Vondst wagengraf uit IJzertijd 'uitzonderlijke klapper'
NIJMEGEN (ANP) - De vondst van een wagengraf uit de IJzertijd in de bossen bij Nijmegen in 2018 is een "uitzonderlijke klapper", zegt hoogleraar archeologie NIco Roymans van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Roymans en anderen laten vrijdagmorgen in Museum Het Valkhof in Nijmegen een deel van de vondsten uit het graf zien. "Door deze vondst komen we veel meer te weten over die periode en over de mensen die toen leefden. Er zit nog voor jaren wetenschappelijk werk in."
Het graf werd in 2018 toevallig gevonden in de Hatertse en Overasseltse Vennen, een natuurgebied bij Nijmegen. Verzamelaars die met een metaaldetector op zoek waren naar resten uit de Tweede Wereldoorlog troffen in hun ogen "oud ijzer" aan. Ze gaven de spullen weg aan een amateurarcheoloog, die dat zoals verplicht meldde bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE). De volgende dag al stond de dienst met enkele wetenschappers op de stoep om de spullen op te halen.
In het graf zijn de resten gevonden van een tweewielige strijdwagen, wapens, vaatwerk en een paardentuig. "Het vertelt ons heel veel over de man die hier begraven is, waarschijnlijk een Kelt van hoog aanzien. Ook kunnen we zijn netwerk ontrafelen en zijn internationale contacten. We zijn er heel erg blij mee", aldus Roymans.
Ongeveer de helft van de aangetroffen spullen is nu schoongemaakt. De rest ligt nog in het laboratorium voor onderzoek. De grafinhoud zal op termijn te zien zijn in Museum Het Valkhof.
Meer uit Binnenland
ALKMAAR (ANP) - "Ik was helemaal radeloos. Ik kan het niet goedpraten. Ik heb daar verschrikkelijke fouten gemaakt." Dit zei de 33-jarige Thijmen V. uit Heerhugowaard dinsdag in de rechtbank in Alkmaar, waar hij terechtstaat voor het doden van zijn vader op 10 januari 2021 en het verbergen van het lichaam. De politie vond de lichaamsresten in het huis van de verdachte in november 2024.
3 minuten geledenBILTHOVEN (ANP) - Door een tekort aan medewerkers bij bevolkingsonderzoeken kunnen minder vrouwen een uitnodiging krijgen om zich te laten onderzoeken op borstkanker. Aan dat bevolkingsonderzoek doen dus ook minder vrouwen mee, constateert het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Dat kan ertoe leiden dat tumoren later worden ontdekt en dat vrouwen overlijden die anders misschien nog hadden kunnen genezen.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De man die maandagavond in een auto in Rotterdam-Oost is doodgeschoten, is een 36-jarige inwoner van Dordrecht. De politie deelt dinsdagochtend vroeg in een persbericht ook informatie over de drie andere inzittenden. Het gaat om een 60-jarige Rotterdammer en twee mannen zonder vaste woon- of verblijfplaats van 35 en 54 jaar oud. Een van hen raakte zwaargewond bij het schietincident.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In een auto in een woonwijk in het oosten van Rotterdam heeft een schietincident plaatsgevonden. De politie meldt dat daarbij een man is overleden en een andere man zwaargewond is geraakt. Het overleden slachtoffer was de bestuurder van de auto. De andere drie inzittenden, onder wie de zwaargewonde man, zijn aangehouden.
16 uur geledenARNHEM (ANP) - Voetbalsupporters die zaterdag in verschillende steden als een soort burgerwacht de straat opgingen, moeten het optreden tegen mogelijke relschoppers overlaten aan de politie. Dat zegt burgemeester van Arnhem Ahmed Marcouch. Eigenrichting past volgens hem niet in een rechtsstaat.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De man die ervan wordt verdacht dat hij de 29-jarige Hajar uit Amsterdam om het leven heeft gebracht, zit ook de komende maanden vast. De raadkamer van de rechtbank heeft besloten om zijn hechtenis met negentig dagen te verlengen.
22 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Na afloop van de gestaakte wedstrijd SC Cambuur tegen Go Ahead Eagles, zaterdagavond in de Eredivisie, zijn drie aanhoudingen verricht. Een persoon werd gearresteerd voor de mishandeling van een politieagent in Leeuwarden. Het gaat om een 23-jarige man uit Raalte.
22 uur geleden