Von der Leyen waarschuwt Trump voor vergelding bij handelsoorlog
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal het niet over haar kant laten gaan als de Amerikaanse president Donald Trump importtarieven voor goederen en diensten vanuit de EU fors gaat verhogen. "Als zij oneerlijk of willekeurig wordt aangepakt, zal de Europese Unie krachtig reageren", zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen maandag na afloop van de top van EU-regeringsleiders.
Ze verwees daarbij naar de tariefsverhogingen die Trump dit weekend oplegde aan Mexico en Canada. Op het laatste moment werden de heffingen met 30 dagen uitgesteld, na beloftes van de buurlanden van de VS.
Amerikaanse importtarieven verhogen volgens Von der Leyen "de kosten voor bedrijven, schaden werknemers en consumenten, zorgen voor onnodige economische verstoringen en jagen de inflatie aan".
De EU-top stond vrijwel geheel in het teken van defensie, maar de trans-Atlantische relatie met de VS stond ook hoog op de agenda. Von der Leyen benadrukte dat het de belangrijkste relatie van de VS is. "Het is fundamenteel voor het bevorderen van vrede, veiligheid en welvaart."
Er staat volgens de Commissievoorzitter dus veel op het spel. Tegen die achtergrond hebben de EU-leiders gesproken over manieren "om een zeer pragmatische samenwerking met de Verenigde Staten te versterken". Er zijn "nieuwe uitdagingen en groeiende onzekerheden", zei Von der Leyen na afloop.
De Europese Unie is volgens de Duitse politica bereid tot een "robuuste, maar constructieve dialoog met de Verenigde Staten", maar pikt niet alles. Voor een eventuele strijd "zijn we klaar", waarschuwde ze.
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP) - Inwoners van de Litouwse hoofdstad Vilnius werden woensdag korte tijd opgeroepen te schuilen vanwege een dronemelding. Onder meer de Litouwse president en premier gaven gehoor aan die oproep, nadat ook in het parlement het luchtalarm was afgegaan, melden staatsmedia. Ook het vliegveld nabij de stad sloot enige tijd.
7 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten en Israël wilden bij aanvang van de oorlog in Iran de voormalige president Mahmoud Ahmadinejad aan de macht helpen. Dat schrijft de Amerikaanse krant The New York Times, die zich baseert op informatie van anonieme bronnen. Het plan zou al meteen zijn misgelopen toen Ahmadinejad daarbij gewond raakte.
55 minuten geledenMALÉ (ANP/AFP/RTR) - Op de Malediven zijn de twee laatste lichamen van de vijf omgekomen Italiaanse duikers geborgen. De Italianen stierven vorige week donderdag tijdens een duiktocht naar onderwatergrotten.
59 minuten geledenKYIV (ANP) - Vrouwen in Oekraïne kunnen weer vrijelijk de grens oversteken. Dat melden RBC Ukraine en Ukrinform op gezag van de grenswacht in het land. Eerder golden nog restricties voor vrouwen in bepaalde posities, zoals sommige overheidsmedewerkers, parlementariërs, hoogwaardigheidsbekleders en rechters. De opheffing volgt op een vrijdag aangekondigd kabinetsbesluit.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff zal binnenkort Rusland aandoen, meldt een Kremlinverslaggever op gezag van Witkoffs Russische evenknie, Kirill Dmitriev.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Regeringen van EU-landen bespreken of voormalig president van de Europese Centrale Bank Mario Draghi of voormalig bondskanselier Angela Merkel de EU zou kunnen vertegenwoordigen in mogelijke onderhandelingen met de Russische president Vladimir Poetin over de oorlog in Oekraïne. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times.
4 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft zijn Russische collega Vladimir Poetin ontvangen voor een topontmoeting. Dit gebeurde minder dan een week na het ontspanningsinitiatief van hun Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump in Beijing, aldus Russische staatsmedia.
4 uur geleden