Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Von der Leyen: wijziging Oekraïense grenzen niet met geweld

Von der Leyen: wijziging Oekraïense grenzen niet met geweld

BRUSSEL (ANP) - De grenzen van Oekraïne kunnen niet met geweld worden gewijzigd en de Oekraïense krijgsmacht mag niet zodanig worden beperkt dat het land kwetsbaar wordt voor een toekomstige aanval, stelt Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Ze vindt ook dat de Europese Unie een centrale rol moet spelen in een vredesakkoord voor Oekraïne.

Deze punten zijn volgens haar belangrijk voor een rechtvaardige en blijvende vrede en de Oekraïense soevereiniteit. De terugkeer van alle Oekraïense kinderen die sinds de invasie "zijn ontvoerd door Rusland", moet volgens haar ook worden opgenomen in een vredesakkoord. Volgens Oekraïne gaat het om ongeveer 20.000 kinderen.

Von der Leyens verklaring komt op de dag van overleg tussen topfunctionarissen van de Verenigde Staten, Oekraïne en Europese bondgenoten in Genève. De besprekingen gaan over het Amerikaanse conceptvoorstel voor vrede, waarin onder meer staat dat Oekraïne grondgebied moet opgeven.

Terughalen kinderen

"Elk geloofwaardig en duurzaam vredesplan moet allereerst het doden stoppen en een einde maken aan de oorlog, zonder zaden te zaaien voor een toekomstig conflict", vindt Von der Leyen. Ze wijst erop dat Oekraïne voor een Europese toekomst heeft gekozen, verwijzend naar de Oekraïense wens om lid te worden van de Europese Unie.

De voorzitter zegt dat Brussel samen met Oekraïne, de lidstaten, de coalitie van bereidwilligen en de Verenigde Staten zal blijven samenwerken om stappen naar vrede te zetten. Ze laat ook weten dat met Oekraïne en Canada wordt gewerkt aan een top over het terughalen van de Oekraïense kinderen.

Meer uit Buitenland

Vader en zoon na vier dagen onder puin Venezuela gehaald

CARABALLEDA (ANP) - Reddingswerkers hebben zondag een vader en zijn zoon levend onder het puin van een ingestort gebouw in de Venezolaanse kuststad Caraballeda weten te halen.

2 uur geleden
Venezuela: dodental loopt op, meer Amerikaanse hulp op komst

CARACAS (ANP) - Het dodental als gevolg van de dubbele aardbeving woensdag in Venezuela is opgelopen naar 1450 personen. Dat meldde de Venezolaanse parlementsvoorzitter Jorge Rodriguez zondag.

2 uur geleden
NAVO-chef Rutte prijst trans-Atlantische band bij viering VS

BRUSSEL (ANP) - Bij de viering van de 250e verjaardag van de Verenigde Staten in Brussel heeft NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte de trans-Atlantische band geprezen. Volgens hem zijn de VS "een baken" en de fundering waarop de NAVO rust.

4 uur geleden
Zeker vijftien zwemmers omgekomen in Duitsland

BERLIJN (ANP) - Sinds vrijdag zijn zeker vijftien mensen in Duitsland omgekomen tijdens het zwemmen. Het jongste slachtoffer was een kind van 8 jaar dat in het Rijn-Hernekanaal in het Ruhrgebied verdronk.

4 uur geleden
Axios: VS en Iran staken aanvallen, dinsdag gesprek in Doha

WASHINGTON (ANP/RTR) - De VS en Iran hebben afgesproken om de aanvallen op elkaar te staken. Dat meldt Axios zondag op basis van een hoge Amerikaanse functionaris.

5 uur geleden
Israël meldt vernietiging tunnel van Hezbollah in Zuid-Libanon

TEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische leger zegt ondergrondse infrastructuur te hebben vernietigd die zou worden gebruikt door de Libanese beweging Hezbollah in een dorp in Zuid-Libanon. Dat staat in een gezamenlijke verklaring van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en minister van Defensie Israel Katz.

6 uur geleden
Poetin: Rusland zet offensief voort ongeacht voorstel Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft gezegd dat het Russische leger zijn offensief op Oekraïens grondgebied voortzet. Een recent voorstel van Kyiv om wederzijds af te zien van aanvallen met langeafstandsraketten verandert daar niets aan, aldus Poetin.

7 uur geleden