Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Von der Leyen: EU moet wereld van pure macht accepteren

Von der Leyen: EU moet wereld van pure macht accepteren

STRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet accepteren dat we in een wereld van pure macht leven. Dat stelde de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, in een toespraak in het Europees Parlement. De situatie met Groenland, gebeurtenissen in Venezuela en oorlog in Oekraïne tonen volgens de voorzitter aan dat de internationale orde niet alleen enorm snel is veranderd, maar dat dit ook "permanent is".

Net als dinsdag op het World Economic Forum in Davos herhaalde Von der Leyen dat Europa daarom haast moet maken om onafhankelijker te worden. "Of het nu gaat om onze economie of onze veiligheid, om technologie of democratie. We moeten zelf sterk staan als we de wereld om ons heen willen vormgeven."

Ze zei te geloven dat de EU snel kan veranderen, "net zoals we hebben gedaan in de energiecrisis of tijdens de pandemie". Net zoals de wereld snel verandert, moeten "onze instellingen, overheden en samenlevingen - wij allemaal" dat ook doen, aldus Von der Leyen.

Tarieven VS

Over Groenland benadrukte ze nog eens dat ze de tarieven opgelegd door de Verenigde Staten fout vindt. Tegelijk waarschuwde ze ervoor dat de EU niet in een neerwaartse spiraal terecht moet komen met bondgenoten zoals de VS. Een meerderheid van het Europees Parlement heeft aangegeven een stemming over de handelsdeal met de VS in de koelkast te willen zetten vanwege de spanningen rondom Groenland.

EU-leiders komen donderdag bij elkaar voor een ingelast overleg over de reactie van de EU op de Amerikaanse tarieven. António Costa, voorzitter van de EU-leiders, zei in Straatsburg dat de Amerikaanse tarieven de transatlantische verhoudingen ondermijnen. Ook zijn ze onverenigbaar met de handelsdeal die de VS en de EU afgelopen zomer hebben afgesproken.

"Wij kunnen niet accepteren dat de wet van de sterkste prevaleert boven de rechten van de zwakste", verklaarde Costa. Hij zei dat internationale regels niet optioneel zijn en dat "allianties niet zomaar kunnen bestaan uit een reeks transacties".

Meer uit Buitenland

Code rood in deel België op vrijdag om temperaturen tot 40 graden

BRUSSEL (ANP) - Het Belgische weerinstituut KMI heeft voor vrijdag code rood afgegeven voor de provincies Luik en Limburg om de hitte. De temperatuur kan oplopen tot 40 graden in de provincies in het oosten van België.

48 minuten geleden
President Venezuela: zeker 32 doden door aardbevingen

CARACAS (ANP/RTR) - De waarnemend president van Venezuela, Delcy Rodríguez, meldt dat door de twee aardbevingen van woensdag zeker 32 mensen zijn omgekomen en meer dan 700 mensen gewond zijn geraakt. Het betreft een eerste balans.

1 uur geleden
VS mobiliseren hulp voor Venezuela na zware aardbevingen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben laten weten dat ze in contact staan ​​met de Venezolaanse autoriteiten na zware aardbevingen en dat ze hulp mobiliseren voor het Zuid-Amerikaanse land. "We staan ​​in contact met de autoriteiten en mobiliseren hulp", aldus onderminister van Buitenlandse Zaken Christopher Landau op X. Hij noemde de aardbevingen "verwoestend".

2 uur geleden
Venezuela getroffen door niet één maar twee zware aardbevingen

CARACAS (ANP/AFP/RTR) - In het noorden van Venezuela hebben woensdag (lokale tijd) kort na elkaar twee zware aardbevingen met een kracht van respectievelijk 7.2 en 7.5 plaatsgevonden. Dat meldt de Amerikaanse geologische dienst USGS. Eerder op de dag sprak de USGS van slechts een enkele aardbeving met een kracht van 7.1.

5 uur geleden
Krachtige aardbeving voor kust Venezuela gevoeld in Caracas

CARACAS (ANP) - Een aardbeving met een kracht van 7,1 heeft woensdagmiddag plaatsgevonden voor de kust van Venezuela, meldt de Amerikaanse geologische dienst USGS. De beving was op een diepte van 13 kilometer, aldus de USGS.

6 uur geleden
Trump doet Turkije vage belofte over F-35's na gesprek met Rutte

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zei woensdag dat hij "waarschijnlijk iets zal doen" waar Turkije blij mee zal zijn. Hij deed deze uitspraak toen hem na een ontmoeting met NAVO-chef Mark Rutte werd gevraagd of hij zou ingaan op de wens van Ankara voor F-35-gevechtsvliegtuigen en de straalmotoren die nodig zijn voor de ontwikkeling van het eigen Turkse gevechtsvliegtuig, de KAAN.

6 uur geleden
Trump vraagt ​​Congres 87,6 miljard dollar extra voor Iranoorlog

WASHINGTON (ANP) - De regering van president Donald Trump heeft het Amerikaanse Congres gevraagd om 87,6 miljard dollar extra financiering. Het grootste deel daarvan is bestemd voor "dringende behoeften" in het kader van de Iranoorlog.

6 uur geleden