Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Von der Leyen: EU moet zich klaarmaken voor uitbreiding

Von der Leyen: EU moet zich klaarmaken voor uitbreiding

STRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet zich klaarmaken voor het verwelkomen van nieuwe lidstaten, vindt ook de Europese Commissie. Zij komt volgend voorjaar met plannen om de unie werkbaar te houden als bijvoorbeeld Oekraïne en landen van de Westelijke Balkan zich aansluiten. Controversiële en tijdrovende wijzigingen van de grondregels van de EU zijn niet per se nodig, zegt commissievoorzitter Ursula von der Leyen in haar jaarlijkse 'troonrede'.

De EU maakt, wakker geschrokken door de Russische oorlog tegen Oekraïne, aanstalten om een flink aantal nieuwe leden te begroeten. En Oekraïne met name neemt "grote stappen" om aan de voorwaarden voor het lidmaatschap te voldoen, constateert Von der Leyen lovend. Maar dat vergt ook een herinrichting van de EU, die met 27 lidstaten al geregeld piept en kraakt.

De commissie gaat per beleidsdomein onderzoeken wat er moet gebeuren om de unie klaar te maken voor de eerste flinke uitbreiding in decennia. Uitbreiding moet in ieder geval niet ten koste gaan van de verdieping van de samenwerking, wat Von der Leyen betreft. "We kunnen en moeten dat allebei doen."

Beducht

Als het nodig blijkt, zal de commissie pleiten voor het aanpassen van de EU-verdragen, zegt Von der Leyen. "Maar we kunnen en moeten daar niet op wachten."

De verwelkoming van nieuwe leden is een van de belangrijkste vraagstukken van de komende tijd, klinkt het in de EU. Er gaan stemmen op om een datum te prikken. Dat zou kandidaat-landen meer zekerheid geven en hen en de EU aansporen. Maar Von der Leyen is daarvoor net als Nederland vanouds beducht, om te voorkomen dat landen al het lidmaatschap wordt gegund voordat ze er klaar voor zijn.

Meer uit Buitenland

John Travolta op filmfestival Cannes verrast met ere-Palm

CANNES (ANP) - John Travolta heeft vrijdag op het filmfestival van Cannes een ere-Palm ontvangen. De Amerikaanse acteur werd op het podium verrast met de prijs door festivaldirecteur Thierry Frémaux.

57 minuten geleden
Mogelijke uitdager Starmer mag meedoen aan parlementsverkiezing

MANCHESTER (ANP) - Andy Burnham, de man die vaak wordt genoemd als mogelijke opvolger van de Britse premier Keir Starmer, mag van zijn partij meedoen aan een tussentijdse verkiezing voor een zetel in het parlement, meldt de BBC. Dat is een eerste stap naar een mogelijke machtsovername door de populaire burgemeester van Manchester.

1 uur geleden
China bevestigt bezoek Xi aan Verenigde Staten dit najaar

BEIJING (ANP) - De Chinese president Xi Jinping heeft de uitnodiging van de Amerikaanse president Donald Trump geaccepteerd en gaat dit najaar op bezoek in de Verenigde Staten. Dat meldt het Chinese staatspersbureau Xinhua.

3 uur geleden
Belgische coalitie ruziet over NAVO-norm

BRUSSEL (ANP) - De Belgische regeringscoalitie touwtrekt opnieuw over de NAVO-afspraak om meer uit te geven aan defensie. Twee regeringspartijen willen meer tijd nemen om zo harde bezuinigingen elders te voorkomen. Defensieminister Theo Francken is bang dat België opnieuw "de grootste freerider van de NAVO" wordt.

3 uur geleden
Zelensky: Rusland probeert Belarus dieper in oorlog te trekken

KYIV (ANP) - Rusland probeert bondgenoot Belarus dieper in de oorlog met Oekraïne te trekken, stelt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens hem zijn de Russen van plan om vanuit Belarus ofwel Oekraïne of een NAVO-land aan te vallen.

3 uur geleden
Frontex ziet daling illegale grensoversteken naar EU

BRUSSEL (ANP) - De Europese grensbewakingsdienst Frontex zag in de eerste vier maanden van dit jaar een forse afname van het aantal keren dat de grens naar de EU illegaal werd overgestoken. Er is een daling te zien van 40 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.

5 uur geleden
VS en VK haalden hoogverrijkt uranium uit Venezuela

CARACAS (ANP) - De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk hebben hoogverrijkt uranium uit Venezuela weggehaald en naar de VS gebracht. Dat meldden de landen in een verklaring. Het materiaal werd eind april verpakt en begin mei naar de Amerikaanse staat South Carolina gebracht.

5 uur geleden