Volt verkent optie parlementaire aanklacht ambtsmisdrijf
DEN HAAG (ANP) - Volt gaat verkennen of er een parlementaire aanklacht kan worden ingediend als een Kamerlid mogelijk een ambtsmisdrijf heeft gepleegd, zoals omkoping. Zo'n aanklacht kan leiden tot vervolging bij de Hoge Raad. Dat doet de fractie vooruitlopend op de brief van het kabinet, over de recente berichten dat Europese politici geld uit Rusland zouden hebben gekregen om Russische propaganda te verspreiden.
De Tweede Kamer wil in debat over het heikele onderwerp. Demissionair minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) stuurt na het weekeinde een brief naar de Kamer, ter voorbereiding van het debat. De Kamer heeft daarom gevraagd, omdat die wil weten of de berichten kloppen. Dinsdag komt ook het dagelijks bestuur van de Kamer met een brief over de aanklachtprocedure waarmee iemand vervolgd kan worden voor een ambtsmisdrijf. Om die brief heeft Volt-leider Laurens Dassen gevraagd.
"Er is mogelijk sprake van grove Russische ondermijning. In afwachting van het kabinet verkent Volt daarom de uitzonderlijke optie een parlementaire aanklacht te starten indien mogelijke ambtsdelicten hebben plaatsgevonden", zegt Dassen.
Voorbereidingen
Volt treft nu alvast voorbereidingen voor die parlementaire aanklacht om "snel te kunnen handelen" als het kabinet met zijn brief komt, schrijft Dassen op X.
De aanklacht volgens deze speciale procedure moet door vijf Kamerleden worden ondersteund. De Tweede Kamer moet vervolgens een speciale commissie van Kamerleden instellen die de aanklacht onderzoekt. Daarna kan de Kamer aan de procureur-generaal van de Hoge Raad opdracht geven om het betreffende Kamerlid te vervolgen.
Niet perfect
Dassen erkent dat de procedure "niet perfect" is. "In het verleden is hij als niet krachtig genoeg ervaren." Eerder heeft de Kamer een voorstel van Volt en (toen nog eenpitter) Pieter Omtzigt verworpen om die procedure te versterken. "Toch lijkt het nu de enige logische weg om te bewandelen."
Na de brieven van het kabinet en het dagelijks bestuur van de Kamer besluit Volt of zij een aanklacht gaat starten. Dan zal steun bij andere partijen worden gezocht. "Laten we snel, krachtig en Europees optreden tegen de dreiging van het Kremlin, in al zijn gedaantes", schrijft Dassen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ambtenaren van het toenmalige ministerie van Asiel en Migratie geloofden niet in de 'dragende motivering' die ze hadden geschreven om staatsnoodrecht in te schakelen voor strenge asielmaatregelen. De onderbouwing was "niet toereikend", schreven ze aan asielminister Marjolein Faber (PVV).
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is van plan om de recente asielplannen van het kabinet te steunen. De partij stemde eerder juist tegen de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet, waar dezelfde maatregelen in zaten. Dat bevestigt de partij na berichtgeving van De Telegraaf.
22 uur geleden