Von der Leyen wil aparte commissaris voor Defensie
STRAATSBURG (ANP) - Ursula von der Leyen wil de komende vijf jaar een "echte Europese Defensie-unie" opbouwen. Als ze later donderdag wordt herkozen als voorzitter van de Europese Commissie, gaat ze een commissaris voor Defensie benoemen. Ook wil ze een Eurocommissaris voor huisvesting.
Von der Leyen kondigt de beide nieuwe Eurocommissarissen aan in haar donderdag gepresenteerde politieke programma.
"De lidstaten zullen altijd verantwoordelijk blijven voor hun eigen troepen, van doctrine tot inzet", schrijft ze over defensie. "Maar Europa kan veel doen om de inspanningen ter versterking van de defensie-industrie, innovatie en de interne markt te ondersteunen en te coördineren."
Huisvesting
De EU maakt ondertussen een "wooncrisis" door, constateert de Duitse. "Mensen worstelen om een betaalbaar huis te vinden." Daarom wil ze voor het eerst een commissaris belasten met huisvesting en komt ze met een plan om onder meer meer geld los te krijgen van overheden en private investeerders.
De komende vijf jaar wil Von der Leyen van de centrumrechtse EVP ook extra inzetten op veiligheid. Ze vindt dat Europol en de Europese grenswacht Frontex moeten worden versterkt. Het aantal grenswachten wordt verdriedubbeld naar 30.000.
Migratie- en asielpact
Volgens de politica is het nu eerst zaak dat het eerder dit jaar aangenomen Europese migratie- en asielpact wordt uitgevoerd. Ze wil het aanscherpen, vooral waar het gaat om het terugkeerbeleid van uitgeprocedeerde asielzoekers of migranten die geen recht hebben op asiel. Het terugkeerbeleid moet eenvoudiger worden. Ook wil ze het aantal overeenkomsten met landen van herkomst uitbreiden, zoals die bestaat met onder andere Tunesië.
Doel daarvan is het verminderen van het aantal asielzoekers dat over de Middellandse Zee naar Europa komt en het terugnemen van asielzoekers door de herkomstlanden. "We zullen meer werk maken van terugkeer, het voorkomen van illegale migratie en het bestrijden van mensensmokkel", zei Von der Leyen in haar toespraak in het Europees Parlement.
Von der Leyen wil een nieuw klimaatbeleid opstellen, dat ze een 'clean industrial deal' noemt. Onderdeel daarvan is het wettelijk vastleggen van de vermindering van de uitstoot met 90 procent in 2040. Ze wil vasthouden aan de doelstellingen van de recent aangenomen 'Green Deal'. Die Green Deal omvat een groot aantal Europese milieu- en klimaatmaatregelen. Het gaat nu vooral om de implementatie daarvan, benadrukte ze.
Meer uit Buitenland
ABUJA (ANP) - Bij twee aanvallen in Nigeria zijn zondag zeker meer dan twintig doden gevallen. Het Nigeriaanse leger zegt dat het een poging tot een massaontvoering verijdeld heeft.
10 minuten geledenBEIROET (ANP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op Libanon zijn zondag zeker vijftien mensen omgekomen. Naast eerder aangekondigde doden bij aanvallen in Kfarhata in Zuid-Libanon en in de wijk Jnah in Beiroet, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid dat er ook drie mensen zijn omgekomen bij een aanval op een flatgebouw in Ain Saadeh, ten oosten van de hoofdstad.
11 minuten geledenSTUTTGART (ANP) - Twee Duitse mannen die zondag naar paaseieren aan het zoeken waren, stuitten op een flacon met de opdruk 'Polonium 210'. Dat is een zeer radioactieve stof.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische legerchef Eyal Zamir heeft het Israëlische leger alle gebieden ten zuiden van de Litani-rivier in Libanon omgevormd tot een "operationele zone", naar eigen zeggen om Hezbollah te bestrijden. Israël voert in Zuid-Libanon een grondoffensief uit dat het almaar uitbreidt.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn ultimatum aan Iran om de Straat van Hormuz te openen dinsdagavond afloopt. "Als ze tegen dinsdagavond niets ondernemen, zullen ze geen elektriciteitscentrales meer hebben en zullen er geen bruggen meer overeind staan," aldus Trump in een interview met The Wall Street Journal.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.
12 uur geleden