Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Von der Leyen waarschuwt Orbán voor sussen en toegeven aan Poetin

Von der Leyen waarschuwt Orbán voor sussen en toegeven aan Poetin

BRUSSEL (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán moet de Russische president Vladimir Poetin niet willen paaien, vindt EU-kopstuk Ursula von der Leyen. Ze waarschuwt Orbán, die Poetin tot afgrijzen van EU-leiders wil bezoeken, voor "appeasement", de beruchte toegevingspolitiek van de toenmalige Britse premier jegens Adolf Hitler.

Orbáns bezoek aan het Kremlin wekt veel verontwaardiging, omdat een ontmoeting met de man achter de Russische invasie van Oekraïne voor nagenoeg de hele EU tot nader order taboe is. De woede is des te groter nu Hongarije sinds maandag voor een halfjaar voorzitter is van de EU-landen. EU-leiders haastten zich daarom om te onderstrepen dat de Hongaarse premier in Moskou niet namens de EU optreedt.

"Appeasement zal Poetin niet stoppen", schrijft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie op X naar aanleiding van de omstreden visite. "Alleen eensgezindheid en vastberadenheid zullen de weg naar een alomvattende, rechtvaardige en bestendige vrede in Oekraïne effenen."

De Groenen in het Europees Parlement vragen Von der Leyen en haar collega-voorzitters van de raad van regeringsleiders en het parlement om in te grijpen. Een EU-voorzitter kan dit niet maken, vinden ze. "Het bezoek van de premier van Hongarije aan Moskou is een duidelijke inbreuk op het beginsel van loyale samenwerking dat is vastgelegd in het Europees verdrag", schrijven fractieleiders Bas Eickhout en Terry Reintke aan Von der Leyen, Charles Michel en Roberta Metsola. "We vragen u om alle instrumenten te gebruiken waarover u beschikt om dit te beletten."

Meer uit Buitenland

Premier India dringt aan op terugkeer naar vrede in de wereld

NEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi heeft zijn gast uit Rusland, president Vladimir Poetin, gezegd dat de wereld moet terugkeren naar vrede. Modi zei dat India geen neutraal land is, maar aan de kant van de vrede staat.

32 minuten geleden
Leiders Congo en Rwanda ondertekenen vredesakkoord

WASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.

12 uur geleden
Europese leiders wantrouwen Oekraïne-vredesgezant VS diep

DEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.

14 uur geleden
Rusland blokkeert nu ook Snapchat om terrorisme

MOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.

14 uur geleden
Britse sancties na rapport over vergiftigingen uit 2018

LONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.

19 uur geleden
Ex-buitenlandchef EU treedt af als rector om fraudeonderzoek

BRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.

19 uur geleden
Irak noemt vroegtijdige publicatie terrorismelijst een 'fout'

BAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.

19 uur geleden