Von der Leyen wil aparte commissaris voor Defensie
STRAATSBURG (ANP) - Ursula von der Leyen wil de komende vijf jaar een "echte Europese Defensie-unie" opbouwen. Als ze later donderdag wordt herkozen als voorzitter van de Europese Commissie, gaat ze een commissaris voor Defensie benoemen. Ook wil ze een Eurocommissaris voor huisvesting.
Von der Leyen kondigt de beide nieuwe Eurocommissarissen aan in haar donderdag gepresenteerde politieke programma.
"De lidstaten zullen altijd verantwoordelijk blijven voor hun eigen troepen, van doctrine tot inzet", schrijft ze over defensie. "Maar Europa kan veel doen om de inspanningen ter versterking van de defensie-industrie, innovatie en de interne markt te ondersteunen en te coördineren."
Huisvesting
De EU maakt ondertussen een "wooncrisis" door, constateert de Duitse. "Mensen worstelen om een betaalbaar huis te vinden." Daarom wil ze voor het eerst een commissaris belasten met huisvesting en komt ze met een plan om onder meer meer geld los te krijgen van overheden en private investeerders.
De komende vijf jaar wil Von der Leyen van de centrumrechtse EVP ook extra inzetten op veiligheid. Ze vindt dat Europol en de Europese grenswacht Frontex moeten worden versterkt. Het aantal grenswachten wordt verdriedubbeld naar 30.000.
Migratie- en asielpact
Volgens de politica is het nu eerst zaak dat het eerder dit jaar aangenomen Europese migratie- en asielpact wordt uitgevoerd. Ze wil het aanscherpen, vooral waar het gaat om het terugkeerbeleid van uitgeprocedeerde asielzoekers of migranten die geen recht hebben op asiel. Het terugkeerbeleid moet eenvoudiger worden. Ook wil ze het aantal overeenkomsten met landen van herkomst uitbreiden, zoals die bestaat met onder andere Tunesië.
Doel daarvan is het verminderen van het aantal asielzoekers dat over de Middellandse Zee naar Europa komt en het terugnemen van asielzoekers door de herkomstlanden. "We zullen meer werk maken van terugkeer, het voorkomen van illegale migratie en het bestrijden van mensensmokkel", zei Von der Leyen in haar toespraak in het Europees Parlement.
Von der Leyen wil een nieuw klimaatbeleid opstellen, dat ze een 'clean industrial deal' noemt. Onderdeel daarvan is het wettelijk vastleggen van de vermindering van de uitstoot met 90 procent in 2040. Ze wil vasthouden aan de doelstellingen van de recent aangenomen 'Green Deal'. Die Green Deal omvat een groot aantal Europese milieu- en klimaatmaatregelen. Het gaat nu vooral om de implementatie daarvan, benadrukte ze.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.
1 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Door de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran zijn volgens mensenrechtenorganisatie HRANA meer dan 3000 mensen omgekomen, onder wie meer burgers dan militairen. De in de VS gevestigde ngo zegt zich bij die cijfers te baseren op een uitgebreid Iraans netwerk, evenals op meldingen uit de gezondheidszorg en van hulpdiensten.
3 uur geledenROME (ANP/AFP) - De luchtbasis Ali Al Salem in Koeweit, waar zowel Italiaanse als Amerikaanse troepen zijn gestationeerd, is getroffen door een droneaanval, meldt het Italiaanse leger. Er vielen geen gewonden. De drone "trof een hangar waarin zich een op afstand bestuurd vliegtuig van de Italiaanse Task Force Air (TFA) bevond", schrijft de Italiaanse generaal Luciano Portolano op X. "Dit toestel is daarbij vernietigd."
4 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël is van plan om de oorlog tegen Iran voorlopig voort te zetten. Een woordvoerder van het leger zei tegen CNN dat de aanvallen nog zeker drie weken duren.
4 uur geleden