
Von der Leyen heeft Rutte gesproken over uitkomst EU-top
BRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft secretaris-generaal van de NAVO Mark Rutte geïnformeerd over de uitkomst van de EU-top van donderdag, meldt ze vrijdag op X. Daarin werden 26 van de 27 lidstaten het eens over steun aan Oekraïne, Hongarije stemde niet in. Wel werden alle 27 lidstaten het eens dat Von der Leyen haar plan om honderden miljarden voor defensie-uitgaven beschikbaar te stellen, verder mag uitwerken.
In haar plan, Rearm Europe, stelt Von der Leyen voor om 800 miljard euro beschikbaar te stellen voor defensie via leningen en het oprekken van begrotingsnormen. Volgens de voorzitter komt het plan overeen met de wensen van de NAVO, doordat het mogelijkheden biedt om te investeren in militair materieel, "van lucht- en raketverdediging tot cyberoorlogvoering". "Daarmee versterkt het zowel Europa's defensie als het trans-Atlantische partnerschap", aldus Von der Leyen.
De Amerikaanse president Donald Trump zei donderdag andere NAVO-lidstaten niet militair te willen bijstaan als ze niet genoeg bijdragen. Hij wil al langere tijd dat NAVO-lidstaten meer gaan betalen aan defensie dan de in 2014 afgesproken 2 procent van het bruto binnenlands product.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - In zijn afscheidsrede heeft de Duitse bondskanselier Olaf Scholz de democraten in zijn land tot samenhang opgeroepen. Hij noemde de komende machtswisseling een "uitdrukking van democratische normaliteit".
7 minuten geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft luchtaanvallen uitgevoerd in Jemen na een raketaanval een dag eerder door Houthi-rebellen op de internationale luchthaven bij Tel Aviv. De Houthi's meldden Amerikaans-Israëlische luchtaanvallen op onder meer de haven van Hodeidah aan de Rode Zee.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering wil ongedocumenteerde immigranten 1000 dollar (ongeveer 884 euro) geven als ze bereid zijn vrijwillig het land te verlaten. De overheid betaalt bovendien de reiskosten. Het geld wordt uitbetaald als iemand zijn terugkeer heeft bevestigd via een daarvoor bestemde app.
3 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP/RTR) - De pro-Europese premier van Roemenië, Marcel Ciolacu, heeft zijn aftreden aangekondigd. De sociaaldemocraat trekt zijn centrumlinkse partij terug uit de regeringscoalitie na het enorme verkiezingssucces van uiterst rechts. De extreem nationalistische George Simion won een dag eerder de eerste ronde van de presidentsverkiezingen met een ruime voorsprong. De kandidaat van Ciolacu's coalitie slaagde er niet in de tweede ronde te halen.
3 uur geledenVILNIUS (ANP/AFP) - Litouwen gaat 1,1 miljard euro uitgeven om zijn grenzen met Rusland en Belarus te versterken, maakte het NAVO-lid maandag bekend. Het grootste deel van het geld, 800 miljoen, wordt gebruikt om antitankmijnen aan te schaffen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De langverwachte rechtszaak tegen Sean 'Diddy' Combs is maandag van start gegaan. In de rechtbank van New York begon de selectie van de jury die zal oordelen of de rapper zich schuldig heeft gemaakt aan onder meer mensenhandel en seksueel misbruik.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Israël wil gebieden in de Palestijnse Gazastrook gaan bezetten, aldus de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een videoboodschap. Volgens een topfunctionaris wordt nog wel eerst geprobeerd een deal te sluiten over de Israëlische gijzelaars die zich in handen van Hamas in Gaza bevinden.
5 uur geleden