Von der Leyen wil aparte commissaris voor Defensie
STRAATSBURG (ANP) - Ursula von der Leyen wil de komende vijf jaar een "echte Europese Defensie-unie" opbouwen. Als ze later donderdag wordt herkozen als voorzitter van de Europese Commissie, gaat ze een commissaris voor Defensie benoemen. Ook wil ze een Eurocommissaris voor huisvesting.
Von der Leyen kondigt de beide nieuwe Eurocommissarissen aan in haar donderdag gepresenteerde politieke programma.
"De lidstaten zullen altijd verantwoordelijk blijven voor hun eigen troepen, van doctrine tot inzet", schrijft ze over defensie. "Maar Europa kan veel doen om de inspanningen ter versterking van de defensie-industrie, innovatie en de interne markt te ondersteunen en te coördineren."
Huisvesting
De EU maakt ondertussen een "wooncrisis" door, constateert de Duitse. "Mensen worstelen om een betaalbaar huis te vinden." Daarom wil ze voor het eerst een commissaris belasten met huisvesting en komt ze met een plan om onder meer meer geld los te krijgen van overheden en private investeerders.
De komende vijf jaar wil Von der Leyen van de centrumrechtse EVP ook extra inzetten op veiligheid. Ze vindt dat Europol en de Europese grenswacht Frontex moeten worden versterkt. Het aantal grenswachten wordt verdriedubbeld naar 30.000.
Migratie- en asielpact
Volgens de politica is het nu eerst zaak dat het eerder dit jaar aangenomen Europese migratie- en asielpact wordt uitgevoerd. Ze wil het aanscherpen, vooral waar het gaat om het terugkeerbeleid van uitgeprocedeerde asielzoekers of migranten die geen recht hebben op asiel. Het terugkeerbeleid moet eenvoudiger worden. Ook wil ze het aantal overeenkomsten met landen van herkomst uitbreiden, zoals die bestaat met onder andere Tunesië.
Doel daarvan is het verminderen van het aantal asielzoekers dat over de Middellandse Zee naar Europa komt en het terugnemen van asielzoekers door de herkomstlanden. "We zullen meer werk maken van terugkeer, het voorkomen van illegale migratie en het bestrijden van mensensmokkel", zei Von der Leyen in haar toespraak in het Europees Parlement.
Von der Leyen wil een nieuw klimaatbeleid opstellen, dat ze een 'clean industrial deal' noemt. Onderdeel daarvan is het wettelijk vastleggen van de vermindering van de uitstoot met 90 procent in 2040. Ze wil vasthouden aan de doelstellingen van de recent aangenomen 'Green Deal'. Die Green Deal omvat een groot aantal Europese milieu- en klimaatmaatregelen. Het gaat nu vooral om de implementatie daarvan, benadrukte ze.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump klaagt zakenkrant Wall Street Journal weer aan. Hij eist minstens 10 miljard dollar aan compensatie vanwege berichtgeving over zijn banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein.
31 minuten geledenNAIROBI (ANP/RTR/AFP) - Een Keniaanse kostschool is getroffen door een dodelijke brand in een slaapzaal. Er zijn volgens de politie naar schatting vijftien leerlingen om het leven gekomen. Ook is er een onbekend aantal gewonden.
35 minuten geledenRICHMOND (ANP) - Een ex-functionaris van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA is opgepakt na de vondst van 303 goudstaven in zijn huis. Hij zou het goud met een waarde van ruim 40 miljoen dollar (circa 34,5 miljoen euro) van zijn werk mee naar huis hebben genomen, melden Amerikaanse media.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft donderdag laten weten dat ze een Amerikaanse luchtmachtbasis heeft aangevallen. Staatspersbureau Tasnim meldt dat dit zou zijn gebeurd naar aanleiding van een Amerikaanse aanval in de buurt van de zuidelijke stad Bandar Abbas.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) meldt in de nacht van woensdag op donderdag te zijn begonnen met aanvallen op Hezbollah-infrastructuur in de Zuid-Libanese stad Tyrus.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS hebben sancties opgelegd aan de Persian Gulf Strait Authority, de instantie die Iran heeft opgericht om de Straat van Hormuz te beheren. Dat maakte het Amerikaanse ministerie van Financiën woensdag bekend.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar E. Jean Carroll, de oud-columniste die de Amerikaanse president Donald Trump beschuldigde van seksuele aanranding. Dat meldt CNN op basis van meerdere bronnen die bekend zijn met de zaak.
6 uur geleden