Von der Leyen: Oekraïne kan dit jaar volgende stap naar EU maken
KYIV (ANP) - Oekraïne voldoet bijna aan de voorwaarden voor de volgende belangrijke stap naar het EU-lidmaatschap, zegt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. Dat doel, dat Oekraïne nog dit jaar wil halen, is volgens haar "echt binnen handbereik" en "ik ben ervan overtuigd dat jullie dat kunnen bereiken".
Von der Leyen bracht zaterdag een verrassingsbezoek aan Kyiv aan de vooravond van een belangrijk tussenrapport van de commissie over de voortgang van Oekraïne. Op grond daarvan beslissen de EU-landen volgende maand of de aspirant-lidstaat klaar is voor de start van de onderhandelingen over de toetreding. Die maken van een kandidaat-lid stap voor stap politiek, juridisch en economisch een EU-land. Het krijgt daarbij begeleiding en financiële steun.
Oekraïne wil al langer aansluiten bij de EU, maar sinds Rusland het land is binnengevallen is dat een zaak van leven en dood. Door de oorlog laten ook de EU-landen hun aarzelingen over uitbreiding van de unie minder zwaar wegen. Al spraken ze wel af dat Oekraïne, dat bestuurlijk en economisch nog ver van de EU stond, aan zeven voorwaarden moest voldoen voor de toetredingsonderhandelingen konden beginnen.
Het land heeft "al veel meer dan 90 procent" van dat huiswerk afgerond, deelde Von der Leyen in Kyiv mee. De strijd tegen corruptie en de rechten van minderheden vragen nog wat extra inspanning, maar "jullie kunnen het halen, en snel ook". Afgelopen zomer waren nog maar twee van de zeven voorwaarden vervuld.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische regering sluit het Britse consulaat in Oost-Jeruzalem. Dat maakte minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar bekend nadat het Verenigd Koninkrijk maatregelen had aangekondigd tegen illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever.
31 minuten geledenWASHINGTON/MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin gebeld over het bezoek dat de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner afgelopen weekend hebben gebracht aan Moskou en Kyiv. Volgens het Kremlin heeft Trump aangegeven dat hij zo snel mogelijk een einde wil maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne.
47 minuten geledenSEOUL (ANP) - Zuid-Korea heeft een onderzoeksteam naar het Midden-Oosten gestuurd om de situatie bij de Straat van Hormuz te beoordelen. Het ministerie van Defensie meldt dat de "veiligheidsomstandigheden" daar worden bekeken, schrijft persbureau Yonhap.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Bij nieuwe Russische luchtaanvallen zijn twee doden gevallen. Burgemeester Vitali Klytsjko schrijft op X dat een magazijn geraakt is.
1 uur geledenSARAJEVO (ANP/AFP) - Bosnië zet twee Servische diplomaten het land uit omdat meerdere ministers de uitvaart van Ratko Mladić in Belgrado hadden bijgewoond. Minister van Buitenlandse Zaken Elmedin Konaković heeft de defensiegezant en een adviseur van de Servische inlichtingendienst opgedragen te vertrekken.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Een groep van twaalf landen heeft aangekondigd de handel in goederen met illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever te willen aanpakken. Landen kunnen zelf maatregelen nemen of die op Europees niveau steunen, stellen Canada, Denemarken, Finland, Frankrijk, IJsland, Ierland, Noorwegen, Polen, Portugal, Spanje, Zweden en het Verenigd Koninkrijk in een verklaring.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt dat een ontmoeting tussen Oekraïense, Russische en Amerikaanse onderhandelaars nog later deze maand kan plaatsvinden. Dat zei hij nadat de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner afgelopen weekend een bezoek hadden gebracht aan Moskou en Kyiv.
4 uur geleden