Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Von der Leyen draagt Hoekstra voor als Eurocommissaris Klimaat

Von der Leyen draagt Hoekstra voor als Eurocommissaris Klimaat

BRUSSEL (ANP) - Commissievoorzitter Ursula von der Leyen draagt Wopke Hoekstra voor als nieuwe Eurocommissaris voor Klimaat. Hoekstra heeft op sollicitatiegesprek bij Von der Leyen dinsdagmiddag laten merken "sterk gemotiveerd te zijn voor de post", staat in een verklaring die de voorzitter na afloop uitbracht. De demissionair buitenlandminister zou bovendien "relevante werkervaring" hebben voor zijn nieuwe taak.

De CDA-vicepremier wordt de opvolger van Frans Timmermans, die lijsttrekker is geworden van de combinatie PvdA-GroenLinks bij de komende Tweede Kamerverkiezingen. Dat maakt Hoekstra's taak meteen delicaat. Timmermans stuitte de laatste tijd op steeds meer verzet van de christendemocraten in het Europees Parlement, die vinden dat de commissie te voortvarend wilde vergroenen.

Toch gunt Von der Leyen Hoekstra de klimaatportefeuille, waar ze hem ook een andere taak had kunnen toebedelen. Of dat betekent dat de commissie in het zicht van de Europese verkiezingen gas terugneemt in het klimaatbeleid, wilde Hoekstra na zijn gesprek niet zeggen. Hij hield het bij lof voor Timmermans' werk.

Doelen Hoekstra

Volgens Von der Leyen heeft Hoekstra onderstreept dat hij "verder wil gaan met ambitieus klimaatbeleid". Hij zou zich ook willen inzetten om de kosten van de overgang naar een klimaatvriendelijker samenleving eerlijk te verdelen. Juist op die twee punten is het Europees Parlement nog niet gerust. Hoekstra moet nog voor het parlement verschijnen en kan zich opmaken voor een harde ondervraging.

De kandidaat-Eurocommissaris gaat zich "heel goed voorbereiden", kondigde hij aan. Hij belooft daar meer zeggen over de koers die hij wil inslaan.

Sefcovic

Een deel van de taken van zijn voorganger loopt Hoekstra wel mis. De prominente positie van tweede man van de commissie is nu voor de Slowaakse Eurocommissaris. Deze Maros Sefcovic gaat ook de Green Deal, waaronder het klimaatbeleid valt, coördineren.

Veel van de klimaatplannen van de commissie zijn met nog minder dan een jaar te gaan tot de verkiezingen al aangenomen of zelfs al ingevoerd. Wel moet er nog een klimaatdoel voor 2040 worden vastgesteld en wacht er dit najaar nog een belangrijke klimaattop. Daar kan Hoekstra zijn voordeel doen met zijn ervaring als minister, stelt Von der Leyen.

Kritiek

Niet alleen uit linkse en milieuhoek, maar ook uit eigen kring klinkt volgens onder meer De Telegraaf en de NOS kritiek op Hoekstra's voordracht. Die riekt naar achterkamertjes en baantjesjacht, zo zouden CDA'ers klagen. Ook daar wil de gewezen CDA-leider niet op ingaan.

Meer uit Politiek

Pas beëdigde kabinet-Jetten houdt eerste ministerraad

DEN HAAG (ANP) - Het pas beëdigde kabinet-Jetten is maandagmiddag voor het eerst in functie bijeengekomen voor een ministerraad. De ministers en staatssecretarissen nemen daar een definitief besluit over de precieze taakverdeling op de ministeries. Zaterdag hebben zij daar ook al over overlegd.

1 dag geleden
Nieuwe ministers door voorgangers verwelkomd op hun ministeries

DEN HAAG (ANP) - De nieuwe ministers en staatssecretarissen zijn maandagmiddag verwelkomd op hun ministeries door hun voorgangers. Daar hebben ze door een handtekening te zetten officieel het beheer van het ministerie overgenomen.

1 dag geleden
Jetten krijgt felicitaties van premiers België en Luxemburg

DEN HAAG (ANP) - De premiers van België en Luxemburg hebben Rob Jetten gefeliciteerd met zijn aantreden als hun ambtsgenoot. "In een tijd van gezamenlijke Europese uitdagingen is een krachtige Benelux-samenwerking essentieel", schrijft de Belgische premier Bart De Wever op X. Hij pleit voor nauwere samenwerking, "in de geest van ons gedeeld verleden".

1 dag geleden
Zorgministers willen sector spreken voordat ze besluiten nemen

DEN HAAG (ANP) - Zorgministers Sophie Hermans en Mirjam Sterk willen eerst met de zorgsector praten, voordat ze besluiten nemen over bezuinigingen. VVD-minister Hermans hoopt daar de oplossingen te horen om de bezuinigingen samen te laten gaan met een kwaliteitsverbetering.

1 dag geleden
Schoof draagt voorzittershamer ministerraad over aan Jetten

DEN HAAG (ANP) - Oud-premier Dick Schoof heeft de voorzittershamer van de ministerraad symbolisch overgedragen aan de nieuwe minister-president Rob Jetten van D66. Bij binnenkomst op het ministerie vroeg de partijloze oud-premier aan Jetten of alles goed was gegaan met de beëdiging van het kabinet, Jetten kon dat bevestigen. "Dat is dan een goede start," vond Schoof.

1 dag geleden
Protestgeluiden van XR te horen tijdens bordesscène

DEN HAAG (ANP) - Bij de bordesscène van het pas beëdigde kabinet-Jetten waren maandagochtend protestgeluiden te horen van klimaatactivisten van Extinction Rebellion. Zij voerden actie bij het hek van Huis ten Bosch in Den Haag omdat zij teleurgesteld zijn in de klimaatambities van het nieuwe kabinet. Terwijl de staatssecretarissen en ministers poseerden voor de foto, waren daardoor onder andere fluitjes en alarmgeluiden te horen.

1 dag geleden
Alle ministers en staatssecretarissen van kabinet-Jetten beëdigd

DEN HAAG (ANP) - Alle bewindspersonen van het nieuwe kabinet zijn beëdigd ten overstaan van koning Willem-Alexander. Inclusief premier Rob Jetten zitten achttien ministers en tien staatssecretarissen in het kabinet. De ministers die ook al in het kabinet-Schoof zaten, hoefden niet opnieuw een eed of belofte af te leggen, de staatssecretarissen wel.

1 dag geleden