Von der Leyen: EU moet zich klaarmaken voor uitbreiding
STRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet zich klaarmaken voor het verwelkomen van nieuwe lidstaten, vindt ook de Europese Commissie. Zij komt volgend voorjaar met plannen om de unie werkbaar te houden als bijvoorbeeld Oekraïne en landen van de Westelijke Balkan zich aansluiten. Controversiële en tijdrovende wijzigingen van de grondregels van de EU zijn niet per se nodig, zegt commissievoorzitter Ursula von der Leyen in haar jaarlijkse 'troonrede'.
De EU maakt, wakker geschrokken door de Russische oorlog tegen Oekraïne, aanstalten om een flink aantal nieuwe leden te begroeten. En Oekraïne met name neemt "grote stappen" om aan de voorwaarden voor het lidmaatschap te voldoen, constateert Von der Leyen lovend. Maar dat vergt ook een herinrichting van de EU, die met 27 lidstaten al geregeld piept en kraakt.
De commissie gaat per beleidsdomein onderzoeken wat er moet gebeuren om de unie klaar te maken voor de eerste flinke uitbreiding in decennia. Uitbreiding moet in ieder geval niet ten koste gaan van de verdieping van de samenwerking, wat Von der Leyen betreft. "We kunnen en moeten dat allebei doen."
Beducht
Als het nodig blijkt, zal de commissie pleiten voor het aanpassen van de EU-verdragen, zegt Von der Leyen. "Maar we kunnen en moeten daar niet op wachten."
De verwelkoming van nieuwe leden is een van de belangrijkste vraagstukken van de komende tijd, klinkt het in de EU. Er gaan stemmen op om een datum te prikken. Dat zou kandidaat-landen meer zekerheid geven en hen en de EU aansporen. Maar Von der Leyen is daarvoor net als Nederland vanouds beducht, om te voorkomen dat landen al het lidmaatschap wordt gegund voordat ze er klaar voor zijn.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP) - Spanje heeft de jongste aanval op een basis van de vredesmacht UNIFIL in Libanon fel veroordeeld. Bij de aanval is een Servische blauwhelm gedood en raakten twee Spanjaarden gewond door mortiergranaten, meldt de Spaanse premier Pedro Sánchez.
12 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie komt met een steunpakket van 50 miljoen euro voor Armenië ter compensatie van de handelsbeperkingen die Rusland het land wil opleggen om zijn banden met de EU. Dat meldt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na een telefoongesprek met de Armeense premier Nikol Pasjinjan.
2 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - Het karkas van bultrug Timmy blijft waarschijnlijk langer dan voorzien op het Deense eiland Anholt. Het voor donderdag of vrijdag geplande transport is voor onbepaalde tijd uitgesteld, meldt de veerdienst.
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Het staakt-het-vuren waar Libanon en Israël afspraken over hebben gemaakt, zal binnen 24 uur ingaan nadat alle betrokken partijen goedkeuring hebben verleend, zegt de Libanese president Joseph Aoun in gesprek met journalisten. Hij lijkt daarmee te verwijzen naar Hezbollah. Die groepering moet volgens de overeenkomst meewerken, maar was zelf niet bij de onderhandelingen betrokken.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De nieuwe Iraanse leider beschuldigt de vijanden van zijn land van een poging verdeeldheid te zaaien in Iran, nu ze volgens hem de oorlog hebben verloren. Mojtaba Khamenei riep zijn landgenoten op tot eenheid om dat "sinistere complot" te bestrijden.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/AFP) - De burgemeester van de Hongaarse hoofdstad Boedapest wordt niet langer vervolgd voor zijn betrokkenheid bij het organiseren van een mars voor de lhbti-gemeenschap in 2025. Aanklagers maakten donderdag bekend dat ze de aanklachten intrekken.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De opvangregeling voor Oekraïners die vanwege de oorlog naar EU-landen vluchten, wordt naar alle waarschijnlijkheid verlengd. Wel is de kans groot dat daar verdere beperkingen aan worden gekoppeld, zo werd donderdag duidelijk in Luxemburg. Daar bespreken de EU-ministers van Binnenlandse Zaken de verlenging van de Richtlijn Tijdelijke Bescherming (RTB). Eurocommissaris Magnus Brunner (Binnenlandse Zaken) en diverse ministers spraken voor het begin van de vergadering hun steun uit voor verlenging, maar niet meer voor iedereen.
3 uur geleden