Von der Leyen stelt adviesorgaan over AI voor op G20-top
NEW DELHI (ANP/DPA) - Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen heeft voorgesteld om een mondiaal adviesorgaan op te richten dat zich buigt over de mogelijkheden maar ook gevaren van kunstmatige intelligentie (AI). De Duitse politica heeft een orgaan in gedachten dat vergelijkbaar is met het VN-klimaatpanel IPCC, zo legde ze zondag uit tegen het einde van de G20-top in India.
"De cruciale vraag is hoe we een snel veranderende technologie kunnen benutten", zei Von der Leyen. "Het is veelzeggend dat zelfs de makers en uitvinders van AI de politiek oproepen om regels te maken."
De mogelijke gevaren van kunstmatige intelligentie zijn al langer onderwerp van debat. Zo wordt gevreesd dat technologie als de tekstgenerator ChatGPT of Googles software Bard kan worden gebruikt om nepinformatie te produceren en te verspreiden.
Belangrijke basis
In maart stelden verschillende vooraanstaande figuren uit de techwereld, zoals Tesla-baas Elon Musk en Apple-medeoprichter Steve Wozniak, een moratorium van minimaal zes maanden voor op de ontwikkeling van krachtige AI. Dit zou de industrie de tijd geven om veiligheidsnormen vast te stellen voor de ontwikkeling van AI en om mogelijke schade als gevolg van de risicovolste AI-technologieën te voorkomen.
Experts van het IPCC, dat Von der Leyen noemde als model voor een AI-orgaan, inventariseren elke vijf tot zeven jaar de stand van de wetenschappelijke kennis over klimaatverandering. Voor veel landen, waaronder Nederland, vormen de IPCC-rapporten een belangrijke basis voor politieke beslissingen op het gebied van klimaatverandering.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz erkent de Belgische bezorgdheid over de inzet van bevroren Russisch geld voor Oekraïne. Alle landen moeten hetzelfde risico dragen, zei de bondskanselier na overleg met de Belgische premier Bart De Wever en Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Canadees-Amerikaanse toparchitect Frank Gehry is op 96-jarige leeftijd overleden, meldt The New York Times. Hij ontwierp onder meer het Guggenheim-museum in het Noord-Spaanse Bilbao. Volgens de krant was hij een van de grootste Amerikaanse architecten.
5 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro heeft voor de verkiezingen van volgend jaar zijn steun uitgesproken voor zijn oudste zoon Flávio Bolsonaro als presidentskandidaat. Dat maakte het hoofd van hun Liberale Partij bekend en Flávio heeft dit zelf bevestigd op X.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs zien de manier waarop de Verenigde Staten de EU heeft afgeschilderd in hun laatste veiligheidsstrategie als een aanval op de Europese waarden en manier van leven. In een Nationale Veiligheidsstrategie stelt de regering-Trump dat het verzet in Europa tegen de gevestigde orde moet worden aangewakkerd en dat radicaal-rechtse bewegingen moeten worden gesteund.
7 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP) - De Ierse politie onderzoekt een incident met onbekende drones rond de aankomst van het vliegtuig met de Oekraïense president Zelensky in de Ierse hoofdstad Dublin. Regeringsleider Micheál Martin heeft gezegd dat hij is geïnformeerd over drone-activiteiten op de avond van de landing. Later deze maand buigt de Nationale Veiligheidsraad zich over de kwestie, meldt de Ierse omroep RTE.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - De Soedanese stad el-Fasher is volgens waarnemers 'een enorme plaats delict' met hopen opgestapelde lijken in straten en massagraven. De Rapid Support Forces (RSF) die de stad zes weken geleden innamen, proberen bewijs voor hun massamoorden te vernietigen, meldt de Britse krant The Guardian.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - België doet volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de Franstalige omroep RTBF vrijdag besloten. Wie de Belgische kandidaat wordt, is nog niet bekend.
12 uur geleden