Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Von der Leyen krijgt kritiek over ontbreken sancties Israël

Von der Leyen krijgt kritiek over ontbreken sancties Israël

BRUSSEL (ANP) - Walter Baier van de uiterst linkse fractie Europees Links verweet Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen in een EU-verkiezingsdebat met de vijf Europese lijsttrekkers in Brussel dat de Europese Unie nog steeds geen sancties heeft opgelegd aan Israël. Von der Leyen, ook lijsttrekker van de EVP, vond dat verwijt niet terecht. Ze vindt dat de EU zich moet blijven inspannen voor een tweestatenoplossing.

"Dat is de enige oplossing die vrede zal brengen in de regio", zei Von der Leyen. De tweestatenoplossing behelst een onafhankelijk Palestina in Gaza en op de Westelijke Jordaanoever, naast Israël. Von der Leyen erkende dat de situatie in Gaza dramatisch slecht is en dat de EU al het mogelijke moet doen om het leven van de Gazanen te beschermen. De unie doet dat ook al, zei de lijsttrekker van het machtige Europese centrumrechts.

De EU heeft de financiële hulp aan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA niet stopgezet, toen een aantal landen dat wel deed, zei Von der Leyen. Onder meer Nederland schortte de hulp op. Dat gebeurde nadat een aantal medewerkers van deze VN-organisatie door Israël was beschuldigd van samenspannen met leden van Hamas.

Recht op zelfverdediging

Daarnaast benadrukte ze dat Israël het recht op zelfverdediging heeft, waarbij ze verwees naar de terreuraanval van Hamas op 7 oktober. Daarbij werden zo'n 1200 Israëliërs en buitenlanders gedood en ongeveer 250 mensen gegijzeld. Von der Leyen voegde daar meteen aan toe dat de EU keer op keer Israël oproept zich daarbij aan het internationale recht te houden.

Von der Leyen schaarde zich na de Hamas-aanval aanvankelijk direct achter Israël. Naarmate Israël steeds minder heel liet van de Gazastrook, groeide de kritiek op haar opstelling. Die heeft ze inmiddels wat bijgesteld.

Meer uit Buitenland

Iraanse ayatollah Khamenei wordt begraven in thuisstad Mashhad

MASHHAD (ANP/AFP) - De hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, wordt begraven in zijn thuisstad Mashhad, meldt persbureau Fars. Khamenei kwam zaterdag om het leven bij bombardementen van Israël en de Verenigde Staten. Hij was 36 jaar aan de macht.

1 uur geleden
Iraanse media: gebouw van Assemblee van Experts gebombardeerd

QOM (ANP) - Een gebouw van de raad die de nieuwe ayatollah van Iran moet benoemen is gebombardeerd door Israël en de VS, meldt persbureau AFP op basis van lokale media. Na de dood van de hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft de 88-koppige raad van theologen de taak gekregen om een nieuwe leider te benoemen.

7 uur geleden
Zeker 40 doden en 246 gewonden bij Israëlische aanvallen in Libanon

BEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische aanvallen op Libanon hebben maandag en dinsdag tot minstens 40 doden en 246 gewonden geleid. Dat heeft het Libanese ministerie van Volksgezondheid meegedeeld.

9 uur geleden
Oekraïne meldt nieuwe schade aan Droezjba-oliepijpleiding

KYIV (ANP) - Oekraïne meldt dat opnieuw ernstige schade is ontstaan aan de Droezjba-oliepijpleiding, die wordt gebruikt om Russische olie te leveren aan onder meer Hongarije en Slowakije. Minister van Energie Denys Sjmyhal meldt volgens Interfax ‌Ukraine dat na een Russische aanval brand is uitgebroken.

9 uur geleden
Hezbollah waarschuwt voor 'openlijke oorlog met Israël'

BEIROET (ANP/DPA) - Nu Israël meer delen van Zuid-Libanon met grondtroepen bezet en tegelijk nieuwe Hezbollah-doelen aanvalt, kan dat uitmonden in een "nieuwe openlijke oorlog" tussen Israël en de beweging. Daarvoor waarschuwt Hezbollah.

10 uur geleden
Rode Kruis schaalt op in Midden-Oosten

TEHERAN (ANP) - Het Rode Kruis zegt fors meer noodhulp- en zoekteams in te zetten in het Midden-Oosten vanwege het geëscaleerde geweld daar. Onder meer in Iran, Israël en Libanon is de organisatie bezig met hulpoperaties na de vele luchtaanvallen van Israël, de Verenigde Staten en Iran.

10 uur geleden
VAE onderschepten tot nu toe 172 Iraanse raketten en 755 drones

ABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten zeggen tot nu toe 172 Iraanse raketten uit de lucht te hebben geschoten, meldt Al Jazeera. Dertien andere raketten landden in zee en een kwam neer op Emiraats grondgebied.

10 uur geleden