Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Volt-leider Dassen 'benieuwd' naar voortgang in complexe formatie

Volt-leider Dassen 'benieuwd' naar voortgang in complexe formatie

DEN HAAG (ANP) - Volt-leider Laurens Dassen schoof woensdagochtend bij informateur Mariëtte Hamer aan om te horen hoe het gaat met de formatie, maar is nog steeds niet van plan om te praten over kabinetsdeelname. Volt is namelijk van plan "constructieve oppositie" te voeren, zo zei hij voorafgaand aan het gesprek.

Dassen kwam aan bij Hamer nadat demissionair premier Mark Rutte net was vertrokken. Volgens de VVD'er wordt er gekeken naar drie hoofdlijnen waar het nu in de formatie om draait. Dat is allereerst het herstelbeleid voor na de coronacrisis. Daarvoor onderzoekt de informateur volgens hem of in de Kamer brede steun gevonden kan worden. Pas daarna kan gesproken worden over een nieuw regeerakkoord en de verandering in de bestuurscultuur waar het de laatste maanden in politiek Den Haag zo vaak over gaat.

De plannen voor de langere termijn zullen ingewikkeld worden, erkende Rutte, die de formatie "complex" noemde. Hamer probeert nog beter in kaart te brengen welke onderwerpen centraal moeten staan in het regeerakkoord. Daarvoor moeten eerst partijen gevonden worden die willen samenwerken en een meerderheid hebben in de Kamer.

Coalitie met VVD en D66

Die combinatie is nog altijd niet in beeld. Een coalitie met VVD en D66 is vrijwel zeker. De VVD wil het liefst met het CDA en D66 met GroenLinks en de PvdA. Het probleem is dat VVD en CDA een samenwerking met die partijen juist niet zien zitten.

De partijen die Hamer woensdag ontvangt, zullen geen oplossing zijn voor de puzzel. Naast Rutte en Dassen spreekt de informateur met Kees van der Staaij van de SGP. Die partij is het niet alleen op weinig vlakken met D66 eens, maar heeft ook te weinig zetels om tot een meerderheid te komen. SGP en Volt steunden wel beide wel het voorstel van de VVD en D66 om Hamer aan te stellen als informateur, net als CDA, PvdA, GroenLinks, ChristenUnie en de Fractie Den Haan.

Meer uit Politiek

PRO en Volt trekken samen op in onderhandelingen met kabinet

DEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) en Volt trekken de komende tijd samen op in de onderhandelingen met het kabinet over de begroting voor 2027. Dat laten beide partijen vrijdagavond weten. Als het minderheidskabinet kan rekenen op de steun van deze twee partijen, is er een meerderheid in zowel de Tweede als Eerste Kamer.

4 uur geleden
Kabinet wil 20 extra Regenboogsteden voor veiligheid lhbti'ers

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet nodigt twintig steden uit om ook Regenboogstad te worden. Dat kondigde staatssecretaris Judith Tielen (Emancipatie, VVD) vrijdag aan. Momenteel zijn er 56 steden die zich in samenwerking met het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap inzetten voor lhbti-personen.

5 uur geleden
Toch geen wet voor opsluiten jeugdzorg-jongeren in eigen kamer

DEN HAAG (ANP) - Een wet die het mogelijk zou maken om jongeren in de gesloten jeugdhulp 's nachts in hun eigen kamer op te sluiten, komt er toch niet. Minister Mirjam Sterk (Jeugd) schrapt het plan dat haar voorganger in gang zette na "intensieve gesprekken" met zorgmedewerkers, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.

7 uur geleden
Excuses aan uithuisgeplaatste kinderen toeslagen in januari

DEN HAAG (ANP) - In januari wil het kabinet excuses maken aan de kinderen uit gezinnen die zijn getroffen door de toeslagenaffaire en uit huis zijn geplaatst. Dat schrijven staatssecretarissen Claudia van Bruggen (Justitie, D66) en Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos) en minister Mirjam Sterk (CDA) van Jeugd in een Kamerbrief.

7 uur geleden
Kitty Jong, voormalig FNV-bestuurder, wordt voorzitter PRO

DEN HAAG (ANP) - Kitty Jong wordt de nieuwe voorzitter van Progressief Nederland. De voormalige vicevoorzitter van vakbond FNV kwam als populairste kandidaat uit een stemming onder leden, heeft de partij bekendgemaakt. Zo'n 39.000 leden brachten online hun stem uit.

10 uur geleden
Leden PRO kiezen voor de sociaaldemocraten in EU-parlement

DEN HAAG/BRUSSEL (ANP) - Een meerderheid van de leden van Progressief Nederland (PRO) heeft ervoor gekozen dat de partij zich in het Europees Parlement aansluit bij de Partij van de Europese Sociaaldemocraten (PES). Ruim 65 procent stemde voor aansluiting bij de PES, die in het parlement wordt vertegenwoordigd door de fractie S&D.

10 uur geleden
Van Veldhoven: uitstel deal Tata komt door intrekken vergunning

DEN HAAG (ANP) - Het plan van de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied om de vergunningen van de twee kooksgasfabrieken van Tata Steel in te trekken, is de belangrijkste reden dat het langer duurt om met het staalbedrijf tot afspraken te komen over verduurzaming. Dat zei klimaatminister Stientje van Veldhoven kort nadat ze had bekendgemaakt dat de overheid en Tata Steel de deadline om de deal te sluiten naar maart volgend jaar schuiven.

11 uur geleden