Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Von der Leyen draagt Hoekstra voor als Eurocommissaris Klimaat

Von der Leyen draagt Hoekstra voor als Eurocommissaris Klimaat

BRUSSEL (ANP) - Commissievoorzitter Ursula von der Leyen draagt Wopke Hoekstra voor als nieuwe Eurocommissaris voor Klimaat. Hoekstra heeft op sollicitatiegesprek bij Von der Leyen dinsdagmiddag laten merken "sterk gemotiveerd te zijn voor de post", staat in een verklaring die de voorzitter na afloop uitbracht. De demissionair buitenlandminister zou bovendien "relevante werkervaring" hebben voor zijn nieuwe taak.

De CDA-vicepremier wordt de opvolger van Frans Timmermans, die lijsttrekker is geworden van de combinatie PvdA-GroenLinks bij de komende Tweede Kamerverkiezingen. Dat maakt Hoekstra's taak meteen delicaat. Timmermans stuitte de laatste tijd op steeds meer verzet van de christendemocraten in het Europees Parlement, die vinden dat de commissie te voortvarend wilde vergroenen.

Toch gunt Von der Leyen Hoekstra de klimaatportefeuille, waar ze hem ook een andere taak had kunnen toebedelen. Of dat betekent dat de commissie in het zicht van de Europese verkiezingen gas terugneemt in het klimaatbeleid, wilde Hoekstra na zijn gesprek niet zeggen. Hij hield het bij lof voor Timmermans' werk.

Doelen Hoekstra

Volgens Von der Leyen heeft Hoekstra onderstreept dat hij "verder wil gaan met ambitieus klimaatbeleid". Hij zou zich ook willen inzetten om de kosten van de overgang naar een klimaatvriendelijker samenleving eerlijk te verdelen. Juist op die twee punten is het Europees Parlement nog niet gerust. Hoekstra moet nog voor het parlement verschijnen en kan zich opmaken voor een harde ondervraging.

De kandidaat-Eurocommissaris gaat zich "heel goed voorbereiden", kondigde hij aan. Hij belooft daar meer zeggen over de koers die hij wil inslaan.

Sefcovic

Een deel van de taken van zijn voorganger loopt Hoekstra wel mis. De prominente positie van tweede man van de commissie is nu voor de Slowaakse Eurocommissaris. Deze Maros Sefcovic gaat ook de Green Deal, waaronder het klimaatbeleid valt, coördineren.

Veel van de klimaatplannen van de commissie zijn met nog minder dan een jaar te gaan tot de verkiezingen al aangenomen of zelfs al ingevoerd. Wel moet er nog een klimaatdoel voor 2040 worden vastgesteld en wacht er dit najaar nog een belangrijke klimaattop. Daar kan Hoekstra zijn voordeel doen met zijn ervaring als minister, stelt Von der Leyen.

Kritiek

Niet alleen uit linkse en milieuhoek, maar ook uit eigen kring klinkt volgens onder meer De Telegraaf en de NOS kritiek op Hoekstra's voordracht. Die riekt naar achterkamertjes en baantjesjacht, zo zouden CDA'ers klagen. Ook daar wil de gewezen CDA-leider niet op ingaan.

Meer uit Politiek

Debat over normaliseren van geweld uitgesteld om late begintijd

DEN HAAG (ANP) - Het debat over het normaliseren van geweld in de politiek en samenleving in de Tweede Kamer is uitgesteld, omdat het te laat zou beginnen. Een debat over overlastgevende asielzoekers was nog bezig, terwijl het debat over het normaliseren van geweld al zou beginnen.

14 uur geleden
Van Weel vindt veroordeling Weski 'schokkend'

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel vindt het "schokkend" dat bewezen is dat strafrechtadvocaat Inez Weski als boodschapper fungeerde voor haar cliënt Ridouan Taghi. Zij speelde berichten van de topcrimineel door naar anderen in zijn criminele netwerk. De rechtbank acht bewezen dat zij "een actieve rol" had in de bende van Taghi, maar de ex-advocaat hoeft onder meer vanwege haar broze gezondheid en fouten in het proces niet meer terug de cel in.

18 uur geleden
PVV toch tegen maatregelen voor alleen fatbikes: 'kan niet'

DEN HAAG (ANP) - De PVV ziet maatregelen die alleen tegen fatbikes zijn gericht toch niet zitten. "Wij zijn binnen de fractie tot elkaar gekomen en hebben moeten concluderen dat het vrijwel een onmogelijke opgave is", zei PVV-Kamerlid Erwin Prickaertz in een debat over verkeersveiligheid. Hij pleitte voor een minimumleeftijd van 14 jaar voor het besturen van e-bikes in het algemeen en een helmplicht tot 18 jaar.

18 uur geleden
Aantal aangiftes tegen Kamerlid Markuszower opgelopen naar 20

AMSTERDAM (ANP) - Er zijn inmiddels twintig aangiftes binnengekomen tegen Tweede Kamerlid Gidi Markuszower om zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers, melden de politie en het Openbaar Ministerie (OM). Die spreken de verwachting uit dat dit aantal de komende dagen verder oploopt "omdat diverse personen al een afspraak bij de politie hebben gemaakt om aangifte te doen".

20 uur geleden
Organisaties: alleen de toon over Israël is bij kabinet anders

DEN HAAG (ANP) - Vijf organisaties spraken donderdag met premier Rob Jetten over Israël en de situatie in Gaza, de Westelijke Jordaanoever en Libanon. "De toon van het kabinet is anders. Er is meer begrip, maar met begrip verander je de situatie niet", concludeerde Rolien Sasse van PAX. Ze willen dat het kabinet snel met sancties komt.

20 uur geleden
Asielminister: gemeenten verplichten tot spoedopvang kan niet

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft niet de bevoegdheid om een "juridisch dwingende maatregel" te nemen waardoor een gemeente noodopvangplekken voor asielzoekers moet regelen. Dat zei hij donderdagochtend naar aanleiding van het bericht dat het aanmeldcentrum in Ter Apel woensdagavond niet iedereen een slaapplek kon bieden.

21 uur geleden
Binnenhof al bij voorbaat te klein voor alle organisaties

DEN HAAG (ANP) - Nog voordat de verbouwing van het Binnenhof klaar is, is het complex te klein voor alle organisaties die erin moeten. Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) zei in een debat met de Tweede Kamer: "De Tweede Kamer is gegroeid, de Eerste Kamer is gegroeid, de Raad van State is gegroeid, alles is gegroeid. Dus het gaat niet passen, tenzij we in afgeslankte vorm teruggaan."

1 dag geleden