Von der Leyen waarschuwt Trump voor vergelding bij handelsoorlog
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal het niet over haar kant laten gaan als de Amerikaanse president Donald Trump importtarieven voor goederen en diensten vanuit de EU fors gaat verhogen. "Als zij oneerlijk of willekeurig wordt aangepakt, zal de Europese Unie krachtig reageren", zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen maandag na afloop van de top van EU-regeringsleiders.
Ze verwees daarbij naar de tariefsverhogingen die Trump dit weekend oplegde aan Mexico en Canada. Op het laatste moment werden de heffingen met 30 dagen uitgesteld, na beloftes van de buurlanden van de VS.
Amerikaanse importtarieven verhogen volgens Von der Leyen "de kosten voor bedrijven, schaden werknemers en consumenten, zorgen voor onnodige economische verstoringen en jagen de inflatie aan".
De EU-top stond vrijwel geheel in het teken van defensie, maar de trans-Atlantische relatie met de VS stond ook hoog op de agenda. Von der Leyen benadrukte dat het de belangrijkste relatie van de VS is. "Het is fundamenteel voor het bevorderen van vrede, veiligheid en welvaart."
Er staat volgens de Commissievoorzitter dus veel op het spel. Tegen die achtergrond hebben de EU-leiders gesproken over manieren "om een zeer pragmatische samenwerking met de Verenigde Staten te versterken". Er zijn "nieuwe uitdagingen en groeiende onzekerheden", zei Von der Leyen na afloop.
De Europese Unie is volgens de Duitse politica bereid tot een "robuuste, maar constructieve dialoog met de Verenigde Staten", maar pikt niet alles. Voor een eventuele strijd "zijn we klaar", waarschuwde ze.
Meer uit Buitenland
QUITO (ANP) - Het ziet ernaar uit dat kiezers in Ecuador tegen de terugkeer van buitenlandse militaire bases hebben gestemd. Dat blijkt uit de eerste resultaten van het referendum dat zondag werd gehouden.
19 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump lijkt een ommekeer te hebben gemaakt wat betreft de openbaarmaking van de zogenoemde Epstein-documenten. "Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden moeten stemmen voor het vrijgeven van de Epstein-documenten, omdat we niets te verbergen hebben", schreef Trump op zijn sociale mediaplatform Truth Social.
20 minuten geledenSANTIAGO (ANP) - In de voorlopige exitpoll van de presidentsverkiezingen in Chili gaat de communistische Jeanette Jara voorop, gevolgd door de extreemrechtse José Antonio Kast. In de tweede ronde, die op 14 december plaatsvindt, zullen Jara en Kast het tegen elkaar opnemen, bevestigt de huidige Chileense president Gabriel Boric.
3 uur geledenNEUSS (ANP/DPA) - Volgens Duitse autoriteiten is een omstreden veiling van holocaustobjecten geannuleerd. De kavels zijn inmiddels verwijderd van de website van het veilinghuis in het West-Duitse Neuss.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De kans groeit dat het Amerikaanse parlement een vrijgave van de zogenoemde Epstein-documenten gaat afdwingen. De dossiers gaan over een spraakmakend misbruikschandaal waarin de Republikeinse president Donald Trump mogelijk een rol speelt. Volgens een Republikeinse parlementariër zullen mogelijk honderd of meer partijgenoten meestemmen met de oppositionele Democraten.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse vliegdekschip USS Gerald R. Ford is met een begeleidende vloot aangekomen in de Caribische Zee, meldt het Amerikaanse ministerie van Defensie. De vloot is de Caribische wateren binnengevaren via de Anegada-passage, een waterweg ten oosten van de Britse Maagdeneilanden.
12 uur geledenCAÏRO (ANP/DPA) - Twee weken na de feestelijke opening van het Groot Egyptische Museum (GEM) in Caïro is besloten de bezoekersstromen te beheersen. Toegangskaarten kunnen alleen nog voor een tijdvak worden geboekt. Vanaf begin december is de ticketverkoop tot nader order alleen nog online mogelijk, meldt het museum.
13 uur geleden