Volt verkent optie parlementaire aanklacht ambtsmisdrijf
DEN HAAG (ANP) - Volt gaat verkennen of er een parlementaire aanklacht kan worden ingediend als een Kamerlid mogelijk een ambtsmisdrijf heeft gepleegd, zoals omkoping. Zo'n aanklacht kan leiden tot vervolging bij de Hoge Raad. Dat doet de fractie vooruitlopend op de brief van het kabinet, over de recente berichten dat Europese politici geld uit Rusland zouden hebben gekregen om Russische propaganda te verspreiden.
De Tweede Kamer wil in debat over het heikele onderwerp. Demissionair minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) stuurt na het weekeinde een brief naar de Kamer, ter voorbereiding van het debat. De Kamer heeft daarom gevraagd, omdat die wil weten of de berichten kloppen. Dinsdag komt ook het dagelijks bestuur van de Kamer met een brief over de aanklachtprocedure waarmee iemand vervolgd kan worden voor een ambtsmisdrijf. Om die brief heeft Volt-leider Laurens Dassen gevraagd.
"Er is mogelijk sprake van grove Russische ondermijning. In afwachting van het kabinet verkent Volt daarom de uitzonderlijke optie een parlementaire aanklacht te starten indien mogelijke ambtsdelicten hebben plaatsgevonden", zegt Dassen.
Voorbereidingen
Volt treft nu alvast voorbereidingen voor die parlementaire aanklacht om "snel te kunnen handelen" als het kabinet met zijn brief komt, schrijft Dassen op X.
De aanklacht volgens deze speciale procedure moet door vijf Kamerleden worden ondersteund. De Tweede Kamer moet vervolgens een speciale commissie van Kamerleden instellen die de aanklacht onderzoekt. Daarna kan de Kamer aan de procureur-generaal van de Hoge Raad opdracht geven om het betreffende Kamerlid te vervolgen.
Niet perfect
Dassen erkent dat de procedure "niet perfect" is. "In het verleden is hij als niet krachtig genoeg ervaren." Eerder heeft de Kamer een voorstel van Volt en (toen nog eenpitter) Pieter Omtzigt verworpen om die procedure te versterken. "Toch lijkt het nu de enige logische weg om te bewandelen."
Na de brieven van het kabinet en het dagelijks bestuur van de Kamer besluit Volt of zij een aanklacht gaat starten. Dan zal steun bij andere partijen worden gezocht. "Laten we snel, krachtig en Europees optreden tegen de dreiging van het Kremlin, in al zijn gedaantes", schrijft Dassen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet treft voorbereidingen voor dreigende tekorten aan fossiele brandstoffen. Daarvoor treedt fase 1 van het Landelijk Crisisplan Olie (LCP-O) in werking. Dat bevestigen ingewijden na een bericht van De Telegraaf. Aanleiding daarvoor zijn de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. Van acute tekorten is nog geen sprake, van beperkende maatregelen evenmin.
3 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV doet aan "politieke spelletjes" en creëert "politieke chaos" door de steun voor een asielwet van de eigen oud-minister Marjolein Faber aan het wankelen te brengen, zei VVD-fractieleider Ruben Brekelmans bij de talkshow Café Kockelmann. "Nu hebben we eindelijk de kans om dat strenge asielbeleid te krijgen waar heel veel Nederlanders naar snakken. En dan probeert Geert Wilders op het laatste moment weer een stok in de wielen te steken."
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een subsidie in het leven roepen om mensen met een laag inkomen of middeninkomen te helpen bij de aanschaf van een elektrische auto, bevestigen bronnen na berichtgeving door RTL Nieuws. Daarvoor zouden zij dan hun brandstofauto moeten inruilen. Er zou 50 miljoen euro voor worden uitgetrokken.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) wil dat Lelystad Airport in oktober 2027 opengaat voor burgerluchtvaart. Het vliegveld heeft nog geen natuurvergunning, maar de VVD-minister werkt "parallel" aan de andere zaken die nog moeten worden geregeld voordat vakantievluchten vanuit Flevoland kunnen beginnen.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het tempo van de voorbereidingen voor de missie in de Straat van Hormuz moet omhoog. Dan kunnen de landen direct aan de slag zodra er een permanent staakt-het-vuren is, zei premier Rob Jetten vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Eerder op de middag was hij bij een videoconferentie van de bijna vijftig landen die zich hebben aangesloten bij de internationale coalitie.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het zou een "gemiste kans" zijn als de twee strenge asielwetten komende dinsdag worden weggestemd in de Eerste Kamer, vindt Rob Jetten. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie zei de minister-president dat de wetten "de snelste weg zijn" om het aantal asielzoekers omlaag te krijgen, zoals zijn kabinet beoogt. Dat terwijl zijn eigen partij D66 neigt naar een tegenstem.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-prominent Sybrand Buma wordt de nieuwe vicepresident van de Raad van State. Hij volgt per 1 juli dit jaar Thom de Graaf (D66) op. Buma, nu nog burgemeester van Leeuwarden, was eerder partijleider van het CDA en informateur tijdens de afgelopen kabinetsformatie.
23 uur geleden