Von der Leyen doelwit in campagne van Hongaarse regeringspartij
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse regeringspartij Fidesz heeft reclameborden laten plaatsen waarop Europese Commissievoorzitter Ursula Von der Leyen als een vijand wordt afgeschilderd. Ze staat afgebeeld met een zoon van de Hongaars-Amerikaanse miljardair en filantroop George Soros met de tekst: "Laten we niet naar hun pijpen dansen".
Het is voor het eerst dat Von der Leyen persoonlijk een doelwit is in een campagne van Fidesz. De borden verschenen in de nacht van zondag op maandag en maken deel uit van de partijcampagne in aanloop naar de Europese parlementsverkiezingen in juni.
Sommige critici beschuldigen Fidesz van antisemitisme omdat de joodse Alexander Soros, die de controle over zijn vaders imperium krijgt, een centrale rol zou spelen in de propaganda van Fidesz. De rechts-populistische partij ontkent dat er sprake is antisemitisme.
Bevroren
De partij van premier Viktor Orbán plaatste in 2019 vergelijkbare reclameborden van Von der Leyens voorganger Jean-Claude Juncker met George Soros zelf. Die reclameborden werden verwijderd nadat de fractie waartoe Fidesz in het Europese parlement behoorde met schorsing dreigde. De partij verliet de EVP-fractie twee jaar later.
Brussel heeft EU-tegoeden voor Hongarije bevroren om het beleid van de regeringspartij. De regering in Boedapest probeert die miljarden euro's alsnog te krijgen, maar vooralsnog zonder succes. Orbán zei zaterdag dat zijn land "nee moet zeggen tegen het huidige Europa-model dat is gebouwd in Brussel".
Geen relatie
De campagne laat Von der Leyen koud, laat haar woordvoerder weten. "Ik heb ze laten zien en ze vertrok geen spier", zegt hij over de affiches. "Het is niet voor het eerst en waarschijnlijk ook niet voor het laatst. We hebben meer te doen."
De regering in Boedapest legt burgers ook een vragenlijst voor over het EU-beleid. Dat bevat "volstrekt onware" stellingen, aldus Von der Leyens woordvoerder. De commissie gaat daar volgens hem echter niet op reageren, want "wij geloven in de intelligentie van de Hongaren".
Of de campagne ook antisemitisch van aard is, wil de woordvoerder niet voor zijn rekening nemen. Antisemitisme is in de EU volstrekt onacceptabel, onderstreept hij wel. Von der Leyen heeft volgens haar woordvoerder overigens geen enkele relatie met Soros.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich de afgelopen dagen laten briefen over opties voor een nieuwe militaire aanval tegen Iran. Hij overweegt zijn dreigement waar te maken om het land aan te vallen om het harde optreden tegen demonstranten. Dat meldt The New York Times op basis van meerdere Amerikaanse functionarissen.
2 uur geledenCARACAS (ANP) - De afgezette Venezolaanse president Nicolás Maduro zegt het "goed te maken" in gevangenschap in de Verenigde Staten, waar hij en zijn vrouw Cilia Flores wachten op hun proces. Dat heeft zijn zoon, parlementslid Nicolás Maduro Guerra, zaterdag gezegd in een video. "We maken het goed. We zijn strijders," citeerde Maduro Guerra zijn vader in de boodschap die werd verspreid door regeringspartij PSUV.
4 uur geledenTAMPA (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten en bondgenoten hebben zaterdag opnieuw aanvallen uitgevoerd op doelen van terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Syrië. Dat heeft het Amerikaanse leger bekendgemaakt. De luchtaanvallen maken deel uit van operatie Hawkeye Strike en zijn vergelding voor een aanval in december waarbij drie Amerikanen om het leven kwamen.
5 uur geledenWASHINGTON (RTR/ANP) - De Verenigde Staten zijn bereid om meer sancties tegen Venezuela op te heffen. Bovendien zou vijf miljard dollar aan bevroren tegoeden kunnen worden vrijgegeven om de Venezolaanse economie te helpen. Dat heeft minister Scott Bessent van Financiën van de regering-Trump in een interview met persbureau Reuters gezegd.
6 uur geledenCORTINA D'AMPEZZO (ANP) - De Italiaanse autoriteiten zijn een onderzoek begonnen naar de dood van een beveiliger bij het olympisch ijsstadion van Cortina d'Ampezzo. De man overleed onder verdachte omstandigheden, mogelijk door de vrieskou.
6 uur geledenPARIJS/DUBLIN (ANP/AFP) - Duizenden boeren in Frankrijk en Ierland hebben gedemonstreerd tegen het handelsakkoord van de Europese Unie met Zuid-Amerikaanse landen. In Centraal-Ierland gingen duizenden tractoren de weg op. In Frankrijk blokkeerden boeren enkele snelwegen.
7 uur geledenMANAGUA (ANP/AFP) - In navolging van Venezuela heeft inmiddels ook Nicaragua politieke gevangenen vrijgelaten. De linkse regering van het Midden-Amerikaanse land spreekt van "tientallen mensen die terug naar huis naar hun families zijn gekeerd", en van een daad van goede wil.
8 uur geleden