Von der Leyen en EU-parlement zien hybride oorlog door drones
STRAATSBURG (ANP) - De recente schendingen van het Europese luchtruim tonen volgens voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en een meerderheid van het Europees Parlement dat Rusland bezig is met een hybride oorlogsvoering. "Dit is geen willekeurige intimidatie", zei de voorzitter over de drones in Polen en vliegtuigen in Estland. "Het is een samenhangende en steeds verdergaande campagne om onze burgers te verontrusten, onze vastberadenheid te testen, onze Unie te verdelen en onze steun voor Oekraïne te verzwakken."
Een aanval op een lidstaat is een aanval op de hele EU, onderschreven het centrumrechtse EVP, de sociaaldemocraten, het liberale Renew en de Groenen. Ook benadrukken ze dat de oorlog in Oekraïne "ook onze oorlog is", zei een EVP-lid.
Partijen aan de flanken zijn behoedzamer. "We moeten niet zomaar elk vliegend object neerschieten", zei een lid van de uiterst rechtse Patriotten voor Europa. De Linkse Fractie vindt dat oorlog koste wat het kost voorkomen moet worden.
Drones uit de lucht schieten
Later stemt het parlement over een resolutie waarin staat dat lidstaten in het uiterste geval drones uit de lucht mogen schieten. Die resolutie zal naar verwachting een ruime meerderheid halen.
De EU moet verder kijken dan het al bestaande defensiebeleid om bedreigingen van drones tegen te gaan, stellen de voorzitter en de meeste partijen. "We moeten er klaar voor zijn onze comfortzone te verlaten", zei Von der Leyen. Een van de nieuwe voorstellen die Von der Leyen recent heeft gedaan, is het opzetten van een dronemuur in het oosten van Europa. Von der Leyens partij EVP spreekt zich daar positief over uit.
Partijen zoals de sociaaldemocraten en het liberale Renew willen daarbovenop dat de Russische bevroren tegoeden gebruikt worden voor Oekraïne. Lidstaten zijn het daar nog niet over eens. Ook zijn lidstaten het nog niet eens over het laten toetreden van Oekraïne als EU-lid, iets waar meerdere partijen woensdag opnieuw toe opriepen.
Meer uit Buitenland
QUITO (ANP/AFP/RTR) - De Ecuadoraanse oud-president Abdalá Bucaram is schuldig bevonden in een corruptiezaak rond de verkoop van coronatests en andere medische benodigdheden tijdens de coronapandemie. Hij en zijn zoon zijn allebei veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen jaar en vier maanden.
20 minuten geledenSANAA (ANP) - Saudi-Arabië heeft zo'n veertig luchtaanvallen uitgevoerd op Jemen, meldt het door Houthi's gecontroleerde persbureau Saba. Verschillende westelijke regio's zouden zijn aangevallen.
1 uur geledenPUERTO PRINCESA (ANP/AFP) - Bij een brand op een veerboot in de Filipijnse provincie Palawan zijn zeker vijf mensen om het leven gekomen. Meer dan tachtig mensen worden nog vermist. Dat meldt de kustwacht van het land. De oorzaak van de brand is vooralsnog onduidelijk en wordt onderzocht.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - In de Oekraïense regio Sumy zijn vijf doden gevallen bij een aanval met Russische drones. 24 mensen raakten gewond. Dat meldt de nationale politie van Oekraïne donderdag op Telegram.
4 uur geledenBONN (ANP) - Opnieuw zijn afgelopen maand wereldwijde temperatuurrecords gesneuveld. Augustus verliep sinds het begin van de metingen nog niet eerder zo warm als dit jaar. Het werd op aarde gemiddeld 16,96 graden, heeft de Europese klimaatdienst Copernicus becijferd. Dat gemiddelde is precies gelijk aan dat van juli 2023. Daarmee staan beide maanden nu in de boeken als de warmste uit de meetreeks.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - In de laatste minuut en 42 seconden voordat het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air zondag in Miami van de landingsbaan schoot, maakte een van de piloten meerdere keren een opmerking over de te hoge snelheid tegen de andere piloot. Dat meldt de National Transportation Safety Board (NTSB) op basis van de stemopname van de cockpit.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Iranoorlog zou tot aan het einde van Donald Trumps presidentschap kunnen voortduren. Daarvoor waarschuwden hoge adviseurs van het Witte Huis, onder wie vicepresident JD Vance en minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, de president tijdens besloten gesprekken. Dat meldde de Wall Street Journal woensdag op basis van Amerikaanse functionarissen.
8 uur geleden