Von der Leyen herhaalt blijvende EU-steun voor Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - Europese Commissie-voorzitter Ursula von der Leyen zegt dat Oekraïne kan rekenen op Europese steun zolang dat nodig is. Dat laat ze weten in een video waarmee ze een jaar oorlog markeert.
"Een jaar van wrede Russische agressie. Een jaar van heldhaftig Oekraïens verzet. Een jaar Europese solidariteit. Voor ons ligt een toekomst van eenheid. U vecht voor vrijheid, voor democratie en voor uw plaats in de Europese Unie. We zijn bij u, zolang dat nodig is", aldus Von der Leyen.
De Europese Raad gaf donderdag een verklaring af over de oorlog. Daarin werd kritiek geuit op Rusland en ook al gesproken van blijvende steun van de Europese Unie aan Oekraïne. In dezelfde verklaring werden Oekraïners geprezen vanwege de "ongelooflijke kracht" die zij het afgelopen jaar hebben getoond. "Zij hebben de wereld laten zien dat Oekraïners beslissen over de toekomst van Oekraïne".
"Samen met onze internationale partners zullen we ervoor zorgen dat Oekraïne zegeviert, dat het internationaal recht wordt gerespecteerd, dat de vrede en de Oekraïense territoriale integriteit binnen de internationaal erkende grenzen worden hersteld, dat Oekraïne wordt herbouwd en dat gerechtigheid geschiedt", aldus de Europese Raad. "Tot die dag zullen we niet rusten."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zijn begonnen met het schoonvegen van de Straat van Hormuz, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Iran zou hier tijdens de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op het land mogelijk zeemijnen in hebben gelegd. Hierdoor is de belangrijke zeestraat tot nu toe vrijwel dicht.
14 minuten geledenKYIV/MOSKOU (ANP) - De wapenstilstand tussen Oekraïne en Rusland is van start gegaan om 15.00 uur Nederlandse tijd. De Russische president Vladimir Poetin ging hier afgelopen donderdag mee akkoord, meer dan een week nadat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky het aanbod had gedaan. Het staakt-het-vuren vanwege Orthodox Pasen duurt tot en met zondag.
53 minuten geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De vredesonderhandelingen tussen de VS en Iran zijn begonnen. Dat bevestigt president Donald Trump tegen de Amerikaanse nieuwszender NewsNation. Ook de Iraanse staatstelevisie bevestigt dat de gesprekken zijn begonnen. De strijdende partijen zijn in Islamabad om onder bemiddeling van gastland Pakistan te spreken over een mogelijk duurzaam staakt-het-vuren.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Zuid-Libanon zijn tien mensen omgekomen, onder wie hulpverleners. Dat melden Libanese media op gezag van het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Het zou gaan om drie aanvallen in de regio Nabatieh. Het ministerie beticht Israël ervan "systematisch" aanvallen uit te voeren op hulpverleners.
2 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP) - Rusland en Oekraïne hebben onder bemiddeling van de Verenigde Arabische Emiraten een gevangenenruil uitgevoerd. Beide landen hebben zaterdag 175 krijgsgevangenen uitgewisseld, bevestigen ze.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zouden hebben ingestemd met het vrijgeven van bevroren Iraanse tegoeden in Qatar en bij andere buitenlandse banken. De stap zou "in direct verband staan" met een veilige doorvaart van de door Iran geblokkeerde Straat van Hormuz, zei een anonieme, hooggeplaatste Iraanse functionaris tegen persbureau Reuters. Tegenover datzelfde persbureau ontkende een Amerikaanse functionaris later op zaterdag dat zou zijn ingestemd met vrijgave.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne zal "op dezelfde manier" reageren als Rusland het staakt-het-vuren schendt. Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gemeld op X. Zijn land zal zich volgens hem houden aan de tijdelijke wapenstilstand, maar schrijft hij: "We weten allemaal met wie we te maken hebben."
3 uur geleden