Von der Leyen: Israël moet beloften aan EU over Gaza nakomen
BRUSSEL (ANP) - Israël moet zich houden aan de beloften die het land aan de EU heeft gedaan voor het toestaan van meer humanitaire hulp in Gaza, schrijft voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen op X. "De inwoners van Gaza hebben te veel geleden, al veel te lang", schrijft ze.
EU-buitenlandchef Kaja Kallas heeft een afspraak gemaakt met Israël dat er meer goederen Gaza worden binnengelaten en dat humanitaire hulp weer zou worden opgestart. Ondanks die beloften worden er nog steeds Palestijnse burgers gedood die proberen humanitaire hulp te bereiken.
"De beelden uit Gaza zijn ondraaglijk", schrijft Von der Leyen. "De EU herhaalt haar oproep tot een vrije, veilige en snelle humanitaire hulpstroom. En tot volledige naleving van het internationaal en humanitair recht."
Schrappen handelsvoordelen
Eerder deze week hebben Europese landen zelf de situatie in Gaza scherp veroordeeld in een openbare brief.
Als de afspraken niet worden nageleefd liggen "alle opties" vanuit de EU nog op tafel, zei Kallas eerder. Zij had de afspraken met Israël gemaakt omdat het land zich niet houdt aan de voorwaarden voor het beschermen van mensenrechten, die zijn afgesproken in het associatieakkoord met de EU. Die opties variëren van het (deels) opschorten van het akkoord tot het schrappen van handelsvoordelen. De EU-buitenlandministers zijn verdeeld over het nemen van maatregelen tegen Israël.
De koppen bij elkaar
Wanneer er over eventuele consequenties wordt gesproken, is nog niet duidelijk. De kwestie wordt in ieder geval besproken eind augustus als EU-buitenlandministers bij elkaar zijn in Kopenhagen, zei een woordvoerder van de Europese Commissie.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Voormalig directeur van de FBI James Comey is voor de derde keer aangeklaagd door het Amerikaanse ministerie van Justitie. Volgens de aanklacht deelde hij in oktober 2016 geheime informatie over de nationale veiligheid met een verslaggever van The New York Times.
1 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro zegt dat hij van het hooggerechtshof het land niet mag verlaten. De rechtse politicus verloor zondag de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva, een uitslag die hij niet erkent.
5 uur geledenAMMAN (ANP/RTR/AFP) - Jordanië heeft luchtaanvallen uitgevoerd op wat het omschreef als schuilplaatsen van militanten in het zuiden van Syrië. De "terroristische organisaties" die daar actief zijn, zouden banden hebben met de verdachten van de dodelijke aanslag op een kerk in Jordanië.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat 1 miljoen dollar (bijna 895.000 euro) wordt uitgekeerd aan iedereen die kiezersfraude meldt met een arrestatie en veroordeling tot gevolg. In de Verenigde Staten worden volgende week belangrijke verkiezingen gehouden, de midterms.
6 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BELGA) - De Franse regering heeft een pakket onderwijshervormingen voorgesteld aan scholierenorganisaties, maar deze voldoen volgens deze groeperingen niet aan hun eisen. Daarom zullen de protesten voortgezet worden, aldus de organisaties na een gesprek met premier Sébastien Lecornu.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De verdachte van een dodelijke schietpartij in twee Parijse voorsteden heeft ontkend dat de daad racistisch gemotiveerd was. Bij de schietpartij van vrijdag vielen een dode en vijf gewonden. President Emmanuel Macron sprak eerder van een racistische terreurdaad en zei dat de schutter zijn slachtoffers op basis van geloof en huidskleur koos.
7 uur geledenCHARKIV (ANP/RTR) - Door een Russische aanval op de tweede stad van Oekraïne, Charkiv, zijn twee doden en vier gewonden gevallen. Dit meldde burgemeester Ihor Terechov.
8 uur geleden