Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Volt wil het systeem 'radicaal' veranderen

Volt wil het systeem 'radicaal' veranderen

DEN HAAG (ANP) - Het systeem moet radicaal op de schop om de huidige crises op te lossen, vindt politieke partij Volt. Het klimaatbeleid, het sociaal-economisch systeem en de democratie moeten ingrijpend veranderen. Dat alles moet gebeuren onder een Europese paraplu, staat in het dinsdag gepresenteerde conceptverkiezingsprogramma.

Dat is nodig omdat keuzes te lang vooruitgeschoven zijn, aldus de partij. "Het is tijd voor grote systeemveranderingen die de crises oplossen en een radicaal positief toekomstbeeld schetsen waarvan mensen zeggen: ik kan niet wachten tot het 2050 is", zegt partijleider Laurens Dassen. "Keuzes durven maken, daar gaat het om."

Om Europa in 2040 klimaatneutraal te krijgen zullen "excessen" zoals privéjets verboden moeten worden. Vervuilende fabrieken gaan dicht tot ze duurzaam zijn en worden zwaarder belast. Verder wordt het verboden om ongebruikte goederen te vernietigen. De partij neemt "afscheid van de oude wereld".

Stemrecht

Volt kiest ook voor een "radicaal ander mensbeeld" waar vertrouwen en de menselijke maat de standaard is. De bijstand en het minimumloon moeten omhoog. Voor de bestaanszekerheid wil Volt een basisinkomen zodat onder meer toeslagen kunnen verdwijnen. Ook moet er een nationaal schuldenpardon komen voor "mensen die leven in armoede én mensen met problematische schulden".

De democratie is toe aan een opwaardering. Die heeft "een upgrade naar de 21e eeuw" nodig, verklaarde Dassen. Burgers moeten meer invloed krijgen via een permanent burgerberaad. Ook moet de stem van jongeren beter worden gehoord; zij moeten op hun 16e stemrecht krijgen.

Interne problemen

Dit moet allemaal gebeuren in een federaal en democratisch Europa met een strijdmacht. Een sterk Europa is met grootmachten China en Verenigde Staten volgens de partijleider "de enige manier om onze veiligheid, bestaanszekerheid en groene toekomst te bereiken".

Volt zit sinds 2021 in de Tweede Kamer. De partij haalde bij de verkiezingen in dat jaar drie zetels. Zoals veel jonge partijen verliep het allemaal niet zonder interne problemen. Vorig jaar scheidde Nilüfer Gündoğan zich af van de fractie. Bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer haalde Volt dit jaar twee zetels binnen.

Meer uit Politiek

Van Weel wil tijdelijke wet tegen terrorisme blijvend maken

DEN HAAG (ANP) - Een tijdelijke wet die maatregelen mogelijk maakt tegen mensen die in verband worden gebracht met terrorisme, moet permanent worden. Justitieminister David van Weel (VVD) wil dat regelen, schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. Dat terwijl de wet volgens een evaluatie niet nodig is.

6 uur geleden
Douwe Bob ziet geen meerwaarde in koffiedrinken met Yeşilgöz

DEN HAAG (ANP) - Zanger Douwe Bob ziet geen meerwaarde in het koffiedrinken met VVD-leider Dilan Yeşilgöz. Zijn management had eerder al via e-mail contact gezocht met de partijleider, met het verzoek haar uitlatingen op sociale media te nuanceren.

8 uur geleden
Kabinet houdt ontmoedigingsbeleid nederzettingen tegen het licht

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat het beleid dat de handel met Israëlische nederzettingen op de bezette Westelijke Jordaanoever moet ontmoedigen "tegen het licht houden". Staatssecretaris Hanneke Boerma (Buitenlandse Handel, NSC) wil het "actiever formuleren" gezien de ernstige situatie in de bezette gebieden, zei ze maandag in een debat in de Tweede Kamer.

8 uur geleden
Shell en BP haken af bij klimaatafspraken met kabinet

DEN HAAG (ANP) - De afspraken over verduurzaming van Shell en BP met het kabinet gaan niet door. Dat hebben minister Sophie Hermans (Klimaat) en staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu), beiden VVD, gemeld aan de Tweede Kamer. Beide brandstofbedrijven hadden al eerste stappen gezet richting afspraken om jaarlijks in totaal miljoenen tonnen CO2 te besparen.

9 uur geleden
Bosma wil opties voor meer onderzoek kwestie-Arib op rij zetten

DEN HAAG (ANP) - Als de Tweede Kamer nader onderzoek wil naar het lekken over de zaak rond oud-voorzitter Khadija Arib, dan is het aan Kamerleden zelf om daartoe het initiatief te nemen. Dat heeft Kamervoorzitter Martin Bosma gezegd in een debat. "Het presidium heeft daar geen enkele mening over", herhaalde hij meerdere keren. Hij bood aan de opties op een rijtje te zetten, voordat de Kamer direct na het zomerreces opnieuw over de kwestie debatteert.

12 uur geleden
Schoof hoopt dat Kamer stemt voor 'heel belangrijke' asielwetten

DEN HAAG (ANP) - Dick Schoof hoopt dat de Tweede Kamer deze week instemt met de wetten over een tweestatusstelsel en andere strenge asielmaatregelen. Deze wetten zijn "heel belangrijk" voor het asielbeleid en dat is een van de hoofdonderwerpen in de verkiezingen waaruit dit kabinet is voortgekomen, lichtte de demissionaire premier maandag toe.

13 uur geleden
PostNL wil subsidie, extra dag voor postbezorging is onvoldoende

DEN HAAG (ANP) - PostNL vindt het kabinetsvoorstel om de onderneming alsnog een dag extra te gunnen voor de bezorging van gewone post onvoldoende. Het beursgenoteerde bedrijf benadrukt dat de postbezorging komende jaren verlieslatend dreigt te blijven door hoge kosten. PostNL gaat daarom in bezwaar tegen de afwijzing door het kabinet van eerder aangevraagde subsidie. Daarbij sluit het bedrijf aanvullende juridische stappen niet uit.

14 uur geleden