Von der Leyen vaart uit tegen geweld kolonisten in bezet gebied
SAINT JOHN'S (ANP/RTR) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, stelt dat het steeds hevigere geweld tegen Palestijnen van Joodse kolonisten op de bezette Westelijke Jordaanoever moet stoppen. "Het Palestijnse volk en hun Arabische buren moeten de verzekering krijgen dat ze niet verdreven worden, maar perspectief hebben op een onafhankelijke Palestijnse staat, de Westelijke Jordaanoever en Gazastrook verenigd".
"Het geweld moet stoppen en vreedzaam samenleven is alleen mogelijk met de oplossing van twee staten (Israël en Palestina)", aldus de voorzitter op een topconferentie van de EU en Canada in de Oost-Canadese stad Saint John's. Westerse leiders maken zich zorgen over de escalatie van het geweld dat de kolonisten plegen. Het zou sinds de oorlog tussen Israël en Hamas in oktober losbarstte steeds bloediger worden. Von der Leyen zei dat de Jordaanoever lijdt onder "het onacceptabele geweld gepleegd door extremisten".
De Amerikaanse president Joe Biden en de nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken, David Cameron, haalden recent ook fel uit naar de Joodse kolonisten. Israël bezette in 1967 Oost-Jeruzalem en de Westelijke Jordaanoever. Sindsdien proberen Israëlische regeringen er het grondgebied van hun land uit te breiden met annexatie en kolonisatie. Er wonen al een half miljoen kolonisten op de Westoever waar ook 3 miljoen Palestijnen wonen.
De kolonisatie van bezet gebied is naar internationaal recht illegaal. De internationale gemeenschap wil net als de Palestijnen graag vrede met een staat Palestina naast Israël. En die zou dan op de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook moeten zijn, met Oost-Jeruzalem als hoofdstad.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De Iraanse veiligheidsdiensten pleegden massamoorden op demonstranten nadat de grote protesten in het land op 8 januari escaleerden, meldt mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch. Naar schatting zijn hierbij duizenden demonstranten omgekomen, hoewel het door een internetblokkade moeilijk is een dodental vast te stellen.
49 minuten geledenSEOUL (ANP/RTR) - In de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul heeft een bus een gebouw geramd. Daarbij zijn dertien gewonden gevallen, onder wie twee zwaargewonden. Dat melden persbureaus YTN TV en Yonhap.
57 minuten geledenSEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse oud-president Yoon Suk-yeol is veroordeeld tot vijf jaar cel wegens het belemmeren van de rechtsgang. Hij zou de politie hebben tegengewerkt bij zijn arrestatie in januari 2025. Yoon riep een maand eerder kortstondig de militaire noodtoestand uit om het parlement buitenspel te zetten. Aanklagers hadden een gevangenisstraf van tien jaar tegen hem geëist.
1 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - In een achtergestelde wijk van het chique district Gangnam in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul woedt een grote brand. Bijna 300 brandweerlieden bestrijden de brand. In totaal werden 85 brandweerwagens naar de plek gestuurd.
3 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Ruim een maand nadat in Australië het verbod op sociale media voor jongeren onder de 16 jaar is ingegaan, zijn ongeveer 4,7 miljoen accounts van Australische tieners gedeactiveerd. Dat meldde de Australische internettoezichthouder vrijdag.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrijft op Truth Social dat de internationale vredesraad voor de Gazastrook, die toezicht moet houden op het overgangsbestuur, is gevormd. De zogeheten Board of Peace is een belangrijk onderdeel van de tweede fase van Trumps vredesplan voor Gaza.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Donald Trump haar Nobelprijs voor de Vrede aangeboden. Dat zei de oppositiepoliticus enkele uren na afloop van haar lunch met de Amerikaanse president in het Witte Huis. Een functionaris van het Witte Huis bevestigde dat Trump van plan is de medaille te houden.
10 uur geleden