Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Volt wil het systeem 'radicaal' veranderen

Volt wil het systeem 'radicaal' veranderen

DEN HAAG (ANP) - Het systeem moet radicaal op de schop om de huidige crises op te lossen, vindt politieke partij Volt. Het klimaatbeleid, het sociaal-economisch systeem en de democratie moeten ingrijpend veranderen. Dat alles moet gebeuren onder een Europese paraplu, staat in het dinsdag gepresenteerde conceptverkiezingsprogramma.

Dat is nodig omdat keuzes te lang vooruitgeschoven zijn, aldus de partij. "Het is tijd voor grote systeemveranderingen die de crises oplossen en een radicaal positief toekomstbeeld schetsen waarvan mensen zeggen: ik kan niet wachten tot het 2050 is", zegt partijleider Laurens Dassen. "Keuzes durven maken, daar gaat het om."

Om Europa in 2040 klimaatneutraal te krijgen zullen "excessen" zoals privéjets verboden moeten worden. Vervuilende fabrieken gaan dicht tot ze duurzaam zijn en worden zwaarder belast. Verder wordt het verboden om ongebruikte goederen te vernietigen. De partij neemt "afscheid van de oude wereld".

Stemrecht

Volt kiest ook voor een "radicaal ander mensbeeld" waar vertrouwen en de menselijke maat de standaard is. De bijstand en het minimumloon moeten omhoog. Voor de bestaanszekerheid wil Volt een basisinkomen zodat onder meer toeslagen kunnen verdwijnen. Ook moet er een nationaal schuldenpardon komen voor "mensen die leven in armoede én mensen met problematische schulden".

De democratie is toe aan een opwaardering. Die heeft "een upgrade naar de 21e eeuw" nodig, verklaarde Dassen. Burgers moeten meer invloed krijgen via een permanent burgerberaad. Ook moet de stem van jongeren beter worden gehoord; zij moeten op hun 16e stemrecht krijgen.

Interne problemen

Dit moet allemaal gebeuren in een federaal en democratisch Europa met een strijdmacht. Een sterk Europa is met grootmachten China en Verenigde Staten volgens de partijleider "de enige manier om onze veiligheid, bestaanszekerheid en groene toekomst te bereiken".

Volt zit sinds 2021 in de Tweede Kamer. De partij haalde bij de verkiezingen in dat jaar drie zetels. Zoals veel jonge partijen verliep het allemaal niet zonder interne problemen. Vorig jaar scheidde Nilüfer Gündoğan zich af van de fractie. Bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer haalde Volt dit jaar twee zetels binnen.

Meer uit Politiek

Jetten: aanpassingen van belastingplan nu aan Kamer

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten laat verdere aanpassingen van het belastingplan, waar nog steeds geen meerderheid voor is, over aan de Tweede Kamer. Het kabinet heeft dinsdag na vele onderhandelingen nog eens een gewijzigd pakket gedeeld met de Kamer, en Kamerfracties kunnen dat pakket nu aanpassen met amendementen.

9 uur geleden
Markuszower steunt belastingplan om verkiezingen te voorkomen

DEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower is bereid om het belastingplan te steunen, omdat hij wil voorkomen dat er verkiezingen komen. Dat zegt hij in het debat over het pakket aan belastingen.

10 uur geleden
Minister herkent kritiek van ombudsman op boerenbeleid

DEN HAAG (ANP) - Minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) kan zich vinden in de kritiek van de Nationale ombudsman dat de overheid de afgelopen jaren onbetrouwbaar is geweest voor boeren. "Het klopt, net zoals de Ombudsman constateert dat boeren en tuinders al te lang te maken hebben met voorstellen die te vaak veranderen."

1 dag geleden
Voorspelling: Democraten krijgen meerderheid in Huis bij midterms

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Democraten winnen bij de midtermverkiezingen een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Dat voorspelt Decision Desk HQ, een organisatie die verkiezingsdata verzamelt. Het komt vrijwel altijd voor dat de partij van een zittende president, in dit geval de Republikeinen van Donald Trump, zetels verliest tijdens de midterms.

1 dag geleden
Democraat Jon Ossoff herkozen voor Senaat namens Georgia

ATLANTA (ANP) - De Democraat Jon Ossoff wordt als senator herkozen in de Amerikaanse staat Georgia, voorspelt persbureau Reuters op basis van voorlopige uitslagen van Decision Desk HQ. Dat is een bureau dat verkiezingsuitslagen verzamelt. Georgia stemde bij de laatste verkiezingen op Donald Trump, maar Ossoff wist in de peilingen al een ruime voorsprong op de Republikeinse afgevaardigde Mike Collins te houden.

1 dag geleden
PRO steunt ook nader uitgewerkte stikstofplannen kabinet

DEN HAAG (ANP) - PRO blijft achter de verder uitgewerkte stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) staan. Dat laat landbouwwoordvoerder Laura Bromet van de linkse oppositiepartij weten op Bluesky.

1 dag geleden
Kabinet wil eerder kleine stikstofuitstoot vergunningvrij

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.

1 dag geleden