiase leger meldt maandag "de eerste kalme nacht in lange tijd", na de invoering van een staakt-het-vuren afgelopen zaterdag. "De nacht bleef grotendeels rustig in Kasjmir en andere gebieden langs de internationale grens", aldus het Indiase leger.

4 uur geleden
Trump wil geneesmiddelen goedkoper maken in VS

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump ondertekent maandag een decreet om de prijzen van geneesmiddelen flink te verlagen. De Verenigde Staten zouden voortaan niet meer betalen dan andere rijke landen, wat volgens Trump tot 80 procent goedkoper kan uitpakken. Dat heeft Trump zondag bekendgemaakt.

8 uur geleden
Hamas laat Amerikaans-Israëlische gijzelaar vrij

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Hamas gaat de Israëlisch-Amerikaanse gijzelaar Edan Alexander vrijlaten die in Gaza vastzit, zo meldt de Palestijnse beweging. Met de vrijlating van Alexander hoopt Hamas te bereiken dat een ​​staakt-het-vuren tot stand komt en dat humanitaire hulp wordt toegelaten tot de belegerde kuststrook, vertelde een hoge Hamas-functionaris aan persbureau Reuters.

12 uur geleden