Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Von der Leyen en EU-parlement zien hybride oorlog door drones

Von der Leyen en EU-parlement zien hybride oorlog door drones

STRAATSBURG (ANP) - De recente schendingen van het Europese luchtruim tonen volgens voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en een meerderheid van het Europees Parlement dat Rusland bezig is met een hybride oorlogsvoering. "Dit is geen willekeurige intimidatie", zei de voorzitter over de drones in Polen en vliegtuigen in Estland. "Het is een samenhangende en steeds verdergaande campagne om onze burgers te verontrusten, onze vastberadenheid te testen, onze Unie te verdelen en onze steun voor Oekraïne te verzwakken."

Een aanval op een lidstaat is een aanval op de hele EU, onderschreven het centrumrechtse EVP, de sociaaldemocraten, het liberale Renew en de Groenen. Ook benadrukken ze dat de oorlog in Oekraïne "ook onze oorlog is", zei een EVP-lid.

Partijen aan de flanken zijn behoedzamer. "We moeten niet zomaar elk vliegend object neerschieten", zei een lid van de uiterst rechtse Patriotten voor Europa. De Linkse Fractie vindt dat oorlog koste wat het kost voorkomen moet worden.

Drones uit de lucht schieten

Later stemt het parlement over een resolutie waarin staat dat lidstaten in het uiterste geval drones uit de lucht mogen schieten. Die resolutie zal naar verwachting een ruime meerderheid halen.

De EU moet verder kijken dan het al bestaande defensiebeleid om bedreigingen van drones tegen te gaan, stellen de voorzitter en de meeste partijen. "We moeten er klaar voor zijn onze comfortzone te verlaten", zei Von der Leyen. Een van de nieuwe voorstellen die Von der Leyen recent heeft gedaan, is het opzetten van een dronemuur in het oosten van Europa. Von der Leyens partij EVP spreekt zich daar positief over uit.

Partijen zoals de sociaaldemocraten en het liberale Renew willen daarbovenop dat de Russische bevroren tegoeden gebruikt worden voor Oekraïne. Lidstaten zijn het daar nog niet over eens. Ook zijn lidstaten het nog niet eens over het laten toetreden van Oekraïne als EU-lid, iets waar meerdere partijen woensdag opnieuw toe opriepen.

Meer uit Buitenland

Flávio Bolsonaro heeft Brazilië verlaten, zeggen zijn bondgenoten

BRASILIA (ANP) - Bondgenoten van de Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro zeggen tegen CNN Brasil dat hij het land heeft verlaten. Hij zou met zijn vrouw en twee dochters naar de Verenigde Staten zijn gereisd. Het hooggerechtshof had Bolsonaro verboden het land te verlaten. Afgelopen zondag verloor hij de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva.

6 minuten geleden
Likoed-partij vraagt om verruiming van openingstijden stemlokalen

JERUZALEM (ANP) - De Likoed-partij van de huidige Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft verzocht of de stembureaus dinsdag langer geopend kunnen blijven, meldt de partij op Telegram. Vooralsnog sluiten die om 21.00 uur Nederlandse tijd, waarna voorlopige uitslagen snel verwacht worden.

50 minuten geleden
Paspoorten Bolsonaro ongeldig verklaard na missen deadline

BRASILIA (ANP/RTR/AFP) - Flávio Bolsonaro, die zondag de Braziliaanse presidentsverkiezingen verloor van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva, heeft de deadline gemist om zijn paspoorten in te leveren. Die zijn daarom als vervallen verklaard, vertellen bronnen bij de politie.

58 minuten geleden
Partijleider Israëlische Ra'am noemt verwijten Netanyahu leugens

JERUZALEM (ANP/AFP) - De aantijgingen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu aan het adres van de Arabisch-Israëlische Ra'ampartij zijn bedoeld om rechtse kiezers naar de stembus te lokken. Dat zegt partijleider van Ra'am, Mansour Abbas. In een video noemt het kopstuk van de voor de coalitievorming mogelijk belangrijke partij Netanyahu een opruier en een leugenaar.

1 uur geleden
Rusland 'onderzoekt samenwerking' met VS in noordpoolgebied

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt te verkennen of het samen met Amerikaanse partners bijvoorbeeld aardgas kan winnen in het noordpoolgebied, zegt president Vladimir Poetin. Het Hoge Noorden vangt steeds meer begerige blikken nu klimaatverandering belooft het de komende jaren toegankelijker te maken.

3 uur geleden
Denemarken ontstemd over Fins-Noors telefoontje met Poetin

HELSINKI (ANP/DPA) - Het onverwachte telefoontje van de Finse president en de Noorse premier met de Russische president Vladimir Poetin is niet bij alle bondgenoten goed gevallen. Denemarken is "zeer sceptisch" over "soloacties" en Zweden waarschuwt dat de Europese eendracht onder druk kan komen.

4 uur geleden
Dood tientallen gevangenen in Nigeria volgde op 'wrede' detentie

MINNA (ANP/AFP) - De dood van tientallen opgepakte mijnwerkers is vorige maand in Nigeria veroorzaakt door de "wrede en inhumane" manier waarop ze waren opgesloten. Dat concludeerden de onderzoekers die moesten ophelderen hoe de gevangenen de dood vonden in een cel in de stad Minna.

4 uur geleden