Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Von der Leyen doelwit in campagne van Hongaarse regeringspartij

Von der Leyen doelwit in campagne van Hongaarse regeringspartij

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse regeringspartij Fidesz heeft reclameborden laten plaatsen waarop Europese Commissievoorzitter Ursula Von der Leyen als een vijand wordt afgeschilderd. Ze staat afgebeeld met een zoon van de Hongaars-Amerikaanse miljardair en filantroop George Soros met de tekst: "Laten we niet naar hun pijpen dansen".

Het is voor het eerst dat Von der Leyen persoonlijk een doelwit is in een campagne van Fidesz. De borden verschenen in de nacht van zondag op maandag en maken deel uit van de partijcampagne in aanloop naar de Europese parlementsverkiezingen in juni.

Sommige critici beschuldigen Fidesz van antisemitisme omdat de joodse Alexander Soros, die de controle over zijn vaders imperium krijgt, een centrale rol zou spelen in de propaganda van Fidesz. De rechts-populistische partij ontkent dat er sprake is antisemitisme.

Bevroren

De partij van premier Viktor Orbán plaatste in 2019 vergelijkbare reclameborden van Von der Leyens voorganger Jean-Claude Juncker met George Soros zelf. Die reclameborden werden verwijderd nadat de fractie waartoe Fidesz in het Europese parlement behoorde met schorsing dreigde. De partij verliet de EVP-fractie twee jaar later.

Brussel heeft EU-tegoeden voor Hongarije bevroren om het beleid van de regeringspartij. De regering in Boedapest probeert die miljarden euro's alsnog te krijgen, maar vooralsnog zonder succes. Orbán zei zaterdag dat zijn land "nee moet zeggen tegen het huidige Europa-model dat is gebouwd in Brussel".

Geen relatie

De campagne laat Von der Leyen koud, laat haar woordvoerder weten. "Ik heb ze laten zien en ze vertrok geen spier", zegt hij over de affiches. "Het is niet voor het eerst en waarschijnlijk ook niet voor het laatst. We hebben meer te doen."

De regering in Boedapest legt burgers ook een vragenlijst voor over het EU-beleid. Dat bevat "volstrekt onware" stellingen, aldus Von der Leyens woordvoerder. De commissie gaat daar volgens hem echter niet op reageren, want "wij geloven in de intelligentie van de Hongaren".

Of de campagne ook antisemitisch van aard is, wil de woordvoerder niet voor zijn rekening nemen. Antisemitisme is in de EU volstrekt onacceptabel, onderstreept hij wel. Von der Leyen heeft volgens haar woordvoerder overigens geen enkele relatie met Soros.

Meer uit Buitenland

Man van 19 sterft in cel van Amerikaanse vreemdelingendienst ICE

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een jonge man van 19 is maandag overleden in detentie bij ICE, meldt de Amerikaanse immigratiedienst donderdag. Royer Perez-Jimenez is voor zover bekend de jongste persoon die tijdens de tweede termijn van president Donald Trump is overleden in federale vreemdelingendetentie. Het gaat om het twaalfde sterfgeval dit jaar.

1 uur geleden
Netanyahu: Iran niet langer in staat uranium te verrijken

JERUZALEM (ANP/AFP) - Iran is niet langer in staat om uranium te verrijken. Dat zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een persconferentie. Ook zou het land niet meer in staat zijn om ballistische raketten te produceren. "We zullen doorgaan met het aanvallen van deze faciliteiten, en niet stoppen voordat deze zijn gereduceerd tot as." Dat zal "zolang als nodig" duren, aldus Netanyahu.

2 uur geleden
Zelensky wil onderhandelingen met Rusland hervatten

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil dat de gesprekken met Rusland over een einde aan de oorlog worden hervat. Hij schrijft op Telegram dat een Oekraïens team onderweg is naar de Verenigde Staten om dit weekend met de Amerikanen te praten over de verdere onderhandelingen.

2 uur geleden
Iran wil weten of VS Duitse basis mogen gebruiken in oorlog

BERLIJN (ANP/AFP) - Iran wil van de regering in Berlijn weten welke rol de vliegbasis Ramstein speelt bij de Amerikaanse aanvallen op het land. Ramstein ligt in het westen van Duitsland. Volgens Iran is dat mogelijk in strijd met een resolutie van de Verenigde Naties. Die verbiedt landen om het grondgebied van anderen te gebruiken voor een "daad van agressie" in een derde land.

2 uur geleden
Golfstaten mogen voor 16,5 miljard dollar wapens kopen van VS

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben ingestemd met de verkoop van 16,5 miljard dollar (14,3 miljard euro) aan militair materieel aan de Verenigde Arabische Emiraten en Koeweit. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben die landen de spullen met spoed nodig. Daarom is het Congres niet om toestemming gevraagd.

3 uur geleden
Japanse premier: alleen Trump kan wereldvrede bereiken

WASHINGTON (ANP) - De Japanse premier Sanae Takaichi heeft op bezoek in Washington haar bewondering uitgesproken voor het optreden van de Amerikaanse president Donald Trump op het wereldtoneel. "Ik denk echt dat u de enige bent die wereldvrede kan bereiken", zei ze tegen Trump in het Witte Huis.

3 uur geleden
Iran zegt Amerikaanse F-35 te hebben geraakt

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt een Amerikaanse F-35 te hebben geraakt en beschadigd. De Amerikaanse krijgsmacht heeft dat niet bevestigd, maar meldt wel dat een gevechtsvliegtuig een noodlanding heeft moeten maken na een vlucht boven Iran. De piloot zou in stabiele toestand verkeren.

3 uur geleden