Vonnis in rechtszaken over nepadvertenties op Google en Twitter
AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam doet woensdag uitspraak in twee zaken die Jort Kelder heeft aangespannen tegen Google en Twitter. De presentator eist dat de techbedrijven stoppen met het verspreiden van misleidende advertenties van malafide bitcoinaanbieders, waarin zijn portret regelmatig werd misbruikt.
De bodemprocedure tegen Google draait om advertenties die lijken op nieuwsberichten en daarmee consumenten misleiden. In 2018 en 2019 werden consumenten daarmee overspoeld. "Het is lang niet altijd duidelijk dat het gaat om nepnieuwsberichten. Alles is erop gericht om mensen door te laten klikken. Google is daarvoor verantwoordelijk", zegt de advocaat van Kelder. Een van de gedupeerden verloor volgens hem 35.000 euro.
Kelder heeft een stichting opgericht en voerde de rechtszaak in maart tegen Google samen met internetondernemer Alexander Klöpping, cabaretier Arjen Lubach en publicist Willem Middelkoop. Ze eisen dat Google malafide adverteerders definitief weert.
Onder controle
Google exploiteert als marktleider de advertentieruimte op 35 miljoen websites en apps. Het bedrijf heeft in de procedure erkend advertenties te hebben verspreid waarin wordt gesuggereerd dat bekende Nederlanders veel geld hebben verdiend aan crypto's. In de meeste gevallen die er vanaf het jaar 2018 doorheen glipten betrof het advertenties met de beeltenis van Kelder. Google zegt dat het probleem nu onder controle is en hard werkt om een schoon advertentienetwerk te bieden.
Kelder spande een soortgelijke zaak aan tegen Twitter, dat gesponsorde tweets van malafide bitcoinaanbieders verspreidde. Op Twitter staan ze bekend als scamtweets of celebrityscam. "Twitter heeft op grote schaal tweets van bedrieglijke accounts tegen betaling in de tijdlijn van gebruikers geplaatst", zegt de advocaat. Twitter zegt uitgebreide maatregelen te hebben genomen tegen de verspreiding van scamtweets.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De zes bestuurders die nog vastzaten na de blokkade van de A12 op zaterdag, zijn maandag vrijgelaten. Dat laat de politie weten.
20 uur geledenDOKKUM (ANP) - Ongeveer 21.000 mensen waren maandag bij het bezoek van de koninklijke familie aan Dokkum. "Het was overal druk, gezellig druk, maar nergens te druk", zegt burgemeester Johannes Kramer van de gemeente Noardeast-Fryslân, waar de Friese vestingstad onder valt.
20 uur geledenGOES (ANP) - Asielzoekers kunnen vanaf dinsdag worden opgevangen in de Zeelandhallen in Goes. Het gebouw is goedgekeurd voor gebruik, laat opvangorgaan COA maandag weten.
20 uur geledenBREDA (ANP) - De Havermarkt in het centrum van Breda is vol. Dat meldt de gemeente Breda. Voor het plein geldt het principe: één persoon in, één persoon uit. Aan de Haven, Sint Janstraat, op het Kasteelplein en op het Kerkplein is nog wel ruimte om Koningsdag te vieren.
20 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Stadhuisplein en Oudkerkhof in de binnenstad van Utrecht zijn vol, meldt de gemeente. Er mogen geen nieuwe mensen de pleinen op. Ook op de Neude en het Janskerkhof wordt het erg druk.
20 uur geledenDOKKUM (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft de viering van Koningsdag in de Friese stad Dokkum afgesloten. Aan het einde van het programma sprak hij van een "onvergetelijke dag" en bedankte hij alle betrokkenen.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de treinen is het maandagmiddag "druk maar beheersbaar", meldt een woordvoerder van de NS. Het wordt langzaamaan drukker in de hoofdstad en andere grote steden, vooral op de plekken waar grote evenementen zijn rond Koningsdag.
23 uur geleden