Von der Leyen doelwit in campagne van Hongaarse regeringspartij
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse regeringspartij Fidesz heeft reclameborden laten plaatsen waarop Europese Commissievoorzitter Ursula Von der Leyen als een vijand wordt afgeschilderd. Ze staat afgebeeld met een zoon van de Hongaars-Amerikaanse miljardair en filantroop George Soros met de tekst: "Laten we niet naar hun pijpen dansen".
Het is voor het eerst dat Von der Leyen persoonlijk een doelwit is in een campagne van Fidesz. De borden verschenen in de nacht van zondag op maandag en maken deel uit van de partijcampagne in aanloop naar de Europese parlementsverkiezingen in juni.
Sommige critici beschuldigen Fidesz van antisemitisme omdat de joodse Alexander Soros, die de controle over zijn vaders imperium krijgt, een centrale rol zou spelen in de propaganda van Fidesz. De rechts-populistische partij ontkent dat er sprake is antisemitisme.
Bevroren
De partij van premier Viktor Orbán plaatste in 2019 vergelijkbare reclameborden van Von der Leyens voorganger Jean-Claude Juncker met George Soros zelf. Die reclameborden werden verwijderd nadat de fractie waartoe Fidesz in het Europese parlement behoorde met schorsing dreigde. De partij verliet de EVP-fractie twee jaar later.
Brussel heeft EU-tegoeden voor Hongarije bevroren om het beleid van de regeringspartij. De regering in Boedapest probeert die miljarden euro's alsnog te krijgen, maar vooralsnog zonder succes. Orbán zei zaterdag dat zijn land "nee moet zeggen tegen het huidige Europa-model dat is gebouwd in Brussel".
Geen relatie
De campagne laat Von der Leyen koud, laat haar woordvoerder weten. "Ik heb ze laten zien en ze vertrok geen spier", zegt hij over de affiches. "Het is niet voor het eerst en waarschijnlijk ook niet voor het laatst. We hebben meer te doen."
De regering in Boedapest legt burgers ook een vragenlijst voor over het EU-beleid. Dat bevat "volstrekt onware" stellingen, aldus Von der Leyens woordvoerder. De commissie gaat daar volgens hem echter niet op reageren, want "wij geloven in de intelligentie van de Hongaren".
Of de campagne ook antisemitisch van aard is, wil de woordvoerder niet voor zijn rekening nemen. Antisemitisme is in de EU volstrekt onacceptabel, onderstreept hij wel. Von der Leyen heeft volgens haar woordvoerder overigens geen enkele relatie met Soros.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/DPA) - Pakistan is bereid in de komende dagen gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran te organiseren. Dat heeft de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ishaq Dar, verklaard. De oorlog van Israël en de VS tegen Iran gaat zijn tweede maand in.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Een Russische olietanker arriveert naar verwachting maandag in Cuba, ondanks de door de Verenigde Staten opgelegde olieblokkade van het eiland. Dat blijkt uit gegevens van het maritieme monitorbedrijf Kpler.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen op Libanon hebben sinds 2 maart 1238 mensen het leven gekost, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Israël zegt de aanvallen uit te voeren om Hezbollah uit te schakelen.
2 uur geledenCAMPO VERDE (ANP/AFP) - Het VN-Verdrag inzake de bescherming van rondtrekkende wilde diersoorten (CMS) heeft zondag de opname goedgekeurd van veertig soorten die internationale bescherming krijgen, waaronder de sneeuwuil die bekend is uit de Harry Potter-boeken en -films. Het besluit werd genomen aan het einde van de COP15-top over trekkende diersoorten in het Braziliaanse Campo Verde.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het leger opdracht gegeven de bestaande veiligheidszone in het zuiden van Libanon uit te breiden. "Dit is bedoeld om de dreiging van een invasie door Hezbollah-militanten definitief te neutraliseren en om beschietingen met antitankraketten bij de grens weg te houden", zei hij in een videoverklaring.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft kritiek van de hand gewezen op het beletten van een kardinaal in Jeruzalem om een mis op te dragen in de Heilig Grafkerk. De kardinaal die als Latijns patriarch hoofd van de rooms-katholieke kerk in de regio is, mocht niet naar binnen.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De in het Midden-Oosten beroemde American University of Beirut (AUB) verzorgt het onderwijs voor op zijn minst twee dagen enkel online. De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde heeft gedreigd Amerikaanse universiteiten in de regio als doelwit te nemen.
6 uur geleden