Von der Leyen: geen strakke tijdlijn voor EU-toetreding Oekraïne
BRUSSEL/KIEV (ANP/RTR) - Er bestaat geen "strakke tijdlijn" voor de beoogde toetreding van Oekraïne tot de Europese Unie. "Maar er zijn wel doelen die moeten worden gehaald, zoals hervormingen", zei Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen in Kiev na afloop van een top met president Volodimir Zelenski en de voorzitter van de Europese Raad van regeringsleiders Charles Michel in Kiev.
De bijzondere EU-top werd met opzet in het vorig jaar februari door Rusland binnengevallen land gehouden om ter plaatse de EU-steun aan Oekraïne te tonen. Michel zei dat de EU "vanaf de eerste minuut" zij-aan-zij met Oekraïne staat en dat zal blijven doen.
De commissie had een zware delegatie uit Brussel meegenomen met vijftien commissarissen en hun topambtenaren om gesprekken te voeren over onder meer de voortgang van het toetredingsproces. Von der Leyen uitte haar bewondering voor "jullie vastberadenheid om toe te treden tot de Europese Unie". Ook complimenteerde ze de regering van Zelenski met de voortgang die het land maakt, onder meer door de corruptie aan te pakken. Maar ze maakte ook duidelijk dat Oekraïne, net als andere lidstaten in spe, aan alle eisen van de EU moet voldoen om lid te kunnen worden.
Zelenski vindt dat de omstandigheden vragen om een versnelde procedure. Een aantal EU-lidstaten, waaronder Nederland, heeft zorgen over de haast die wordt gemaakt en de mogelijk te hoge verwachtingen die worden gewekt door de EU-kopstukken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is gefotografeerd met een afbeelding die lijkt te gaan over de sloop van het beroemde Kennedy Center. Een fotograaf van persbureau AFP nam de foto op een luchtmachtbasis, waar Trump in een vliegtuig zat.
28 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP) - Venezuela heeft sommige geblokkeerde nieuwssites weer toegankelijk gemaakt. De toezichthouder meldt dat "verschillende nationale en internationale digitale platforms en media" weer bekeken kunnen worden.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verkiezingswinnaar Magdalena Andersson heeft op X verklaard dat zij het land in een nieuwe richting wil leiden. De kiescommissie bevestigde donderdag dat haar linkse blok de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen, waardoor de kans groot is dat Andersson de nieuwe premier zal worden.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs van D66, CDA, VVD, PRO en Volt reageren uiterst positief op de speech van de Canadese premier Mark Carney donderdag in het Europees Parlement. Daarin zei Carney het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen te verwelkomen om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de EU te maken. D66-voorman Gerben-Jan Gerbrandy noemt het een "historisch moment".
3 uur geledenDUBLIN (ANP) - De Ierse omroep RTÉ heeft bekendgemaakt dat Ierland niet zal deelnemen aan het Eurovisie Songfestival van 2027. De omroep zal het muziekevenement ook niet uitzenden. Ierland was dit jaar al een van de vijf landen die het songfestival oversloegen vanwege de deelname van Israël.
4 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de parlementaire verkiezingen gewonnen. Dat meldt de kiescommissie van het Noord-Europese land na telling van alle kiesdistricten. In reactie op die verkiezingswinst kondigde premier Ulf Kristersson van de liberaal-conservatieve Gematigde Uniepartij op X zijn vertrek aan.
4 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement roept de Europese Commissie en de EU-lidstaten op de Europese buitengrenzen beter te beschermen, door onder meer extra geld vrij te maken voor infrastructuur aan de buitengrenzen. Daarbij kan aan hekken worden gedacht. Daarnaast moet de EU-grensbewakingsdienst Frontex meer capaciteit krijgen, stelt het parlement in een verklaring die donderdag met 339 stemmen voor en 225 tegen is aangenomen.
5 uur geleden