Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Von der Leyen doelwit in campagne van Hongaarse regeringspartij

Von der Leyen doelwit in campagne van Hongaarse regeringspartij

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse regeringspartij Fidesz heeft reclameborden laten plaatsen waarop Europese Commissievoorzitter Ursula Von der Leyen als een vijand wordt afgeschilderd. Ze staat afgebeeld met een zoon van de Hongaars-Amerikaanse miljardair en filantroop George Soros met de tekst: "Laten we niet naar hun pijpen dansen".

Het is voor het eerst dat Von der Leyen persoonlijk een doelwit is in een campagne van Fidesz. De borden verschenen in de nacht van zondag op maandag en maken deel uit van de partijcampagne in aanloop naar de Europese parlementsverkiezingen in juni.

Sommige critici beschuldigen Fidesz van antisemitisme omdat de joodse Alexander Soros, die de controle over zijn vaders imperium krijgt, een centrale rol zou spelen in de propaganda van Fidesz. De rechts-populistische partij ontkent dat er sprake is antisemitisme.

Bevroren

De partij van premier Viktor Orbán plaatste in 2019 vergelijkbare reclameborden van Von der Leyens voorganger Jean-Claude Juncker met George Soros zelf. Die reclameborden werden verwijderd nadat de fractie waartoe Fidesz in het Europese parlement behoorde met schorsing dreigde. De partij verliet de EVP-fractie twee jaar later.

Brussel heeft EU-tegoeden voor Hongarije bevroren om het beleid van de regeringspartij. De regering in Boedapest probeert die miljarden euro's alsnog te krijgen, maar vooralsnog zonder succes. Orbán zei zaterdag dat zijn land "nee moet zeggen tegen het huidige Europa-model dat is gebouwd in Brussel".

Geen relatie

De campagne laat Von der Leyen koud, laat haar woordvoerder weten. "Ik heb ze laten zien en ze vertrok geen spier", zegt hij over de affiches. "Het is niet voor het eerst en waarschijnlijk ook niet voor het laatst. We hebben meer te doen."

De regering in Boedapest legt burgers ook een vragenlijst voor over het EU-beleid. Dat bevat "volstrekt onware" stellingen, aldus Von der Leyens woordvoerder. De commissie gaat daar volgens hem echter niet op reageren, want "wij geloven in de intelligentie van de Hongaren".

Of de campagne ook antisemitisch van aard is, wil de woordvoerder niet voor zijn rekening nemen. Antisemitisme is in de EU volstrekt onacceptabel, onderstreept hij wel. Von der Leyen heeft volgens haar woordvoerder overigens geen enkele relatie met Soros.

Meer uit Buitenland

Trump zegt dat hij volgende week Venezolaanse Machado ontmoet

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado ontmoet als ze volgende week in Washington is. "Ik heb begrepen dat ze ergens volgende week komt, en ik kijk ernaar uit haar te ontmoeten", zei Trump tegen Fox News, zonder nadere details te verstrekken.

1 uur geleden
Grootschalige Russische bombardementen op Kyiv en Lviv

KYIV (ANP) - Russische aanvallen op de Oekraïense hoofdstad en de buitenwijken hebben vrijdag zeker drie mensen het leven gekost, aldus de burgemeester van Kyiv. De luchtmacht gaf een landelijke raketwaarschuwing af.

1 uur geleden
Trump: Diddy vroeg me om gratie, maar ik heb het niet overwogen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse rapper Sean 'Diddy' Combs, die veroordeeld is voor zedenmisdrijven, heeft Donald Trump om gratie gevraagd. Dat zei de Amerikaanse president in een interview met The New York Times. Het verzoek bereikte hem per brief. Trump zei dat hij niet heeft overwogen het verzoek in te willigen.

2 uur geleden
Federale agenten VS schieten twee mensen neer in Portland

PORTLAND (ANP) - Amerikaanse federale agenten hebben twee mensen neergeschoten in Portland, in de staat Oregon. Dat meldt de politie. De slachtoffers, een man en een vrouw, zijn naar het ziekenhuis gebracht. Hun toestand is onbekend.

2 uur geleden
80.000 huishoudens in VK zonder stroom door storm Goretti

LONDEN (ANP) - Bijna 80.000 huishoudens in het zuidwesten van het Verenigd Koninkrijk zitten zonder stroom door storm Goretti, meldt de BBC. Op de Scilly-eilanden, een kleine eilandengroep ten westen van Engeland, werd een windsnelheid van 159 kilometer per uur geregistreerd.

3 uur geleden
Huis VS stemt voor drie jaar verlenging subsidies op zorgpremies

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de subsidies voor zorgverzekeringen, die eind vorig jaar waren verlopen, nieuw leven ingeblazen. Dit biedt hoop aan miljoenen Amerikanen die te maken hebben gekregen met forse premiestijgingen.

4 uur geleden
Vance suggereert trauma bij ICE-agent die vrouw doodschoot

WASHINGTON (ANP) - De ICE-agent die in Minneapolis een 37-jarige vrouw doodschoot, was maanden eerder door een auto meegesleurd en gewond geraakt, zei de Amerikaanse vicepresident JD Vance donderdag. De agent schoot de vrouw dood terwijl zij met haar auto probeerde weg te rijden van een aantal ICE-agenten.

4 uur geleden