Volt wil het systeem 'radicaal' veranderen
DEN HAAG (ANP) - Het systeem moet radicaal op de schop om de huidige crises op te lossen, vindt politieke partij Volt. Het klimaatbeleid, het sociaal-economisch systeem en de democratie moeten ingrijpend veranderen. Dat alles moet gebeuren onder een Europese paraplu, staat in het dinsdag gepresenteerde conceptverkiezingsprogramma.
Dat is nodig omdat keuzes te lang vooruitgeschoven zijn, aldus de partij. "Het is tijd voor grote systeemveranderingen die de crises oplossen en een radicaal positief toekomstbeeld schetsen waarvan mensen zeggen: ik kan niet wachten tot het 2050 is", zegt partijleider Laurens Dassen. "Keuzes durven maken, daar gaat het om."
Om Europa in 2040 klimaatneutraal te krijgen zullen "excessen" zoals privéjets verboden moeten worden. Vervuilende fabrieken gaan dicht tot ze duurzaam zijn en worden zwaarder belast. Verder wordt het verboden om ongebruikte goederen te vernietigen. De partij neemt "afscheid van de oude wereld".
Stemrecht
Volt kiest ook voor een "radicaal ander mensbeeld" waar vertrouwen en de menselijke maat de standaard is. De bijstand en het minimumloon moeten omhoog. Voor de bestaanszekerheid wil Volt een basisinkomen zodat onder meer toeslagen kunnen verdwijnen. Ook moet er een nationaal schuldenpardon komen voor "mensen die leven in armoede én mensen met problematische schulden".
De democratie is toe aan een opwaardering. Die heeft "een upgrade naar de 21e eeuw" nodig, verklaarde Dassen. Burgers moeten meer invloed krijgen via een permanent burgerberaad. Ook moet de stem van jongeren beter worden gehoord; zij moeten op hun 16e stemrecht krijgen.
Interne problemen
Dit moet allemaal gebeuren in een federaal en democratisch Europa met een strijdmacht. Een sterk Europa is met grootmachten China en Verenigde Staten volgens de partijleider "de enige manier om onze veiligheid, bestaanszekerheid en groene toekomst te bereiken".
Volt zit sinds 2021 in de Tweede Kamer. De partij haalde bij de verkiezingen in dat jaar drie zetels. Zoals veel jonge partijen verliep het allemaal niet zonder interne problemen. Vorig jaar scheidde Nilüfer Gündoğan zich af van de fractie. Bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer haalde Volt dit jaar twee zetels binnen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De BBB wil verder meepraten over de begroting, hoewel de partij een motie van wantrouwen tegen het kabinet heeft gesteund. Partijleider Henk Vermeer wil nog steeds ingaan op de uitnodiging voor gesprekken die premier Rob Jetten komende dagen zal versturen. Die vindt het op zijn beurt "raar" dat Vermeer alsnog aan tafel wil na steun voor de motie van wantrouwen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Christine Teunissen (PvdD) vindt dat premier Rob Jetten te weinig maatregelen neemt tegen Israël. Sinds de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober 2023 doodde het Israëlische leger bijna 74.000 Palestijnen in Gaza. VN-experts concludeerden dat er sprake is van genocide.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwijst tijdens inhoudelijke debatjes over onderwijs en zorg vooral naar kabinetsplannen. Hij vindt veel ideeën die worden geopperd wel goed, maar houdt zich op de vlakte over of daar dan ook iets mee gedaan wordt.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De stikstofplannen worden niet afgezwakt als het aan premier Rob Jetten ligt. Dat zei hij desgevraagd tegen PRO-leider Jesse Klaver tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen. De grootste oppositiepartij heeft eerder geëist dat de plannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) niet versoepeld worden, anders steunt PRO de plannen niet.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten wil dat Nederland net als andere Europese landen ook een veiligheidsinstituut krijgt voor kunstmatige intelligentie (AI). Hij reageerde positief op een voorstel van Volt-leider Laurens Dassen. Jetten wil zoiets het liefst opzetten samen met landen als Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Duitsland, die al zo'n instantie hebben.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten hoopt binnen een week een deal te kunnen sluiten met oppositiepartijen over de begroting. "Als het binnen een week lukt, zou dat fantastisch zijn", zei de premier bij de Algemene Politieke Beschouwingen. Jesse Klaver was daar niet van onder de indruk. "Als ik op Brad Pitt zou lijken, zou dat ook fantastisch zijn", reageerde de PRO-leider tot hilariteit van de Tweede Kamer.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is aan het kabinet om het "duurzame gaspedaal" weer vol in te trappen, nadat er jarenlang "jojobeleid" is gevoerd. Dat zei premier Rob Jetten tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen na vragen van Christine Teunissen (PvdD).
23 uur geleden