Volleybalster Plak trots op rol als 'supersub'
ARNHEM (ANP) - Onder leiding van een nieuwe bondscoach bereidt volleybalster Celeste Plak zich met Oranje deze week voor op het olympisch kwalificatietoernooi. De ploeg is neergestreken nabij Berlijn, waar Giovanni Caprara een week de tijd heeft zijn ideeën toe te passen. Plak is benieuwd of de Italiaan in haar, net als zijn voorgangers, de ideale 'supersub' ziet.
Ze is 24 jaar inmiddels, de 1,90 meter lange Noord-Hollandse die befaamd is om haar harde smashes. 'Plak Power' is een begrip geworden, dat staat voor een extra portie energie die Oranje de afgelopen jaren regelmatig nodig had om het verschil te maken. Ze was er bij in Rio, als jonkie, waar Nederland vierde werd. Ze was er vorig jaar bij op het WK, opnieuw afgesloten als nummer 4 van de wereld. Opnieuw niet als basisspeelster, maar Plak klaagt niet over haar rol als invalster op moeilijke momenten. "Het is fysiek zwaar, je moet constant 'ready' zijn, één vingerknip en je moet er staan. Maar ik heb er vrede mee. Ik voel ook een soort trots dat ik het team kan helpen. Het klinkt misschien heel politiek correct, maar ik meen het."
Plak heeft nog niet meer dan een eerste indruk van Caprara, de Italiaan die de in het najaar ontslagen Jamie Morrison is opgevolgd. "Hij komt over als een mensenmens, een peoplemanager met humor en zelfspot."
Thuisvoordeel
Morrison werd afgerekend op de resultaten: Oranje miste directe kwalificatie voor de Spelen door een kansloze nederlaag in en tegen Italië en bleef bij het EK steken in de kwartfinales. Maar ook de chemie tussen coach en speelsters was uitgewerkt. "Voor een aantal speelsters is het de laatste kans om nog een keer de Spelen te halen. Alles moet kloppen", zegt Plak, die deze zomer de Italiaanse competitie (Novara) verruilde voor de Turkse. Ze woont en speelt in provinciestad Aydin, samen met Oranje-aanvoerster Maret Balkestein-Grothues. Of ze zelf problemen had met de afgeserveerde Amerikaan? "Ik ben erg blij dat er een nieuwe coach is."
Vanaf dinsdag 7 januari speelt Nederland in Apeldoorn poulewedstrijden tegen Azerbeidzjan, Bulgarije en Polen, gevolgd door een finale-weekend waarin één ticket voor Tokio klaar ligt. Het thuisvoordeel moet de ploeg, die in Ankara tegen Turkije op het EK van het veld werd geblazen, er doorheen slepen. "Daar konden we elkaar in het veld niet eens verstaan. Ik ben dankbaar dat de bond zich zo heeft ingezet om thuis te kunnen spelen."
Het verloren OKT in Italië heeft ze gewist. "Het zijn 'toxic feelings' die je zo snel mogelijk uit je lichaam moet laten verdwijnen. We hebben ons lesje geleerd."
Meer uit Sport
AMSTERDAM (ANP) - Het is voor hardlopers niet meer mogelijk om een startnummer voor de marathon van Amsterdam te krijgen. De komende editie van 2026 was volgens de organisatie binnen een week uitverkocht. Voor de klassieke afstand over 42,195 kilometer hebben 32.000 mensen zich ingeschreven. Voor de halve marathon waren dat er nog eens 15.000. Vorig jaar waren er in totaal 45.000 deelnemers op beide afstanden.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Michael van Gerwen heeft de achtste finales van het WK darts in Londen bereikt. De verliezend finalist van vorig jaar versloeg in de derde ronde de Duitser Arno Merk, die debuteert op het WK, met ruim verschil: 4-1.
12 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Schaatser Jorrit Bergsma kan zich voorzichtig gaan opmaken voor zijn vierde deelname aan de Olympische Spelen. De 39-jarige Fries van Team AH Zaanlander eindigde op het olympisch kwalificatietoernooi met 12.45,52 als tweede op de 10 kilometer. Die tweede plaats staat laag in de selectievolgorde van schaatsbond KNSB, maar Bergsma maakt na twee overwinningen op de massastart in de wereldbeker dit seizoen ook een gerede kans om voor dat nummer te worden aangewezen.
13 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Stijn van de Bunt heeft na de verrassing op de 5000 meter met de zege op de 10 kilometer zijn tweede olympische startbewijs binnengehaald. Dat de 21-jarige schaatser van Team IKO X2O daarmee de verrassing van het OKT is, zegt hij zich wel te beseffen. "Ik vind dat prima", reageerde hij nadat hij zijn persoonlijk record op de 10 kilometer met 12.36,35 met bijna 18 seconden had verbeterd.
13 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Lisa van Belle heeft bij de Nederlandse kampioenschappen baanwielrennen in Apeldoorn de titel gewonnen op de puntenkoers. De 21-jarige Zoetermeerse onttroonde in Omnisport Lorena Wiebes, die zaterdag achter Mischa Bredewold al als tweede was geëindigd op de achtervolging. Nienke van Veenhoven werd derde op de puntenkoers.
13 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Jutta Leerdam is blij dat ze zich met haar tweede plaats op de 500 meter op het olympisch kwalificatietoernooi in Heerenveen zo goed als zeker heeft geplaatst voor de Olympische Spelen in Milaan. De 26-jarige Zuid-Hollandse schaatsster liet die ontlading al blijken na haar 37,24 in de eerste omloop. "Ik dacht dat dat genoeg zou zijn voor de top 3 en dat was het ook", zei ze.
13 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Stijn van de Bunt heeft zich bij het olympisch kwalificatietoernooi (OKT) in Thialf ook gekwalificeerd op de 10 kilometer voor de Spelen van Milaan. De 21-jarige schaatser van Team IKO X2O was met 12.36,35 een klasse apart. Jorrit Bergsma werd tweede met 12.45,52 en mag hopen op het tweede olympisch ticket op de 10 kilometer en zijn vierde deelname aan de Olympische Spelen.
15 uur geleden