Von der Leyen hamert in Davos op belang 'Parijs' en band met VS
DAVOS (ANP) - Het Parijs-klimaatakkoord is de "beste hoop voor de hele mensheid", zegt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie een dag nadat president Donald Trump de VS juist terugtrok uit dat verdrag. In haar eerste speech sinds de inauguratie van Trump op het World Economic Forum in het Zwitserse Davos, hamert Von der Leyen ook op het belang van samenwerking met de Amerikanen.
Von der Leyen benadrukt dat 3,5 miljoen Amerikanen in de Verenigde Staten voor Europese bedrijven werken en dat het handelsvolume tussen de VS en Europa 1,5 biljoen euro bedraagt. "Er staat veel op het spel voor beide partijen. Dus onze eerste prioriteit is om vroeg in actie te komen, gezamenlijke belangen te bespreken, en klaar te staan om te onderhandelen." Daarbij zal Europa zich pragmatisch opstellen, "maar we blijven altijd bij onze principes. Om onze belangen en waarden te beschermen. Dat is de Europese manier."
De herverkiezing van Trump volgde op een campagne waarin hij extra importheffingen aankondigde. Europa maakt zich ook op voor meer geopolitieke spanningen, onder meer met China, vanwege de opstelling die van Trumps regering wordt verwacht.
Parijs-akkoord
Tussen de flinke reeks decreten die de president vlak na zijn inauguratie op maandag tekende, zat ook het besluit om zich terug te trekken uit het Parijs-akkoord. In het in 2015 gesloten akkoord werd afgesproken om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graden. Trump zet juist meer in op olie- en gasboringen. "Alle continenten zullen hun transitie naar klimaatneutraliteit versnellen", zei Von der Leyen daarover.
In haar speech ging Von der Leyen ook uitgebreid in op de rol van Europa op het wereldtoneel. Ze keek ook alvast vooruit naar de plannen waarmee de Europese Commissie de komende tijd komt om innovatie en economische groei aan te jagen. De voorzitter sprak van "een gezamenlijk plan voor decarbonisatie en concurrentievermogen". Ze wil de toegang tot kapitaal voor ondernemers verbeteren, de regels voor het bedrijfsleven veel meer gelijktrekken in de Europese Unie en veel meer investeren in groene technologieën.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese strijdkrachten hebben eind vorig jaar in het geheim zo'n tweehonderd Russische militairen een training gegeven. Dat meldt persbureau Reuters, dat zich baseert op informatie van Europese inlichtingendiensten en de overeenkomst tussen Rusland en China. Sommige van die militairen zouden later betrokken zijn geweest bij de strijd in Oekraïne.
7 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Duitse oud-bondskanselier Angela Merkel heeft in Straatsburg de Europese Orde van Verdienste in ontvangst genomen. Ze kreeg een staande ovatie in het Europees Parlement voordat ze het EU-erelintje kreeg opgespeld.
9 minuten geledenBANGKOK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Thailand stopt met een maatregel die bedoeld was om meer toeristen te trekken. Het kabinet heeft besloten de regeling voor visumvrij reizen voor bezoeken van maximaal zestig dagen te schrappen. Dit besluit treft vakantiegangers uit Nederland en 92 andere landen.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister van Financiën Bezalel Smotrich zegt te hebben vernomen dat het Internationaal Strafhof (ICC) verzoekt om zijn aanhouding. Het in het Verenigd Koninkrijk gevestigde Middle East Eye meldde maandag op basis van anonieme bronnen dat het verzoek zou zijn gedaan om vermeende misdaden tegen de menselijkheid, gepleegd in de bezette Westelijke Jordaanoever.
1 uur geledenABNUB (ANP/AFP) - Bij een schietpartij in het Egyptische Abnub zijn zeker acht mensen omgekomen, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken van dat land dinsdag. Vijf anderen raakten gewond. Maandag opende een schutter daar vanuit een auto het vuur op ogenschijnlijk willekeurige voorbijgangers, waarna hij werd doodgeschoten door de politie. De dader zou psychiatrisch patiënt zijn. Staatskrant Al-Ahram schat het slachtoffertal hoger in, en noemt zeker tien doden en vijftien gewonden.
1 uur geledenMARMARIS (ANP/AFP) - Nog tien schepen van de hulpvloot voor Gaza zijn onderweg naar het Palestijnse gebied, meldt organisator Global Sumud Flotilla. Die verklaart dat Israël de 41 andere schepen heeft tegengehouden.
2 uur geledenMADRID (ANP) - In Spanje is een onderzoek ingesteld naar oud-premier José Zapatero. De voormalige premier wordt verdacht in een witwaszaak rond de staatssteun die Spanje in coronatijd uittrok voor het redden van de luchtvaartmaatschappij Plus Ultra. Zapatero wordt lidmaatschap van een criminele organisatie verweten. Ook wordt hij verdacht van beïnvloeding en valsheid in geschrifte. Daarnaast wordt dinsdag onderzoek gedaan bij onder meer zijn kantoor en zijn dochters bedrijf.
2 uur geleden