Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Volt verkent optie parlementaire aanklacht ambtsmisdrijf

Volt verkent optie parlementaire aanklacht ambtsmisdrijf

DEN HAAG (ANP) - Volt gaat verkennen of er een parlementaire aanklacht kan worden ingediend als een Kamerlid mogelijk een ambtsmisdrijf heeft gepleegd, zoals omkoping. Zo'n aanklacht kan leiden tot vervolging bij de Hoge Raad. Dat doet de fractie vooruitlopend op de brief van het kabinet, over de recente berichten dat Europese politici geld uit Rusland zouden hebben gekregen om Russische propaganda te verspreiden.

De Tweede Kamer wil in debat over het heikele onderwerp. Demissionair minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) stuurt na het weekeinde een brief naar de Kamer, ter voorbereiding van het debat. De Kamer heeft daarom gevraagd, omdat die wil weten of de berichten kloppen. Dinsdag komt ook het dagelijks bestuur van de Kamer met een brief over de aanklachtprocedure waarmee iemand vervolgd kan worden voor een ambtsmisdrijf. Om die brief heeft Volt-leider Laurens Dassen gevraagd.

"Er is mogelijk sprake van grove Russische ondermijning. In afwachting van het kabinet verkent Volt daarom de uitzonderlijke optie een parlementaire aanklacht te starten indien mogelijke ambtsdelicten hebben plaatsgevonden", zegt Dassen.

Voorbereidingen

Volt treft nu alvast voorbereidingen voor die parlementaire aanklacht om "snel te kunnen handelen" als het kabinet met zijn brief komt, schrijft Dassen op X.

De aanklacht volgens deze speciale procedure moet door vijf Kamerleden worden ondersteund. De Tweede Kamer moet vervolgens een speciale commissie van Kamerleden instellen die de aanklacht onderzoekt. Daarna kan de Kamer aan de procureur-generaal van de Hoge Raad opdracht geven om het betreffende Kamerlid te vervolgen.

Niet perfect

Dassen erkent dat de procedure "niet perfect" is. "In het verleden is hij als niet krachtig genoeg ervaren." Eerder heeft de Kamer een voorstel van Volt en (toen nog eenpitter) Pieter Omtzigt verworpen om die procedure te versterken. "Toch lijkt het nu de enige logische weg om te bewandelen."

Na de brieven van het kabinet en het dagelijks bestuur van de Kamer besluit Volt of zij een aanklacht gaat starten. Dan zal steun bij andere partijen worden gezocht. "Laten we snel, krachtig en Europees optreden tegen de dreiging van het Kremlin, in al zijn gedaantes", schrijft Dassen.

Meer uit Politiek

Jetten verwacht snel resultaat van nieuwe raketcoalitie

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht snel resultaat van een nieuwe Europese coalitie tegen ballistische raketten. "We verwachten eigenlijk binnen een jaar al te kunnen leveren voor een deel van het luchtafweergeschut, en binnen anderhalf jaar voor de meer complexe gevallen", zegt hij tegen het ANP.

4 uur geleden
Jetten: absoluut niet meedoen aan plan Trump voor heffing Hormuz

DEN HAAG (ANP) - Nederland keurt het plan van de Amerikaanse president Donald Trump af om geld te gaan vragen van schepen die door de Straat van Hormuz varen. Dat zegt premier Rob Jetten tegen het ANP. "Van tolheffing kan geen sprake zijn. Dat vinden we echt Europabreed."

6 uur geleden
Nederland gaat meedoen aan militaire oefeningen met Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat meedoen aan militaire oefeningen met Oekraïne. Dat zei premier Rob Jetten tegen het ANP na een bijeenkomst van de Coalition of the Willing in Parijs. De oefeningen vinden niet plaats in Oekraïne, maar op grondgebied van de EU, aldus de premier.

7 uur geleden
Minister: wachtende asielzoekers Ter Apel opgevangen in pand

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) neemt maatregelen bij het aanmeldcentrum van Ter Apel nadat Rode Kruis en VluchtelingenWerk hun werk hier hebben gestaakt om de veiligheid. Asielzoekers die door grote drukte niet kunnen worden toegelaten tot het asielzoekerscentrum hoeven vanaf woensdag niet meer te wachten op het gras en worden in plaats daarvan overdag opgevangen in een pand op het terrein. Het terrein rond het asielzoekerscentrum wordt bovendien uitgeroepen tot veiligheidsrisicogebied, wat preventief fouilleren mogelijk maakt.

10 uur geleden
Vijfde wissel in Zuid-Holland: BBB-gedeputeerde wordt wethouder

DEN HAAG (ANP) - Voor de vijfde keer in drie jaar tijd vertrekt een gedeputeerde in de provincie Zuid-Holland. BBB-bestuurder Mariëtte van Leeuwen wordt in de gemeente Den Haag wethouder voor onder meer jeugd en onderwijs. Van Leeuwen is voorgedragen door Hart voor Den Haag, de partij van Richard de Mos.

10 uur geleden
Richard de Mos keert terug als wethouder in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Richard de Mos, leider van de lokale partij Hart voor Den Haag, wordt opnieuw wethouder in de hofstad. Hij gaat weer deel uitmaken van het Haagse college. Zijn partij, de grootste in de stad, gaat besturen met VVD, CDA en DENK.

11 uur geleden
Verhuurder van huis met slecht energielabel kan dwangsom krijgen

DEN HAAG (ANP) - Wie een huis verhuurt met energielabel E, F of G kan vanaf 2029 een dwangsom van de gemeente krijgen. Dat staat in een voorstel dat minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) met de Tweede Kamer heeft gedeeld.

3 dagen geleden