Von der Leyen 'vol vertrouwen' over EU-commissaris rechtsstaat
BRUSSEL (ANP) - EU-commissaris Věra Jourová , verantwoordelijk voor Transparantie en Waarden in het dagelijks EU-bestuur, heeft het "volste vertrouwen" van haar baas Ursula von der Leyen. De Europese Commissie zal "zeer binnenkort" antwoorden op een brief van de Hongaarse premier Viktor Orbán waarin hij eist dat Von der Leyen haar Tsjechische vicevoorzitter ontslaat, aldus een woordvoerder. Orbán is woedend omdat Jourová heeft gezegd dat in Hongarije "een zieke democratie wordt gebouwd" en wil niets meer van haar weten.
Volgens de woordvoerder is de positie van de commissie over de situatie in Hongarije "wel bekend" en zal dat woensdag nog eens benadrukt worden als Jourová en commissaris Didier Reynders (Justitie) voor het eerst rapporten presenteren over de rechtsstaat in alle EU-landen. Moeilijke onderwerpen moeten bespreekbaar zijn, zei de woordvoerder. "Onze deuren staan altijd open voor dialoog".
Orbán schrijft in zijn brief dat Jourová ook het Hongaarse volk heeft beledigd. In een interview zegt ze dat Hongaren niet in de positie verkeren om een onafhankelijke mening te vormen. De verklaringen van de Tsjechische zijn een "rechtstreekse politieke aanval op de democratisch gekozen Hongaarse regering" en in tegenspraak met de rol van de commissie als "neutrale en objectieve instelling", aldus Orbán.
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft huisarrest opgelegd aan tien personen die oud-president Jair Bolsonaro zouden hebben geholpen bij zijn poging om een staatsgreep te plegen. Ze werden al eerder veroordeeld, maar waren tot nu toe nog op vrije voeten in afwachting van hun hoger beroep.
31 minuten geledenNIAMEY (ANP/AFP) - De Nigerese militaire junta heeft een algehele mobilisatie afgekondigd om een opstand van jihadisten te bestrijden. Volgens de junta kunnen nu "mensen, eigendommen en diensten worden gevorderd om bij te dragen aan de verdediging van het thuisland".
56 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Oekraïne in zijn ogen geen haast heeft om de oorlog te beëindigen. Hij dreigde dat Rusland al zijn doelen met geweld zou bereiken als Kyiv het conflict niet op vreedzame wijze zou willen oplossen.
3 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Kyiv en omgeving hebben 1 miljoen mensen volgens een Oekraïense energiemaatschappij nog steeds geen stroom na de Russische aanvallen van zaterdagochtend. In de regio wonen naar schatting 3 miljoen mensen. De temperatuur is volgens weerberichten 1 graad Celsius en zakt zondag en komende week naar temperaturen voortdurend onder nul.
3 uur geledenHALIFAX (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft bij het bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekendgemaakt dat zijn land met een nieuw steunpakket voor Oekraïne komt. Het gaat om economische hulp ter waarde van 2,5 miljard Canadese dollar (1,6 miljard euro). Dat geld moet Oekraïne helpen om leningen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te kunnen krijgen.
3 uur geledenTAIPEI/YILAN (ANP/AFP/RTR) - Ruim 30 kilometer voor de noordoostkust van Taiwan heeft zich op een diepte van 73 kilometer een aardbeving voorgedaan met een kracht van tussen de 6.6 en 7.0, aldus de plaatselijke autoriteiten en meteorologische instellingen. Het epicentrum was onder de zeebodem ten oosten van de kustplaats Yilan, die niet ver van de hoofdstad Taipei ligt.
5 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Bij de Amerikaanse aanvallen in Nigeria zijn in de nacht van donderdag op vrijdag niet alleen strijders van Islamitische Staat (IS) getroffen, zoals de Amerikaanse president Donald Trump verkondigde. Volgens een woordvoerder van de Nigeriaanse president zijn ook kleinere groepen geraakt.
5 uur geleden