Von der Leyen vaart uit tegen geweld kolonisten in bezet gebied
SAINT JOHN'S (ANP/RTR) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, stelt dat het steeds hevigere geweld tegen Palestijnen van Joodse kolonisten op de bezette Westelijke Jordaanoever moet stoppen. "Het Palestijnse volk en hun Arabische buren moeten de verzekering krijgen dat ze niet verdreven worden, maar perspectief hebben op een onafhankelijke Palestijnse staat, de Westelijke Jordaanoever en Gazastrook verenigd".
"Het geweld moet stoppen en vreedzaam samenleven is alleen mogelijk met de oplossing van twee staten (Israël en Palestina)", aldus de voorzitter op een topconferentie van de EU en Canada in de Oost-Canadese stad Saint John's. Westerse leiders maken zich zorgen over de escalatie van het geweld dat de kolonisten plegen. Het zou sinds de oorlog tussen Israël en Hamas in oktober losbarstte steeds bloediger worden. Von der Leyen zei dat de Jordaanoever lijdt onder "het onacceptabele geweld gepleegd door extremisten".
De Amerikaanse president Joe Biden en de nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken, David Cameron, haalden recent ook fel uit naar de Joodse kolonisten. Israël bezette in 1967 Oost-Jeruzalem en de Westelijke Jordaanoever. Sindsdien proberen Israëlische regeringen er het grondgebied van hun land uit te breiden met annexatie en kolonisatie. Er wonen al een half miljoen kolonisten op de Westoever waar ook 3 miljoen Palestijnen wonen.
De kolonisatie van bezet gebied is naar internationaal recht illegaal. De internationale gemeenschap wil net als de Palestijnen graag vrede met een staat Palestina naast Israël. En die zou dan op de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook moeten zijn, met Oost-Jeruzalem als hoofdstad.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse premier Donald Tusk heeft landgenoten in Iran opgeroepen dat land onmiddellijk te verlaten. Hij meent dat er een risico is op een gewapend conflict en dat er al over een paar uur mogelijk geen kans meer is op evacuatievluchten.
12 minuten geledenNAIROBI (ANP/AFP) - Meer dan duizend Kenianen zijn voor Rusland gaan vechten in Oekraïne. Dat komt naar voren in een inlichtingenrapport dat is gepresenteerd aan het Keniaanse parlement.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Een Brits echtpaar heeft in Iran een gevangenisstraf van tien jaar opgelegd gekregen voor spionage, maakte de familie bekend. De Britse regering noemde de uitspraak "afschuwelijk en totaal onverdedigbaar".
1 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben beklemtoond dat er in oktober vorig jaar zeer waarschijnlijk volkerenmoord is gepleegd in de Soedanese stad El-Fasher. Doelwit waren leden van niet-Arabische etnische groepen. Een onderzoeksmissie van de VN concludeert dat op de inname van de stad door de Rapid Support Forces (RSF) "drie dagen van absolute gruwelen" volgden. De daders zouden moeten worden berecht, vindt de missie.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De berichtenapp Telegram heeft verklaard geen inbreuken op de encryptie te hebben gevonden. De beschuldiging van de Russische regering dat buitenlandse inlichtingendiensten berichten van Russische soldaten zien, wordt door Telegram van de hand gewezen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en België doen onderzoek naar een treinverbinding tussen Eindhoven en Brussel. Het kan gaan om nieuw spoor, maar ook om een nieuwe treindienst over bestaand spoor.
3 uur geledenSEOUL (ANP/RTR/AFP) - Oud-president Yoon Suk-yeol heeft in Zuid-Korea een levenslange celstraf opgelegd gekregen. Hij riep in 2024 de militaire noodtoestand uit en stortte zijn land daarmee in politieke chaos.
3 uur geleden