Von der Leyen wil Syrië helpen als het land minderheden beschermt
BRUSSEL (ANP/AFP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, heeft gezegd dat de EU Syrië bij de wederopbouw helpt, als het land alle minderheden beschermt. Ze is blij met de val van de "wrede dictatuur" van Bashar al Assad. Ze noemt het "historisch" en een verandering die de regio kansen biedt, maar ook gevaren oplevert.
Een coalitie van overwegend radicale soennitische rebellengroepen heeft in het weekeinde de hoofdstad Damascus ingenomen na een offensief dat 27 november in het noordwesten van het land begon. Assad is naar Rusland gevlucht. De opstand tegen Assads dictatuur begon in 2011 en leek in 2020 te zijn vastgelopen.
Het nieuwe offensief heeft het regime verrast en de strijdkrachten ontmoedigd. In Syrië is bijna driekwart van de bevolking soennitisch en de rest bestaat uit minderheden zoals alawieten en christenen. Assad behoorde tot de alawitische bevolkingsgroep. Veel leden van de minderheden vrezen vervolging in een soennitische islamitische staat die rebellenleider Abu Mohammed al Jolani zegt na te streven.
Meer uit Buitenland
NEW DELHI (ANP) - De Italiaanse keuken is door UNESCO aangemerkt als immaterieel cultureel erfgoed dat beschermd moet worden. Italië had zijn culinaire traditie voorgelegd aan UNESCO omdat die belangrijk is voor de Italiaanse cultuur, manier van leven en ook de omgang met ingrediënten. Daar bleek men het bij een UNESCO-bijeenkomst in India over eens te zijn.
3 minuten geledenFEZ (ANP/RTR) - In het Marokkaanse Fez zijn in de nacht van dinsdag op woensdag ten minste negentien mensen omgekomen bij de instorting van twee gebouwen, meldt het Marokkaanse staatspersbureau. Ook vielen er minstens zestien gewonden. Het is niet duidelijk hoe zij eraan toe zijn.
1 uur geledenKIEL (ANP) - De extra militaire steun van Europese landen voor Oekraïne is vooralsnog lang niet genoeg om het wegvallen van Amerikaanse steun goed te maken, zegt het Duitse Kiel Institute dat daarover cijfers bijhoudt. De eerste helft van dit jaar werd een recordhoeveelheid beloofd, maar na de zomer is de steun enorm afgenomen. De verschillen tussen Europese landen worden groter.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Een Deense spermadonor met een ernstige genetische mutatie heeft bijna drie keer zoveel kinderen verwekt als bekend, volgt uit onderzoek van veertien Europese omroepen, waaronder de NOS en Nieuwsuur. Het gaat niet om 67 maar om 197 kinderen. Mogelijk ligt het werkelijke aantal hoger.
3 uur geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse oppositiepolitica María Corina Machado is niet aanwezig bij de uitreiking van haar Nobelprijs voor de Vrede, later woensdag in Oslo. Het Nobelinstituut zegt tegen de Noorse publieke omroep NRK niet te weten waar zij is, maar dat ze in ieder geval niet in Noorwegen is.
3 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Meer dan honderdduizend Cambodjanen zijn geëvacueerd uit het grensgebied tussen Cambodja en Thailand. Ruim twintigduizend families zijn ondergebracht in schuilplekken of bij familieleden thuis, meldt het ministerie van Defensie. Aan de Thaise kant zijn 400.000 mensen geëvacueerd, aldus het Thaise ministerie van Defensie.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De humanitaire situatie voor kinderen wereldwijd is in "een vrije val" terechtgekomen, waarschuwt UNICEF in zijn jaarrapport. Volgens de kinderrechtenorganisatie is de nood extremer dan in tientallen jaren en zullen in 2026 meer dan 200 miljoen kinderen humanitaire hulp nodig hebben.
8 uur geleden