Von der Leyen wil keuze uit man en vrouw als Ierse commissaris
BRUSSEL (ANP) - Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen vraagt de Ierse regering zowel een "geschikte man als een vrouw" voor te dragen als opvolger van EU-handelscommissaris Phil Hogan. De 60-jarige Hogan diende woensdagavond zijn ontslag in nadat hij onder vuur was komen liggen wegens het overtreden van coronamaatregelen in zijn thuisland.
Von der Leyen las donderdag in Brussel een verklaring voor naar aanleiding van het vertrek van de Ier. De Duitse politica is zelf de eerste vrouw die vorig jaar tot voorzitter van het dagelijks EU-bestuur werd benoemd en ijvert voor meer vrouwen in de commissie. Inclusief haarzelf zijn nu twaalf vrouwen en vijftien mannen lid van haar team.
Hogans beoogde opvolger of opvolgster krijgt niet automatisch de zware handelsportefeuille. Het is dan ook mogelijk dat er een herschikking plaatsvindt in de taken van de 27 commissarissen. Von der Leyen zei daar later over te beslissen. Vicevoorzitter Valdis Dombrovskis, een Let, neemt voorlopig de taken van Hogan over.
Ze bedankte Hogan verder voor zijn "onvermoeibare werk" als handelscommissaris sinds 2019 en landbouwcommissaris de vijf jaar daarvoor in de vorige commissie-Juncker. Ze wees er nadrukkelijk op dat ze van haar commissarissen verwacht dat zij zich "onberispelijk" gedragen met betrekking tot coronaregels, waar ze ook zijn.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/DPA) - Volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif zijn er nog steeds pogingen om tot een akkoord te komen tussen de VS en Iran. De onderhandelingen in Islamabad afgelopen zaterdag liepen op niks uit. "Op dit moment wordt er alles aan gedaan om de openstaande kwesties op te lossen", aldus Sharif in een tv-toespraak.
45 minuten geledenOSLO (ANP/DPA/RTR) - De Noorse regering heeft na vijftien jaar weer de eerste gebouwen in gebruik genomen die werden beschadigd bij de bomaanslag van Anders Breivik. Premier Jonas Gahr Støre heeft de gebouwen in het Regjeringskvartalet (het regeringskwartier) van Oslo officieel geopend.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd met aanvallen op Iraanse "snelle aanvalsschepen", als die de blokkade van de Golf van Oman negeren. "Als een van deze schepen ook maar in de buurt komt van onze blokkade, zal het onmiddellijk worden uitgeschakeld", schrijft Trump op Truth Social.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije zal onder nieuw bewind de EU-miljardenlening aan Oekraïne niet langer blokkeren. Die verkiezingsbelofte herhaalde premier-in-spé Péter Magyar daags na zijn verkiezingsoverwinning tijdens een persconferentie in Boedapest. Wel voegde hij eraan toe dat Hongarije, gezien de economische situatie in het land, niet kan bijdragen aan die financiële handreiking van de EU aan Kyiv.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte kijkt ernaar uit om samen te werken met het nieuwe bewind in Hongarije, dat een einde maakte aan zestien jaar Orbán. Rutte heeft zondagavond meteen met aankomend premier Péter Magyar gebeld, laat hij weten.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Een centrum van het Rode Kruis in de Libanese stad Tyre is maandag aangevallen, zegt de hulporganisatie. Volgens het Libanese staatspersbureau NNA viel daarbij een dode en raakten voertuigen van het Rode Kruis beschadigd. Het Internationale Comité van het Rode Kruis zegt in een reactie zich zorgen te maken over de aanvallen op hulpverleners. Zondag kwam een vrijwilliger van de organisatie om het leven door een aanval van een Israëlische drone.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar stuurt na zijn verkiezingsoverwinning aan op een aanpassing van de grondwet. Hij wil dat premiers in de toekomst maximaal twee ambtstermijnen kunnen krijgen. Magyar verklaarde dat op een persconferentie nadat hij met zijn Tisza-partij de nationalistische premier Viktor Orbán had verslagen na zestien jaar aan de macht.
4 uur geleden