Von der Leyen haalt in EU-parlement uit over 'sofagate'
BRUSSEL (ANP) - Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen ziet "geen enkele rechtvaardiging" voor de manier waarop ze onlangs bij een bezoek aan de Turkse president Reccep Erdogan werd behandeld. "Ik voelde me gekwetst en alleen", zei de Duitse in het Europees parlement over de rel in Ankara die als 'sofagate' bekend is geworden. Ze werd voor het oog van de camera's naar een bank gedirigeerd terwijl haar reisgenoot EU-president Charles Michel naast Erdogan kon plaatsnemen. Bij eerdere bezoeken aan Erdogan van mannen met dezelfde positie als Von der Leyen mochten die wel naast de Turkse leider zitten.
"Ik ben de eerste vrouw die commissievoorzitter is en verwacht als voorzitter behandeld te worden", zei een nog steeds zichtbaar boze Von der Leyen in een debat over Turkije. "Er staat niets over in de EU-verdragen, dus ik concludeer dat het was omdat ik een vrouw ben. Het gaat niet om zitplaatsen of protocol, dit gaat veel verder en toont hoe ver we nog staan" van gelijke behandeling van mannen en vrouwen. "En ik ben in de positie om mijn stem te laten horen, maar elke dag in elke hoek van de wereld zijn er meisjes en vrouwen die dat niet kunnen. Waar geen camera's staan die incidenten registreren."
Ze kondigde aan nog dit jaar met wetgeving te komen om in de EU offline en online geweld tegen vrouwen en kinderen te voorkomen en te bestrijden. "We moeten ervoor zorgen dat vrouwen en meisjes adequaat beschermd worden."
Charles Michel greep tijdens het incident in Ankara niet in, naar eigen zeggen om een diplomatiek schandaal te voorkomen. Hij bood in het EU-parlement zijn excuses voor de situatie aan, maar kreeg er desondanks van veel parlementariërs van langs. Michel zei dat een verdieping van de relatie tussen de EU en Turkije "moeilijk" is als Turkije mensenrechten niet respecteert. Onlangs stapte het land ook uit de Istanbul-conventie, een internationaal verdrag over het voorkomen van geweld tegen vrouwen en huiselijk geweld.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
10 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.
10 uur geledenBERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.
11 uur geleden