Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Von der Leyen: beperking Oekraïens leger onacceptabel

Von der Leyen: beperking Oekraïens leger onacceptabel

STRAATSBURG (ANP) - Beperkingen opleggen aan de Oekraïense strijdkrachten is onacceptabel, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie woensdag in het Europees Parlement. "Dat zou het land kwetsbaar maken voor toekomstige aanvallen", zei Von der Leyen in een debat over het Amerikaanse 28-puntenplan voor vrede in Oekraïne.

Oekraïne moet daarnaast "robuuste en geloofwaardige veiligheidsgaranties" voor de lange termijn krijgen. Die moeten onderdeel worden van "een breder pakket om toekomstige aanvallen vanuit Rusland te ontmoedigen en af te schrikken", zei de politica.

Het behoud van de soevereiniteit van Oekraïne is essentieel, zei Von der Leyen. "Grenzen kunnen niet met geweld worden gewijzigd. Als we vandaag de ondermijning van grenzen legitimeren en formaliseren, openen we de deur voor meer oorlogen."

Extra geld

Soevereiniteit betekent ook dat een land zijn eigen toekomst kan kiezen, zei Von der Leyen. "Oekraïne heeft gekozen voor Europa."

Ze herhaalde het belang van extra geld voor Oekraïne, waarbij haar voorkeur uitgaat naar het gebruik van Russische bevroren tegoeden voor een lening aan Oekraïne. De lidstaten hebben daar nog geen besluit over genomen.

"Duurzame vrede"

Oekraïne kan blijven rekenen op de steun van Europa, benadrukte de politica. Het Russische geweld escaleert elke keer als er "serieuze vooruitgang wordt geboekt in onderhandelingen die tot vrede kunnen leiden". Het zegt veel over de "werkelijke bedoelingen van het Kremlin", zei Von der Leyen.

"Voor de Russen blijft Oekraïne een eerste stap in een veel groter spel. Voor Rusland draait elke vredesovereenkomst om het permanent hertekenen van de kaarten. Maar voor Oekraïne en voor Europa draait elk vredesakkoord om het bereiken van een rechtvaardige en duurzame vrede."

Meer uit Buitenland

Poetin zegt dat Rusland een moeilijke tijd doormaakt

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft op een partijcongres van Verenigd Rusland gezegd dat het land een moeilijke tijd doormaakt. Maar die tijd heeft ons veel geleerd, aldus Poetin. De president voerde het woord terwijl er berichten zijn dat Rusland onder druk zou zijn gekomen door een groeiend aantal Oekraïense luchtaanvallen.

6 minuten geleden
Elf doden bij crash vliegtuigje bij Nancy

NANCY (ANP) - In een buitenwijk van Nancy in Frankrijk is kort na het opstijgen een vliegtuigje neergestort en daarbij zijn elf doden gevallen volgens de autoriteiten. Plaatselijke media meldden dat in het toestel een groep parachutespringers zat. Het gaat om vijf instructeurs, vijf leerlingen en de piloot.

38 minuten geleden
Araghchi: Iran blijft verantwoordelijk voor Straat van Hormuz

BAGHDAD (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi zei tijdens een bezoek aan Irak dat Iran verantwoordelijk blijft voor de Straat van Hormuz. Als onderdeel van een voorlopig akkoord met de Verenigde Staten moest die belangrijke zeestraat open, maar de afgelopen dagen werden opnieuw aanvallen op schepen gemeld.

2 uur geleden
Israël erkent volkerenmoord op Armeniërs in Ottomaanse Rijk

JERUZALEM (ANP/DPA) - De Israëlische regering heeft de volkerenmoord op de Armeense bevolkingsgroep tijdens de Eerste Wereldoorlog in het Ottomaanse Rijk officieel erkend. De erkenning was een initiatief van minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar.

2 uur geleden
Israël meldt doden bij gevechten in zuiden van Libanon

TEL AVIV (ANP) - Het Israëlische leger zegt eerder op de dag meerdere Hezbollah-strijders te hebben gedood in het zuiden van Libanon. Daarnaast zou een Israëlische militair zijn omgekomen bij gevechten met de gewapende Libanese groepering.

2 uur geleden
USAR NL heeft nog niemand kunnen redden in Venezuela

LA GUAIRA (ANP) - De Nederlandse USAR-teams hebben tijdens de eerste 24 uur van hun reddingsactie na de aardbevingen in Venezuela nog geen mensen uit ingestorte gebouwen kunnen halen. Wel is geprobeerd om iemand te redden, maar tijdens de poging bleek dat die actie niet zou slagen, vertelde een woordvoerder. "Hoe moeilijk dat ook is, er werd besloten door te gaan naar mensen die we mogelijk wel kunnen redden."

2 uur geleden
Jongen (11) onder puin vandaan gehaald in Venezuela

CARABALLEDA (ANP) - In Venezuela is opnieuw een kind levend onder het puin vandaan gehaald nadat het land woensdag werd getroffen door twee zware aardbevingen, meldt interim-president Delcy Rodriguez. Ze deelde beelden van de reddingsactie op sociale media.

6 uur geleden