Volleybalster Plak trots op rol als 'supersub'
ARNHEM (ANP) - Onder leiding van een nieuwe bondscoach bereidt volleybalster Celeste Plak zich met Oranje deze week voor op het olympisch kwalificatietoernooi. De ploeg is neergestreken nabij Berlijn, waar Giovanni Caprara een week de tijd heeft zijn ideeën toe te passen. Plak is benieuwd of de Italiaan in haar, net als zijn voorgangers, de ideale 'supersub' ziet.
Ze is 24 jaar inmiddels, de 1,90 meter lange Noord-Hollandse die befaamd is om haar harde smashes. 'Plak Power' is een begrip geworden, dat staat voor een extra portie energie die Oranje de afgelopen jaren regelmatig nodig had om het verschil te maken. Ze was er bij in Rio, als jonkie, waar Nederland vierde werd. Ze was er vorig jaar bij op het WK, opnieuw afgesloten als nummer 4 van de wereld. Opnieuw niet als basisspeelster, maar Plak klaagt niet over haar rol als invalster op moeilijke momenten. "Het is fysiek zwaar, je moet constant 'ready' zijn, één vingerknip en je moet er staan. Maar ik heb er vrede mee. Ik voel ook een soort trots dat ik het team kan helpen. Het klinkt misschien heel politiek correct, maar ik meen het."
Plak heeft nog niet meer dan een eerste indruk van Caprara, de Italiaan die de in het najaar ontslagen Jamie Morrison is opgevolgd. "Hij komt over als een mensenmens, een peoplemanager met humor en zelfspot."
Thuisvoordeel
Morrison werd afgerekend op de resultaten: Oranje miste directe kwalificatie voor de Spelen door een kansloze nederlaag in en tegen Italië en bleef bij het EK steken in de kwartfinales. Maar ook de chemie tussen coach en speelsters was uitgewerkt. "Voor een aantal speelsters is het de laatste kans om nog een keer de Spelen te halen. Alles moet kloppen", zegt Plak, die deze zomer de Italiaanse competitie (Novara) verruilde voor de Turkse. Ze woont en speelt in provinciestad Aydin, samen met Oranje-aanvoerster Maret Balkestein-Grothues. Of ze zelf problemen had met de afgeserveerde Amerikaan? "Ik ben erg blij dat er een nieuwe coach is."
Vanaf dinsdag 7 januari speelt Nederland in Apeldoorn poulewedstrijden tegen Azerbeidzjan, Bulgarije en Polen, gevolgd door een finale-weekend waarin één ticket voor Tokio klaar ligt. Het thuisvoordeel moet de ploeg, die in Ankara tegen Turkije op het EK van het veld werd geblazen, er doorheen slepen. "Daar konden we elkaar in het veld niet eens verstaan. Ik ben dankbaar dat de bond zich zo heeft ingezet om thuis te kunnen spelen."
Het verloren OKT in Italië heeft ze gewist. "Het zijn 'toxic feelings' die je zo snel mogelijk uit je lichaam moet laten verdwijnen. We hebben ons lesje geleerd."
Meer uit Sport
LAUSANNE (ANP) - Het uitvoerend comité van het IOC heeft ijsstadion Thialf in Heerenveen goedgekeurd als schaatslocatie voor de Olympische Winterspelen van 2030, die plaatsvinden in de Franse Alpen. Dat heeft de olympische organisatie maandag bekendgemaakt.
1 uur geledenWOERDEN (ANP) - Organisaties van sportevenementen worstelen door de aanhoudende hitte met de vraag of de geplande wedstrijden deze week kunnen doorgaan. Bij de Singelloop in Woerden gaat de hardloopwedstrijd maandagavond over 5 en 10 kilometer wel door, maar zijn de onderdelen voor kinderen afgelast, laat een woordvoerder weten. De jongste deelnemers zouden starten in de vroege avond, een warm moment.
8 uur geledenBONN (ANP/DPA) - De Italiaanse atleet Alex Schwazer is in april bij de open Duitse nationale wegkampioenschappen positief getest op het bloeddopingmiddel epo. Het Duitse nationale antidopingagentschap (NADA) is een procedure tegen de olympisch kampioen snelwandelen van 2008 gestart. Hij is tevens voorlopig geschorst.
8 uur geledenASSEN (ANP) - Het TT Circuit Assen neemt voor de aankomende TT van 26 tot en met 28 juni extra maatregelen vanwege de verwachte warmte. Bezoekers mogen eigen flessen meenemen mits deze niet van glas zijn, laat de organisatie weten. Ook zijn er verspreid over het terrein waterpunten en toiletgebouwen waar bezoekers hun fles gratis kunnen vullen.
10 uur geledenSOUTHAMPTON (ANP/AFP) - Golfer Wyndham Clark heeft voor de tweede keer de US Open gewonnen. De 32-jarige Amerikaan hield in de laatste ronde op de bij New York gelegen Shinnecock Hills Golf Club net genoeg over van zijn ruime voorsprong, die hij al sinds de eerste ronde in handen had. Zo werd Clark de negende winnaar ooit die van begin tot eind leidde.
13 uur geledenLONDEN (ANP) - Tennisster Serena Williams maakt over ruim een week op Wimbledon na bijna vier jaar haar rentree in het enkelspel. De 23-voudig grandslamkampioen heeft van de organisatie een wildcard gekregen, na eerder ook al met haar zus Venus via deze weg te zijn toegelaten tot het dubbelspel in Londen.
1 dag geledenBANGKOK (ANP) - De Nederlandse volleybalsters hebben de tweede week in de Nations League afgesloten met de vierde zege. De ploeg van bondscoach Felix Kozlowski versloeg in Bangkok gastland Thailand in drie sets: 25-23 25-22 25-15.
1 dag geleden