Von der Leyen draagt Hoekstra voor als Eurocommissaris Klimaat
BRUSSEL (ANP) - Commissievoorzitter Ursula von der Leyen draagt Wopke Hoekstra voor als nieuwe Eurocommissaris voor Klimaat. Hoekstra heeft op sollicitatiegesprek bij Von der Leyen dinsdagmiddag laten merken "sterk gemotiveerd te zijn voor de post", staat in een verklaring die de voorzitter na afloop uitbracht. De demissionair buitenlandminister zou bovendien "relevante werkervaring" hebben voor zijn nieuwe taak.
De CDA-vicepremier wordt de opvolger van Frans Timmermans, die lijsttrekker is geworden van de combinatie PvdA-GroenLinks bij de komende Tweede Kamerverkiezingen. Dat maakt Hoekstra's taak meteen delicaat. Timmermans stuitte de laatste tijd op steeds meer verzet van de christendemocraten in het Europees Parlement, die vinden dat de commissie te voortvarend wilde vergroenen.
Toch gunt Von der Leyen Hoekstra de klimaatportefeuille, waar ze hem ook een andere taak had kunnen toebedelen. Of dat betekent dat de commissie in het zicht van de Europese verkiezingen gas terugneemt in het klimaatbeleid, wilde Hoekstra na zijn gesprek niet zeggen. Hij hield het bij lof voor Timmermans' werk.
Doelen Hoekstra
Volgens Von der Leyen heeft Hoekstra onderstreept dat hij "verder wil gaan met ambitieus klimaatbeleid". Hij zou zich ook willen inzetten om de kosten van de overgang naar een klimaatvriendelijker samenleving eerlijk te verdelen. Juist op die twee punten is het Europees Parlement nog niet gerust. Hoekstra moet nog voor het parlement verschijnen en kan zich opmaken voor een harde ondervraging.
De kandidaat-Eurocommissaris gaat zich "heel goed voorbereiden", kondigde hij aan. Hij belooft daar meer zeggen over de koers die hij wil inslaan.
Sefcovic
Een deel van de taken van zijn voorganger loopt Hoekstra wel mis. De prominente positie van tweede man van de commissie is nu voor de Slowaakse Eurocommissaris. Deze Maros Sefcovic gaat ook de Green Deal, waaronder het klimaatbeleid valt, coördineren.
Veel van de klimaatplannen van de commissie zijn met nog minder dan een jaar te gaan tot de verkiezingen al aangenomen of zelfs al ingevoerd. Wel moet er nog een klimaatdoel voor 2040 worden vastgesteld en wacht er dit najaar nog een belangrijke klimaattop. Daar kan Hoekstra zijn voordeel doen met zijn ervaring als minister, stelt Von der Leyen.
Kritiek
Niet alleen uit linkse en milieuhoek, maar ook uit eigen kring klinkt volgens onder meer De Telegraaf en de NOS kritiek op Hoekstra's voordracht. Die riekt naar achterkamertjes en baantjesjacht, zo zouden CDA'ers klagen. Ook daar wil de gewezen CDA-leider niet op ingaan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Wie onder het aankomende vuurwerkverbod toch vuurwerk wil afsteken, moet minimaal 18 jaar zijn, vindt de Tweede Kamer. Een motie van CDA en Partij voor de Dieren waar dat voorstel in staat, kreeg dinsdag steun van een Kamermeerderheid.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland maakt 6 miljoen euro extra vrij voor humanitaire hulp aan slachtoffers van de oorlog in het Midden-Oosten. "De humanitaire situatie in het #MiddenOosten verslechtert snel. Juist nu hulp onder druk staat, moeten we meer doen", laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) dinsdag op X weten.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Senator Robert van Gasteren is niet langer welkom in de fractie van BBB in de Eerste Kamer. Dat meldt een woordvoerder van BBB. Aanleiding is dat Van Gasteren afgelopen vrijdag tijdens een ledenbijeenkomst publiekelijk zijn lidmaatschap van de partij opzegde.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De plotseling overleden Surinaamse oud-president Chan Santokhi heeft volgens premier Rob Jetten veel betekend voor zowel Suriname als Nederland. Santokhi stierf maandag onverwacht op 67-jarige leeftijd in Paramaribo.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SGP en JA21 willen opheldering over het besluit van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) om dit jaar al de bezuiniging op de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA ongedaan te maken. Vorige week stemde de Tweede Kamer nog tegen een voorstel om de oude subsidie van 19 miljoen te herstellen. "De begroting aanpassen zes dagen nadat erover gestemd is, getuigt niet van democratisch ethos", meent Chris Stoffer (SGP).
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar kan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA alweer rekenen op de oorspronkelijke subsidie van 19 miljoen euro, schrijft minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) maandag aan de Tweede Kamer. In het coalitieakkoord was al aangekondigd dat de bezuiniging ongedaan zou worden gemaakt.
1 dag geleden