Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Von der Leyen: lidstaten moeten samen meer geld in economie steken

Von der Leyen: lidstaten moeten samen meer geld in economie steken

BRUSSEL (ANP) - Om als Europese Unie beter te kunnen concurreren, zijn nieuwe gezamenlijke fondsen nodig. Dat zei Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie, maandag bij de ontvangst van een rapport van Mario Draghi. Daarin hamert de voormalig president van de Europese Centrale Bank op het belang daarvan. Dit ligt uiterst gevoelig, weten zowel Draghi als Von der Leyen.

De politieke wil moet er zijn om gemeenschappelijke Europese economische projecten te starten. Ook moet worden gekeken hoe die gezamenlijk gefinancierd worden, zei Von der Leyen maandag tijdens een persconferentie.

Meer EU-budget vinden kan op twee manieren, zei de politica. De financiële afdracht van de 27 lidstaten kan hoger of nieuwe, eigen financiële bronnen kunnen worden aangeboord. Het invoeren van EU-belastingen is ook een mogelijkheid.

Sterke stimulans

"Nieuwe eigen middelen zijn ook een sterke stimulans voor een gemeenschappelijke Europese financiering. We moeten naar beide kijken", zei Von der Leyen.

De lidstaten staan hierover niet op één lijn. Het kabinet wil minder geld afdragen aan Europa. Ook Duitsland is tegenstander van meer nationaal geld naar de Europese Unie. Andere lidstaten zijn daar juist wel voor.

Radicale verandering

Draghi presenteerde maandag zijn langverwachte rapport over de Europese concurrentiekracht. Daarin schetst hij hoe de EU moet toewerken naar een nieuwe industriële strategie voor Europa. Volgens hem is er een "radicale verandering" nodig. Die is "dringend" en moet "concreet" zijn, voegde hij daaraan toe tijdens de persconferentie. Hij adviseert onder meer innovatie te versnellen en toe te werken naar koolstofarme productie.

Meer uit Financieel

Nederland grootste bouwer lange superjachten, maar markt koelt af

AMSTERDAM (ANP) - Nederland was in 2024 de grootste bouwer van lange superjachten ter wereld, meldt ABN AMRO in een nieuwe analyse. In Nederland werden vorig jaar zeven superjachten langer dan tachtig meter gemaakt. Italië is 's werelds grootste superjachtbouwer en produceert vooral kleinere superjachten. Maar na recordjaren lijkt de markt af te koelen.

1 uur geleden
Philips gaat ruim 150 miljoen dollar extra investeren in VS

AMSTERDAM (ANP) - Philips gaat ruim 150 miljoen dollar extra investeren in zijn productie en onderzoeksactiviteiten in de Verenigde Staten. Daarmee wil het zorgtechnologieconcern onder meer een fabriek in Pennsylvania uitbreiden, waar AI-gestuurde echografiesystemen worden gemaakt voor Amerikaanse ziekenhuizen.

1 uur geleden
Beurskoers Intel omhoog na gerucht over mogelijk overheidsbelang

NEW YORK (ANP) - De beurskoers van de Amerikaanse chipfabrikant Intel heeft donderdag een vlucht genomen op Wall Street. Beleggers zetten het aandeel ruim 7 procent hoger nadat persbureau Bloomberg had gemeld dat de regering-Trump in gesprek is met Intel over het nemen van een overheidsbelang in het concern. Dit zou de plannen van Intel om zijn productie in de Verenigde Staten uit te breiden ondersteunen, meldde Bloomberg op basis van ingewijden.

2 uur geleden
Reuters: Meta stond chatbots toe om te flirten met kinderen

MENLO PARK (ANP) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms stond Meta AI en zijn andere chatbots expliciet toe om 'sensuele' gesprekken te voeren met kinderen. Dat meldt persbureau Reuters, dat een intern beleidsdocument van Meta heeft ingezien en onderzoek naar de kwestie heeft gedaan.

3 uur geleden
Achterafbetaalapp Klarna zet meer geld weg voor slechte leningen

STOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - Aanbieder van achterafbetaling Klarna heeft in het tweede kwartaal veel meer geld opzijgezet voor leningen die het bedrijf mogelijk nooit meer terugkrijgt. Mede daardoor is het nettoverlies van het Zweedse bedrijf verder opgelopen.

4 uur geleden
Baas Deutsche Bahn ontslagen om 'dramatische' situatie op spoor

BERLIJN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse regering heeft de topman van Deutsche Bahn ontslagen. Met die ingreep hoopt Berlijn het kwakkelende spoorbedrijf te hervormen na jarenlange kritiek op de verslechterende dienstverlening.

6 uur geleden
Vakbond dreigt met staking vrachtpiloten KLM

LEIDSCHENDAM (ANP) - Vakbond AVV dreigt met een staking van vrachtpiloten bij KLM. De bond wil onder meer een langlopende baangarantie en afspraken zodat de ruim honderd vliegers van vrachtvliegtuigen van KLM later met pensioen kunnen.

6 uur geleden