Von der Leyen: EU moet wereld van pure macht accepteren
STRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet accepteren dat we in een wereld van pure macht leven. Dat stelde de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, in een toespraak in het Europees Parlement. De situatie met Groenland, gebeurtenissen in Venezuela en oorlog in Oekraïne tonen volgens de voorzitter aan dat de internationale orde niet alleen enorm snel is veranderd, maar dat dit ook "permanent is".
Net als dinsdag op het World Economic Forum in Davos herhaalde Von der Leyen dat Europa daarom haast moet maken om onafhankelijker te worden. "Of het nu gaat om onze economie of onze veiligheid, om technologie of democratie. We moeten zelf sterk staan als we de wereld om ons heen willen vormgeven."
Ze zei te geloven dat de EU snel kan veranderen, "net zoals we hebben gedaan in de energiecrisis of tijdens de pandemie". Net zoals de wereld snel verandert, moeten "onze instellingen, overheden en samenlevingen - wij allemaal" dat ook doen, aldus Von der Leyen.
Tarieven VS
Over Groenland benadrukte ze nog eens dat ze de tarieven opgelegd door de Verenigde Staten fout vindt. Tegelijk waarschuwde ze ervoor dat de EU niet in een neerwaartse spiraal terecht moet komen met bondgenoten zoals de VS. Een meerderheid van het Europees Parlement heeft aangegeven een stemming over de handelsdeal met de VS in de koelkast te willen zetten vanwege de spanningen rondom Groenland.
EU-leiders komen donderdag bij elkaar voor een ingelast overleg over de reactie van de EU op de Amerikaanse tarieven. António Costa, voorzitter van de EU-leiders, zei in Straatsburg dat de Amerikaanse tarieven de transatlantische verhoudingen ondermijnen. Ook zijn ze onverenigbaar met de handelsdeal die de VS en de EU afgelopen zomer hebben afgesproken.
"Wij kunnen niet accepteren dat de wet van de sterkste prevaleert boven de rechten van de zwakste", verklaarde Costa. Hij zei dat internationale regels niet optioneel zijn en dat "allianties niet zomaar kunnen bestaan uit een reeks transacties".
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.
2 uur geledenPERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.
3 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.
4 uur geledenMANILLA (ANP/AFP/RTR) - Op de uitgebrande veerboot in de Filipijnen zijn meerdere lichamen gevonden. De kustwacht wil nog niet zeggen om hoeveel personen het gaat. Het dodental staat al op vijf.
4 uur geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's zijn verder opgerukt in Jemen. De groepering heeft nu de zeestraat Bab al-Mandeb bereikt, aldus twee Jemenitische overheidsbronnen. Die zeestraat is sinds de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz belangrijk voor het vervoer van olie uit Saudi-Arabië.
6 uur geleden